Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» І. П. Ющука 7 клас - 2015 рік

557. І.

І

ІІ

садять понад яром;

виріс посеред поля;

об'єднатися заради справи;

яскравий понад міру

спуститися з-над хмар;

один з-перед одного;

лине з-попід гаю;

один з-поміж усіх;

мружитися з-під брів;

атака з-за лісу

II. «Своя солома м’якша від чужої подушки».

558. 1. Поля по-під небом прослались безкрайні. 2. Дівчина в рожевому намисті дивиться на сонце з-під руки. 3. Під час жнив раптом різко похолодало. 4. Незважаючи на спеку й духоту, косарі співали косарських пісень. 5. Із-за гаю літнє сонце виплива.

566. 1. Вдома і стіни помагають. 2. Горе тому, в кого нема порядку в дому. 3. Чоловік у домі голова, а жінка — душа. 4. Скільки в гостях не бути, а додому вертатись треба. 5. Не пізно до дому свого й опівночі. 6. По одежі стрічають, а по розуму проводжають. 7. Добрий баранчик, та по-вовчому виє.

567. І.

І

ІІ

кликав уві сні;

люди з людьми;

у день народження;

вилив у друге відро;

книжка переді мною;

гукнув по батькові

звузив удвоє;

діставали вчотирьох;

знявся вгору;

ішов напомацки;

поїхав додому;

змалку працюй;

було це восени

II. «Тільки тоді станеш людиною, коли навчишся бачити людину в іншому».

578. 1. Коли дихнуть усі люди, то вітер буде. 2. Краще солом’яна згода, ніж золота звада. 3. З добрим дружись, а лихих стережись. 4. Бий свій свого, щоб чужий боявся. 5. Не бери дурного в голову, а важкого в руки. 6. Не кидай каміння в небо, бо собі голову розіб’єш. 7. Не важко в борги впасти, але важко з них вилізти. 8. Довіряй, але перевіряй. 9. Чи пан чи пропав — двічі не вмирати.

581. 1. Така я велика, що й кінця не маю, лежу собі тихо, нікого не чіпаю; тільки мені добрі люди і день і ніч топчуть груди. (Дорога) 2. Стукотить, гуркотить, мов сто коней біжить. (Грім) 3. Прийшов хтось та взяв щось; бігти за ним — не знаю за ким, бо пішов туди — не знаю куди. (Вітер) 4. Без дров, без огня, а світить і гріє щодня. (Сонце) 5. Приїхав гість та й став на поміст, розпустив коні по всій оболоні. (Місяць та зорі)

588. І.

І

ІІ

ріки й озера;

овочі й фрукти;

згода й лад;

учитель й учні;

мала й тато

щука й йорж;

епос і лірика;

дим і чад;

автобус і таксі;

літо і зима;

іній і сніг

II. «Бачить око далеко, а розум ще далі».

591. 1. Наприкінці лютого не тільки в лісі, а й у полі ще лежить сніговий покрив. 2. У пташиному царстві травень — не тільки місяць веселих співів, а й час турбот про потомство. 3. Горобина — не лише красиве, а й корисне дерево. 4. Не лише восени, а й навесні цікаво буває спостерігати за життям куликів.

592. 1. На небі біліє, світить, та не гріє. (Місяць) 2. Летіла стріла та впала в лободу; шукаю, та не знайду. (Блискавка) 3. Що літає: крил не має, але крила підіймає. (Вітер) 4. Без ніг, а біжить, без рук, а рукави має. (Річка).

597. 1. Тож не питайте, що мені іще примріялось в блакитному сіянні. 2. Якщо прийде журба, то не думай її рознести у веселощах буйних. 3. У лісі ж не самії дерева — таж тут багато різної є сили. 4. Таж люди кажуть — тут непевне місце. 5. Якби знали ці люди, які то сумні дні без сонця, без місяця вночі!


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити