Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 7 клас - 2015 рік

§ 50. НЕ ТА НІ З РІЗНИМИ ЧАСТИНАМИ МОВИ

Вправа 532

Вправа 533

І. Невільник (слово без не не вживається), негода (слово без не не вживається), недуга (слово без не не вживається), непохитний (слово без не не вживається ), немічний (слово без не не вживається, несказанно (слово без не не вживається), нехтувати (слово без не не вживається), негайний (слово без не не вживається), нестямний (слово без не не вживається), невинно (слово без не не вживається), незабаром (слово без не не вживається), несказанно (слово без не не вживається), несамовито (слово без не не вживається)у незліченний (слово без не не вживається), непокоїтися ( слово без не не вживається), недолік (частка не у складі префікса недо-), нізвідкіля (частка ні пишеться разом із прислівниками), ніколи (частка ні пишеться разом із прислівниками), нітрохи (частка ні пишеться разом із прислівниками), ніде (частка ні пишеться разом із займенником), нінащо (частка ні пишеться разом із займенником), ніяк (частка ні пишеться разом із займенником), нічий (частка ні пишеться разом із займенником).

II.

Вправа 534

І. 1. У ногах правди (дієслово). 2. Добру людину бджола не кусає. 3. Пішов батько навпростець, (прислівник) вернеться. 4. Не тоді коня сідлати, як на нього сідати. 5. Вченому світ, а (дієприкметник) тьма. 6. Великий рід, та (прислівник) голови притулити. 7. Півень ранку криком не закличе. 8. Свій дім не чужий, із нього не виженуть. 9. Держися за гриву, бо за хвіст не вдержишся.

II. Не тоді коня сідлати, як на нього сідати. — Це прислів'я означає, що перш ніж зробити щось важливе, необхідно як слід підготуватися.

Вправа 536

І. 1. Мені поля задумливо шептали свої ніким не співані (частка ні пишеться окремо з дієприкметником, бо є пояснювальне слово) пісні (В. Симоненко). 2. Немає (частка не пишеться разом, бо заперечне слово немає можна замінити словом нема) гірше, як в неволі про волю згадувать (Т. Шевченко). 3. Не знаючи (не з дієприслівниками пишеться окремо) броду, не лізь (не з дієсловами пишеться окремо) у воду (нар. творчість). 4. Чує серце недоленьку — (частка не пишеться з іменником разом, якщо вона в сполученні з іменником становить одне поняття) сказати не вміє (не з дієсловами пишеться окремо) (Т. Шевченко). 5. Рідна мати моя, ти ночей не доспала (частка не з дієсловами пишеться окремо) (А. Малишко). 6. Небо стало не сіре (частка не пишеться окремо з прикметником, що виступає у функції присудка, якщо часткою не заперечується ознака, виражена цим словом), не попелисте (частка не пишеться окремо з прикметником, що виступає у функції присудка, якщо часткою не заперечується ознака, виражена цим словом), а сиве (А. М’ястківський). 7. Непорушно (слово без не не вживається) стоять дерева, загорнені в сутінь... (М. Коцюбинський).

Вправа 537

День сьогодні видався зовсім не веселий, а сумний. Через те що велосипед зламався, Юрко був невеселий.

Старенька хата дядька Сергія була не зовсім далеко від зупинки. До іграшкового магазина було недалеко.

Вправа 539

I. 1. Любіть працю на землі, бо без цього не буде щастя нам і нашим дітям ні на якій планеті (О. Довженко). 2. Вересневе сонце непомітно зайшло за потріскані негусті хмари і зранку жрозіслало аж за ліс недобілені полотна (М. Стельмах). 3. Ніхто не міряв серця глибочінь, ніхто не знає меж його, ні краю (А. Малишко). 4. Немає на світі нічого страшнішого за нелюдяних людей (І. Жиленко). 5. На серці не було ні на кого кривди (І. Цюпа). 6. Ніколи мені не забути красу незвичайну гір (О. Ющенко).

II. Любіть працю на землі, бо без цього не буде щастя нам і нашим дітям ні на якій планеті.

Не — частка, модальна, заперечна, пишемо окремо.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити