Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. П. Глазової 8 клас - 2017 рік

Повторення та узагальнення вивченого

§ 2. Лексикологія

19. 1. Добридень (вл. укр.) тобі, Україно (вл. укр.) моя! 2. «Осоння» (вл. укр.), «красень» (вл. укр.), «линути» (вл. укр.), «дружина» (вл. укр.)... О незбагненні (вл. укр.) чари (вл. укр.) давніх слів! 3. Запахло хлібом (вл. укр.) — це уже жнива (вл. укр.). 4. Вічна мудрість простої людини (вл. укр.) в паляниці (вл. укр.) звичайній живе (вл. укр.). 5. Дивна (вл. укр.) сила нас несе на крилах (вл. укр.) мрій (вл. укр.). 6. У літеплі (вл. укр.) леліє (вл. укр.) біла вулиця (вл. укр.).

Пояснення

Лексичне значення слова — це поняття, зміст, який вкладено в слово. Слова можуть позначати предмети, осіб, явища, процеси, ознаки, узагалі всю повноту наших думок і мислення.

Окрім лексичного значення, слова мають і граматичне значення, яке показує, що слово належить до певної частини мови та має граматичні ознаки.

23. Нетизянин — «житель мережі Інтернет», активний користувач Інтернету. Вікіпедист — людина, яка створює статті для Вікіпедії та розміщує їх на сайті https://uk.wikipedia.org.

Ґаджет — невеликий цифровий електронний пристрій, як правило, портативний і багатофункціональний, наприклад: мобільний телефон, смартфон, портативна гральна приставка, мультимедійний програвач, GPS-навігатор, електронна книга.

Скайп — комунікаційна система з багатьма функціями, де користувачі роблять телефонні виклики й відеовиклики через їх комп’ютер, використовуючи програмне забезпечення Skype та інтернет.

Твіт — коротке текстове повідомлення, зроблене в соціальній мережі «Твіттер», мікроблог.

Селфі — фотографія-автопортрет, зроблений власноруч за допомогою камери смартфону, фотоапарата чи веб-камери.

Нетспік — мова інтернет-користувачів, насичена специфічними термінами, абревіатурами, смайлами тощо, характерними для комунікації в мережі.

Пояснення

Неологізми — це слова, що характеризуються абсолютною новизною щодо форми та змісту: провайдер, айпад, електорат, штрих-код, фан. Авторські неологізми часто створюють письменники: яблуневоцвітно, злотоцінно (П. Тичина), калинолист, сонцеткана (І. Драч), журналісти: макдонадизація, людомор та ін.

25. 1. Історична галузь, що досліджує світогляд і діяльність українського козацтва, традиції Запорозької Січі, її контакти і зв’язки із західноєвропейським світом, називається козакознавством. 2. Чесно оцінюй свої можливості, не вдаючись до самозвеличення й самомилування. 3. Дехто зі школярів і студентів таки відчув на собі вплив інтернетозалежності (неол.). 4. За айпадом (неол.) зустрічають, а за розумом проводжають. 5. Комп’ютер (неол.) витіснив з життя вже і ТБ, і книжку. Не тільки кіт, а кожен з нас вхопити мріє мипіку (неол.).

Я материнську мову світанкову несу в стомов’я (авторський неол.)

30. І. Травмування — пошкодження, лихоманка — пропасниця, задишка — ядуха, напад — приступ, рубець — шрам.

Пояснення

Загальновживані слова є звичайними, зрозумілими для широкого загалу назвами предметів і явищ довколишньої дійсності: серце, батьківщина, совість, воля, туман, добро, життя. Стилістично забарвлені слова вживаються лише в певних стилях. До них належать: наукова лексика: система, аргументація, діапазон, призма; політична лексика: Верховна Рада, партія, депутат, мітинг; розмовна лексика: писака, вертихвістка, базікало, маршрутка; тощо. У художніх творах розмовна лексика вживається для характеристики персонажів.

32. 1. Побазікати (етил, забарвл.) можна і з приятелем, а помовчати тільки з вірним другом і товаришем. 2. Ось біжать дві панночки, лепечуть (етил, забарвл.) одна до одної голосно, шпарко (етил, забарвл.). 3. Що це я розторохтілася (етил, забарвл.)! 4. Хлопець теревенив (етил, забарвл.) і розпатякував (етил, забарвл.) цілу дорогу. 5. Парубки зійдуться на вечорниці та як стануть баляндрасить (етил, забарвл.)!

Побазікати, лепечуть, розторохтілася, теревенив, баляндрасить, розбовкувати, розпатякувати, роздзвонювати, белькочуть, белькотять, варнякають, верзякають, лопочуть, жебонять, стрекоче, джерготять, джеркотять, марнословив, просторікував, пащекував, пасталакав, галдикав, розмовляють, балакають, говорять.

Пояснення

Професійні слова як вид лексики — це спеціальні слова, які вживаються в мові людей певних професій: лікарів, музикантів, інженерів, програмістів, будівельників тощо. Наприклад: домна, вагранка, мартен (у металургів); бетон, цегла, риштування (у будівельників); наркоз, ін’єкція, процедура (у лікарів); камбуз, кубрик, зюйд-вест (у моряків) тощо.

34. Чумацький Шлях лежав над головою як стезя (застар.) вічності, по котрій ішли в давнину, йдуть сьогодні, йтимуть завтра. 2. Нас поривали вічно в дорогу мовонаснага (неол.), словоспромога (неол.). 3. Збираюсь в незнану дорогу, не знаю, чи переборю, бо недруг стріляє з-за рогу, боїться ставати на прю (застар.). 4. Приведення Збройних сил (термін) у бойову готовність (профес.) означає їхнє розгортання (профес.) для успішного ведення бойових дій (профес.) з метою відбиття агресії (термін) противника (термін.). 5. Нетизяни (неол.), живімо дружно! 6. На родинне свято я несу італійський торт тирамісу.

35. 1. Майбутнє вибудовуватимуть освічені люди. 2. Я з повагою ставлюся до іноземної мови, старанно перекладаю тексти іншою мовою, правильно відповідаю на уроках. 3. Учитель вважає, що я тямущий учень. 4. Наступний урок — математика, це мій улюблений предмет. 5. Мені поталанило — я розв’язав цю задачу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити