Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 7 клас - 2015 рік

§ 43. НАПИСАННЯ ПРИЙМЕННИКІВ

Вправа 446

І. Тип: розповідь.

Стиль: науковий.

Висловлювання створено з метою профілактичної роботи серед учнів.

II. Унаслідок — шляхом поєднання іменника з прийменником; під час — шляхом поєднання іменника з прийменником;

у зв’язку — шляхом поєднання іменника з прийменником;

впродовж — шляхом переходу прислівника в прийменник; поруч із — шляхом переходу прислівника в прийменник;

у разі — шляхом поєднання іменника з прийменником;

Похідні прийменники утворено:

✵ складанням двох або більше непохідних прийменників: попри (по+при), поміж, понад, задля, з-під;

✵ шляхом поєднання прислівника чи іменника з прийменником: за винятком, залежно від, відповідно до, у зв'язку з;

✵ шляхом переходу іншої частини мови в прийменник: коло (коло мене), шляхом (шляхом голосування), поблизу (поблизу лісу).

Вправа 448

І. Упродовж року похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), у разі програшу (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо),наді мною (непохідний прийменник), із-за гаю (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), навколо саду (похідний прийменник прислівникового походження, як правило, пишеться разом), згідно з наказом (складений прийменник, що утворився із прислівника і прийменника, пишеться окремо), попід небесами (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), незважаючи на роки (складений прийменник, що утворився із дієприслівника і прийменника, пишеться окремо), всуперечбажанню (похідний прийменник прислівникового походження, як правило, пишеться разом), попри неувагу (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), з-під лоба (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-поза хати (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), задля успіху (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), услід товаришу (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), навпроти машини (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), поперед батька (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), з-попід хмар (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), наперекір долі (похідний прийменник прислівникового походження, як правило, пишеться разом), залежно від складності (складені прийменники, що утворилися із самостійних частин мови і прийменників, пишуться окремо).

II. Навколо — кругом, круг, навкруги, навкруг.

Незважаючи на — попри, всупереч.

Всупереч — попри, незважаючи на.

Вправа 449

І. З-над вершин (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), задля тебе (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), з-поміж нас (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), поміж людьми (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), на чолі з командиром (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо), назустріч щастю (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), у напрямку до площі (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо), напередодні свята (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), понад хатами (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), уві сні (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників), з-понад гір (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-під опіки батьків (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), за рахунок наполегливості (прийменник, утворений шляхом поєднання прийменника й іменника, пишеться окремо).

II. З-поміж — прийменник утворено шляхом поєднання непохідних прийменників з, по, між.

Понад — прийменник утворено шляхом поєднання непохідних прийменників по, над.

Вправа 450

Спишіть прийменники, розкриваючи дужки, підкресліть орфограми. Поясніть творення та написання прийменників.

З-понад (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-посеред (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), з-поміж (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), попід (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом), навпроти (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), поза (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом), услід (похідний прийменник прислівникового походженні ня пишеться разом), з-за (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), із- за (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), із-під (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс), задля (похідний прийменник, утворений шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом), назустріч (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), наперекір (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), посеред (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), всупереч (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), навкруги (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), напередодні (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), вздовж (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом), наприкінці (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом).

Вправа 451

Разом

Окремо

Через дефіс

Понад, навкруги, упродовж

3 метою, під час, відповідно до, в наслідок, у результаті

З-поміж, із-за, з-посеред

Вправа 452

Понад, посеред, із-за, поміж, поперед, з-попід, з-під, з-над, з-поміж, задля.

Вправа 453

1. З-за (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс) обрію, дзвінка і промениста, по райдузі весна в село ішла (Л. Завіщана). 2. Пише мати, що навколо (похідний прийменник прислівникового походження пишеться разом) хати наш садок вишневий забілів (В. Симоненко). 3. І верби, і тополі, і вітряки на полі, і долом геть собі село понад (похідний прийменник, утворений, шляхом поєднання двох непохідних прийменників, пишеться разом) водою простяглось (Т. Шевченко). 4. «Не спіши з-поперед (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс) батька в пекло», — розважливо мовить Данило, проте йде швидко (Гр. Тютюнник). 5. Залюблений у книг нових і давніх стоси, він слухав голоси з низин і з-понад хмар (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс)(М. Рильський). 6. Лише з-над (прийменник, який в першій частині закінчується на приголосний з, пишеться через дефіс) хмар часом прилине прощання з літом журавлине (П. Тичина).

Вправа 454

1. Дуб, що ріс біля озера, був високий, та в середині пустий. У середині одного невеличкого вареника мама сховала сюрприз.

2. Назустріч хлопчикові йшов старенький дідусь. Я йду назустріч прекрасному. На зустріч із народною артисткою Таїсією Повалій зібралися кореспонденти.

3. Услід товаришу чулися вітання з днем народження. Услід (прислівник), у слід (іменник з прийменником).

Вправа 455

Останнім часом природа потерпає від рук людини. Внаслідок необдуманих дій необачливих господарів забруднюються ріки, висихають озера. З метою збереження навколишнього середовища ми повинні дбати про все, що нас оточує, діяти відповідно до законів.

ДОВІДКА. Через, внаслідок, з нагоди, для, з метою, згідно з, відповідно до, залежно від, незважаючи на, всупереч, незалежно від.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити