Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. П. Глазової 8 клас - 2017 рік

Проcте двоскладне речення

§ 19. Порівняльний зворот

221. 2. А ранок золотий, немов перо жар-птиці. 3. Київ неповторний, як вкраїнська доля. 4. Нас у майбутнє посила минуле. І ми йдемо, немов дев’ятий вал. 5. Секунди, як сніжинки, миготять. 6. Пливуть роки, мов кораблі Колумба.

Пояснення

Порівняльний зворот відокремлюється, якщо він:

• виражений іменником і пояснює, уточнює, доповнює іншу ознаку, виконуючи в реченні функцію означення (На берег хвилі напливають, легкі, мов оксамит);

• характеризує дію і виражений прикметником або дієприкметником, іноді дієприкметниковим зворотом (Яблука виблискували мокрими боками в промерзлій траві, наче заплакані);

• характеризує іменну частину складеного присудка, займаючи, як правило, постпозицію щодо нього (Стане душа легка, мов кульбаби цвіт).

223. 1. Дуби стоять кремезні, як атланти, і на могутніх бронзових плечах тримають споконвіку неба шати. 2. Рожевий вечір, мов фламінго, над нами крила розпростер. 3. Світ зупинився, вимкнувши час, як комп’ютер. (дієприсл. зворот) 4. У світі хитрая людина усюди в’ється, мов хмелина.

225. 1. Полтавський полк, як вкопаний, стоїть. 2. Сотник сивий, як голуб. 3. Борода довга, біла, як молоко. 4. Старець був древній, як світ. 5. Я йшов один, як перст. 6. Ворона знала кожного з нас, як облупленого.

Пояснення

Порівняльні звороти не відокремлюються, якщо:

• на порівняльне значення нашаровується обставинне (тоді порівняльну конструкцію можна замінити прислівником чи іменником в орудному відмінку); такі порівняльні конструкції визначаються в реченні як обставини способу дії (Нещастя нові та колишні над краєм висять як прокляття);

• порівняння виконує функцію іменної частини складеного присудка (Був місяць мов скибочка дині);

• порівняльний зворот має фразеологічний характер (Дощ лив як з відра);

• порівняльний зворот виконує функцію простого дієслівного присудка (Однак уся постать юнки ніби бриніла);

• порівняльний зворот починається заперечною часткою не (На землі прожив ти не як гість).


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.