Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. П. Глазової 8 клас - 2017 рік

Просте двоскладне речення

§ 11. Тире між підметом і присудком

Пояснення

Між підметом і присудком ставиться тире:

- якщо головні члени речення виражені іменниками в називному відмінку, кількісним числівником або неозначеною формою дієслова, а дієслово-зв’язка в теперішньому часі відсутня: Життя моє — ріка без краю. Два на три — шість. Вік прожити — не поле перейти.

- якщо перед присудком, вираженим іменником чи неозначеною формою дієслова, вживаються вказівні частки це, то, ось, значить: Лиш боротись — значить жить.

Тире не ставиться:

- якщо підмет або присудок виражаються займенником, прикметником, дієприкметником, порядковим числівником: Він уже немолода людина, у нього лишається вже зовсім мало сил.

- якщо присудок має порівняльне значення і до його складу входять частки як, ніби, мов, неначе, що: В чужих краях і хліб неначе вата.

- якщо перед присудком стоїть заперечна частка не: «Літопис Самовидця» не тільки важливе джерело для вивчення Істрії України, а й основа для пізніше творених літописів.

- якщо між головними членами стоїть вставне слово, прислівник або частка: Ялина також дерево хвойне. Книга ця, безумовно, рідкість.

139. 1. День — це крок життя. 2. Життя без книги — хата без вікна. 3. І кожен день життя — то неповторна мить на вічному шляху до щастя і свободи. 4. Надія і Віра — мій човен і весла. 5. Нічим не турбуватися — значить не жити, а бути мертвим. 6. Моя турбота — не очорнити лицемірством рота. 7. Радість од краси світу — ось найвища мудрість життя.

140. 1. Красне слово — золотий ключ. 2. Добре слово — двері в душу. 3. Могутність мови — духовна могутність народу. 4. Упертість у суперечці — найвірніша ознака дурості. 5. Чемність — шаноблива ввічливість до людей. Тактовність — почуття міри, такту.

142. 1. Розум — скарб людини. 2. Найкращий скарб — праця. 3. Із книгою не знатися — від людей відстати. 4. Книжку читати — розуму набирати. 5. Терпіння — це велике вміння. 6. Час — добрий лікар.

Пояснення

Якщо підмет виражений сполученням збірних числівників та займенників нас, вас, їх, присудок уживається в однині: Їх десятеро поїхало. Нас троє залишилося. Вас шестеро піде завтра.

144. Талант — це крила. Якщо вони є, ти злітаєш. Якщо немає, то лиш марно махаєш руками. Талант — це активність, енергія, розрахована на півтори сотні років. Звідси й любов до світу та людей, бажання все опоетизувати. Талант — любов. Де є зневіра, занепад, безвір’я і ненависть, там немає таланту. Проте талант — хистка річ. Він вимагає постійної праці, ненастанного вдосконалення, бережливого до себе ставлення. Тільки невтомні трудівники — справжні подвижники — зберігають цей Богом даний скарб на все життя. Активність — рухливість, кипучість, завзятість, невтомність.

Енергія — запал, піднесення, потужність, завзяття, наснага.

Закопати талант у землю — це знехтувати власні здібності.

148. 1. Зроду-віку я — син України. (прост.) 2. Я — громадянин твій, моя державо. (прост.) 3. Ми не пришельці, не гості у батьківській хаті. (прост.) 4. Я зроду — скіф. (прост.) Я — правнук Бористена. (прост.) 5. Ти — половець, ти — правнук печеніга. (прост.) 6. Ти — гордий улич-слов’янин, ти син свойого краю. (прост.) 7. Ти — вкраїнка, гордись! (прост.) 8. Я — син Карпат. (прост.). Я — вічний. (прост.). Я — народ. (прост.) 9. Я — полтавець, Вкраїни син, але рідний я син і планети. (склад.)

150. 1. Я не окраїна, я не руїна, я — Україна. 2. Гори мовчать над Дніпром. Це — Україна моя. 3. Це перлина степова, славою багата. 4. Я не турист у ріднім краї, не мовчазний спостерігач. 5. Я не володар природи. Я — її підданий.

Толерантність — терпимість, поблажливість.

153. 1. Мій сусід — студент педагогічного університету. 2. Минулого року він закінчив музичну школу. 3. Коли хлопець стане вчителем, то навчатиме учнів мови та музики. 4. Наш клас відвідав виставу «За двома зайцями». 5. Від суржику героїв вистави наша вчителька мало не зомліла. 6. Коли Олена Петрівна опанувала себе, то пояснила, що від таких слів вона ніби відчуває серцевий біль.

159. 1. Дзвіниця Софійського собору як пам’ятка української архітектури в стилі козацького бароко.

2. Дзвіниця — перша кам’яна споруда на території Софійського монастиря.

2. Пірамідальна композиція дзвіниці.

3. Краса скульптурного декору пам’ятки.

4. Дивовижне поєднання кольорів дзвіниці.

5. Старі та нові дзвони.

6. Дзвони «Мазепа» та «Рафаїл».

7. Дзвіниця Софійського собору — окраса і гордість Києва.

160. Будівля — міцна, старовинна, сучасна, прадавня, фантастична.

Купол — дивовижний, надзвичайний, величезний, золотий, неперевершений.

Орнамент — винятковий, казковий, рідкісний, унікальний, дивний, мальовничий.

Золотий, як сонце; пишний, як квітка; величний, неначе диво.

161. Багато див чекає на нас у житті, але окремі більше схожі на фантастику. Неперевершена споруда часів козацького бароко знаходиться в Києві. Коли дивишся на величну дзвіницю Софійського собору, забуваєш про сьогодення, бо відчуваєш дихання століть.

Враз перед твоїми очима постає далеке минуле. Дзвіниця пережила кілька реставрацій,' але щораз ставала красивішою й величнішою. Багато віків вона нагадує дивну казку, що стала реальністю. Грушоподібна баня вкрита позолотою та увінчана маківкою з хрестом. Справжнє чудо. Вражає своєю урочистістю дзвін «Мазепа». Він єдиний, що зберігся зі старих дзвонів, і досьогодні говорить із нами, передаючи таїну віків.

Вражений, ти не можеш надивитися на цю красу і досконалість.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити