Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» І. П. Ющука 7 клас - 2015 рік

450. 1. З гори вскач, а під гору хоч плач. 2. Хоч дивиться на людей згори, та мало бачить. 3. Говори до гори, а гора — горою. 4. Не дери ніс догори, бо перечепишся і впадеш. 5. Велике дерево поволі росте. 6. Ходить по волі, як пес на приколі.

454. 1. Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. (Мороз) 2. Що росте догори коренем? (Бурулька) 3. Повна піч паляниць, а посередині книш. (Зорі й місяць) 4. Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце) 5. Надворі горою, а в хаті водою. (Сніг) 6. Що іде без упину? (Час)

462. І.

І

II

Прибігли втрьох;

розірвав надвоє;

збільшили вдвоє;

виріс удвічі;

ступив уперше;

виходили поодинці

узяв у п’ятьох людей;

вліз у перше вікно;

на четверо днів

II. «Добра людина не та, що вміє робити добро, а та що не вміє робити зла».

463. 1. Був собі дід та баба... Удвох собі на хутори жили. 2. От постукали і раз, і вдруге, і утретє, і ввійшли старости. 3. Вітер рвучкий натроє, начетверо рвав нам вітрила. 4. Переправлялись по троє маленьким човником. 5. Вищі від усіх дерев стояли тут сосни, часом густо, часом поодинці. 6. По-перше, син був хворий, а по-друге, звірився йому, гірко жалуючись, що хоче дезертирувати. 7. Марширували по двоє, по четверо, по вісім чоловік у шерензі.

471. І.

І

ІІ

анітрохи не важко;

замало стараємося;

узяв звідкись;

звільнюся післязавтра;

виконав абияк

плигає казна-як;

люди їдуть хтозна-куди;

іду куди-небудь;

писав будь-як;

знайдемо коли-небудь;

вивчив як-не-як

II. «Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш назви людини».

472. 1. Несподівано випав глибокий сніг. 2. Заметіль сліпила очі, і неважко було збитися з дороги. 3. Лежить в полях блакитний сніг і непомітно тане. 4. Недалеко від лісу, але далеченько від нас зірвався заєць. 5. Не легко вгадує і око не сліпе, чим вийдуть у житті такі чи інші діти. 6. Слова не по-буденному звучали. 7. Де-не-де у вікнах світло янтаріє.

484. 1. Мокрий, де-не-де подовбаний снарядами асфальт тьмяно вилискує крізь туманний степ. 3. Козаков щодуху мчав униз по шосе в червоній пожежній машині. 3. Черниш не міг стримати себе, щоб раз у раз не виглядати за насип. 4. Бійці один по одному безшумно прослизали в чорну вирву тилових дверей. 5. Фронтовик щодня зустрічається зі смертю віч-на-віч.

494. 1. Восени і курчата курми будуть. 2. Відходить лихо пішки, а приїздить верхи. 3. Лихо до нас бігом біжить, а від нас навкарачки лізе. 4. Двічі з неправдою не пройдеш. 5. Вночі всі коти чорні, а корови сірі.

495. 1. Вночі спить на землі, а вранці тікає. (Роса) 2. Що за верхівець: сам сидить верхи, а ноги за вухами? (Окуляри) 3. Які ноги заввишки, такий ніс завдовжки, хату на хаті має, жабам рахунок знає. (Лелека) 4. Двічі родиться, а раз умирає. (Птах) 5. Кругленьке, маленьке, впаде згори не дзенькне, а тільки підскочить. (М’яч)

497. І.

-і-

-и-

опівночі;

осики;

позаочі;

спалахи;

клавіші;

трохи;

по-двічі;

навкруги;

свічі;

звідки;

лижі;

сидячи

вночі;


насторожі


II. «Добрий початок — половина справи».

498. Навпростець — навпрошки, навпрямки;

навперегонки — наввипередки;

нашвидку — похапки;

охоче — залюбки;

горілиць — навзнак, навзнаки;

крадькома — покрадьки, потайки;

навколо — навкруги.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити