Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 7 клас - 2015 рік

§ 13. СПОСОБИ ДІЄСЛІВ. ДІЄСЛОВА ДІЙСНОГО ТА УМОВНОГО СПОСОБІВ

Вправа 121

Дієслова дійсного способу

Дієслова умовного способу

Дієслова наказового способу

скочується, організовується, даруватимуть, освітлюється, вносить, дарували

понесли б, остудила б, відчинив би, днювали б, тьмянів би

усміхнись, внесіть, дочитаймо, спілкуймося, кажи, вмикайте, дивіться

КЛЮЧ. «Красна осінь снопами, а зима намолотом».

Вправа 123

Умовний спосіб дієслова позначає дію, можливу за певних умов. Форми умовного способу з погляду вираження — це аналітична структура, що твориться поєднанням дієслова у формі минулого часу з часткою би (б): писав би, писала б, писало б, писали б.

Вправа 126

1. Було би більше часу, Сергійко прочитав би книжку. 2. Якби не дощ, Марина пішла б до лісу. 3. Рибачка попливла б, якби не вітер. 4. Гарно як довкола! Було б так завжди. 5. Маринка працювала б до вечора, та почав здійматися вітер. 6. Коли тепло прийшло б, гарні в садку зацвіли б матіоли.

У наведених реченнях частка б з дієсловами пишеться окремо, бо вона в реченні може стояти після будь-якого повнозначного слова.

Було більше б часу, Сергійко прочитав би книжку.

Вправа 128

І. Ця група речень є текстом, бо речення розміщені послідовно й логічно. Вони об'єднані у тематичну і структурну цілісність. У тексті наявний змістовий зв’язок і завершеність.

Тема: дідусь.

Основна думка: працелюбність та людяність головного героя.

Дідусь був наділений такими рисами: добротою, повагою до інших людей, любов’ю до праці. Він умів копати город, косити, тесати колоду, переплітати тин, видовбувати з дерева ложки, склити вікна, вставляти до грабель зубки, гострити сапу, замінювати у діжці клепку. Дідусь допомагав усім односельцям.

II. Копає (3 ос. одн.), косить (3 ос. одн.), теше (3 ос. одн.), переплітає (3 ос. одн.), видовбував (3 ос. одн.), склить (3 ос. одн.), вставить (3 ос. одн.), нагострить (З ос. одн.), замінить (3 ос. одн.).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити