Розв’язання усіх вправ і завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА. 6 клас» Глазова О. П. - 2016 рік

ЗАЙМЕННИК

§ 41. Особові займенники і зворотний займенник себе

469. 1 . Ми (1 ос., мн., Н. в.) широкі душею. В нас (1 ос., мн., Р. в.) кожен співа. 2. Хочеш ти (2 ос., одн., Н. в.), щоб пісню я (1 ос., одн., Н. в.) для тебе (3 ос., одн., Р. в.) склав. 3. Я (1 ос., одн., Н. в.) б тобі (2 ос., одн., Д. в.) пісню приніс, якщо можна. 4. Як заснути мені (1 ос., одн., Д. в.), коли в серці пісні? 5. Ви (2 ос., мн., Н. в.) сказали кобзу взяти і заграти пісню вам (2 ос., мн., Д. в.). 6. Спів мій буде про вас (2 ос., мн., Зн. в.) трьох. 7. О пісне! Від народу кров і плоть ти (2 ос., одн., Н. в.) узяла, щоб лиш йому (3 ос., одн., Д. в.) служити.

470. 1. Ви (2 ос., мн., Н. в.) мене (1 ос., одн., Зн. в.) просіть, а я (1 ос., одн., Н. в.) неначе не хочу. 2. Ми (1 ос., осн., Н. в.) з тобою (2 ос., одн., Ор. в.), як риба з водою. 3. Комусь ніяково, а мені (1 ос., одн., Р. в.) однаково. 4. Є квас, та не для вас (2 ос., мн., Р. в.) 5. Ти (2 ос., одн., Н. в.) розказуєш йому (1 ос., одн., Р. в.) про образи, а він (2 ос., одн., Н. в.) тобі (2 ос., одн., Д. в.) про гарбузи. 6. Хоч поганий тин, та затишно за ним (1 ос., одн., Ор. в.). 7. Хата з дітьми — базар, без них (3 ос., мн., Р. в.) — пустка.

471. 1. Виростеш ти (2 ос., одн., Н. в.), сину, вирушиш в дорогу. Виростуть з тобою (2 ос., одн., Ор. в.) приспані тривоги. 2. Закарпаття, я (1 ос., одн., Н. в.) тобі (2 ос., одн., Д. в.) дарую пісню, цю, що у душі вирує. 3. Про що тобі (2 ос., одн., Д. в.), мій краю, заспіваю? 4. Я (1 ос., одн., Н. в.) тебе (2 ос., одн., Зн. в.) не оспівав, мріє!

472. Особовий займенник ти вживається за дружнього й теплого спілку­вання однакових за віком, молодших або добре знайомих співрозмовників. Займенник ви передає поважливе, підкреслено шанобливе ставлення до старшої за віком або малознайомої людини. За офіційних обставин навіть добре знайомі дорослі люди найчастіше спілкуються на «ви». У родині до старших (батьків, дідуся й бабусі) звер­таються залежно від уподобань і традицій родини. За давнім українським звичаєм, до старших зверталися на «ви». Проте теплота родинних стосунків цілком допускає звертання на «ти». У листуванні повагу до адресата обов’язково підкреслюють напи­санням займенника Ви з великої літери. Дієслова та прикметники при займеннику Ви ставлять у множині.

Запрошення

Шановні Валентино Іванівно та Іване Васильовичу!

Запрошуємо вас на святкування Нового року. Чекаємо вас 31 грудня о 22.00 у нас удома. Сім’я Іваненків

Сергію і Оксано! Приходьте до нас на святкування Нового року. Чекаємо вас 31 грудня о 22.00 у нас удома. Сім’я Іваненків

Іду на ви — 1) про намір виступити війною проти когось; 2) про намір вступити в протиборство, суперечку, диспут тощо. Легендарний вислів знаменитого полководця Київської Русі великого князя київського Святослава Ігоровича (955-972). Перед почат­ком воєнних дій він посилав гінця до ворога з коротким посланням: «Хочу на ви йти».

473. 1. Не можна створити нічого, не вкладаючи в твір себе (Зн. в.). 2. Ти не милуйся сам собою (Ор. в.), як кажуть, ніс не задирай. 3. Та не для себе (Р. в.), а в собі (М в.) будуйте Україну!

Задирати ніс — поводитися самовпевнено, ставлячись до всіх із презирством, зверхньо.

Вкладати себе — робити що-небудь з любов’ю, з натхненням.

474. 1. Брехун собі (Д. в.) ворог і людям зло робить. 2. Мені хочеться показати себе (Зн. в.) веселим і цікавим. 3. Тут кожен сам собі (Д. в.) пан, живе за своїм зако­ном. 4. Він пам’ятав себе (Зн. в.) ще від часів потопу.

475. Показати себе (Зн. в.) на ділі — виявити діяльністю свої здібності.

Володіти собою (Ор. в.) — триматися врівноважено і спокійно.

Бути вірним собі (Д. в.) — завжди дотримуватися власних принципів, поглядів, переконань звичок тощо, не відступати від них.

Узяти себе (Зн. в.) в руки — 1) стати кращим; 2) опанувати себе, заспокоїтись.

Рвати на собі (М. в.) волосся — впадати у відчай.

Викликати вогонь на себе (Зн. в.) — свідомо брати на себе всю складність, чиюсь вину або відповідальність за щось.

Тішити себе (Зн. в.) думкою — заспокоювати себе чим-небудь, сподіватися на щось.

Брати собі (Д. в.) в голову — 1) думати про щось, задумуватись над чимсь; 2) міркуючи, вирішувати що-небудь; надумувати.

Бути не при собі (М. в.) — втратити усвідомлення реальності.

Спалити за собою (Ор. в.) мости — рішуче порвати з чим-небудь, зробити не­можливим повернення до чогось.

Шукати себе (Зн. в.) — виявляти, визначати власне покликання.

Навчайтеся володіти собою. Підлітки за час навчання мають шукати себе. Керів­ник сусідньої держави був не при собі. «Не бери собі в голову», — сказала мама. Петро рвав на собі волосся з досади.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити