Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 7 клас - 2015 рік

§ 29. НАПИСАННЯ НЕ З ДІЄПРИСЛІВНИКАМИ

Вправа 297

І. 1. Не перескочивши (не з дієприслівниками пишеться окремо) річки, не кажи гоп. 2. Не знаючи (не з дієприслівниками пишеться окремо) броду, не лізь у воду. 3. Не подумавши (не з дієприслівниками пишеться окремо), не зробиш (Не з дієсловами пишеться окремо) хату. 4. Не взявшись (не з дієприслівниками пишеться окремо) до сокири, і кілочка не затешеш. 5. Не розбивши (не з дієприслівниками пишеться окремо ) горішка, не дістанеш (не з дієсловами пишеться окремо) зернятка. 6. Не поберігши (не з дієприслівниками пишеться окремо) тіло, й душу загубиш. 7. Не нагнувшись (не з дієприслівниками пишеться окремо), гриба не знайдеш (не з дієсловами пишеться окремо ). 8. Не вбивши (не з дієприслівниками пишеться окремо) ведмедя, не діли (не з дієсловами пишеться окремо) шкуру.

Вправа 298

І.

Ті, що пишемо з не окремо

Ті, що пишемо з не разом

Не виходячи, не підстрибнувши, не стримуючись, не обіцяючи, не спитавши, не дійшовши, не відповівши, не заплативши, не зробивши, не написавши, не звільнившись

Нехтуючи, невгаваючи, неволячи, ненавидячи, незчувшись, недобачаючи (погано бачачи)

II. Не стримуючись, Марійка голосно розсміялася. Нехтуючи правилами дорожнього руху, багато дітей потрапляють у ДТП.

Вправа 299

ІІІ. Недооцінюючи силу і винахідливість греків, перси потрапили в пастку. (Просте, двоскладне, поширене, повне, ускладнене дієприслівниковим зворотом, розповідне, неокличне).

Вправа 301

Не зважаючи на погану погоду, матч з футболу між двома школами відбувся. Не дивлячись у розклад занять, Маринка знала, який зараз іде урок.

Вправа 302

1. Зачепившись, у нього розсипалися всі фрукти. — Зачепившись, він розсипав усі фрукти. 2. Читаючи книжку, Сергій- ку пригадалася давня розповідь дідуся. Читаючи книжку, Сергійко пригадав давню розповідь дідуся. 3. Працюючи на заводі, ніяких проблему мене не було. — Працюючи на заводі, я ніяких проблем не мав. 4. Прочитавши оповідання, мене зацікавила творчість автора. — Прочитавши оповідання, я зацікавився творчістю автора. 5. Відвідавши концерт, у мене виникло бажання навчитися грати на скрипці. — Відвідавши концерт, я виявив бажання навчитися грати на скрипці.

Дієприслівник виражає додаткову дію предмета, доповнює своїм значенням основну дію, позначену в реченні дієсловом-присудком. І дієприслівник, і діеслово-присудок відносяться до одного підмета.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити