Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. П. Глазової 8 клас - 2017 рік

Просте ускладнене речення

§ 31. Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами

337. 1. Зійшлися посестри: тополя і калина.

2. Рвала ти гірке та сиве зілля: ковилу, кермек, полин-траву.

3. Повітря, рослини, води — усі вславляють блакить.

4. Високе небо слало на землю тихі шуми: то шелест вітру, то сюрчання пташиних зграй.

5. Широкі й безмежні лани, степові дороги, тихий гай, садок вишневий коло хати, кручі Дніпра-Славути — все так і просилося на полотно.

338. 1. Мої улюблені предмети такі: українська мова, українська література, зарубіжна література та хімія. 2. Мені потрібно здати до шкільної бібліотеки такі підручники: «Українська мова», «Українська література», «Алгебра», «Біологія». 3. «Летіла зозуля», «Засвистали козаченьки», «Розпрягайте, хлопці, коні» — це улюблені пісні мого дідуся. 4. Україну змалювали у своїх творах такі художники: Тарас Шевченко, Микола Пимоненко, Сергій Васильківський, Олександр Мурашко.

Пояснення

Найчастіше в ролі узагальнювальних вживаються слова все, всі, ніхто, ніщо, скрізь, усюди, завжди, ніколи, ніде та ін.

Перед однорідними членами речення, вираженими власними назвами, після узагальнювального слова (словосполучення) двокрапка звичайно не ставиться: Дівчина дуже любить пам'ятник Котляревському. На ньому вирізьблені цікаві малюнки з його п’єс «Наталка Полтавка» і «Москаль-чарівник». Проте якщо на узагальнювальне слово падає логічний наголос, двокрапка ставиться: У мене гарне товариство: Шекспір, і Лєрмонтов, і Блок.

339. 1. Згадували імена славних оборонців рідної землі: Хмеля, Сірка, Сагайдачного. 2. Січ дала видатних полководців: Северина Наливайка, Івана Судиму, Богдана Хмельницького, Семена Палія, Івана Сірка. 3. Вів той полк Тарас Бульба. Усе давало йому перевагу над іншими: його літа, бувалість, уміння керувати військом, ненависть до ворога. 4. Шабля, мушкет, люлька-носогрійка, кресало, кремінь — усе було при кожному козакові. 5. Підручні гетьмана: Максим Перебийніс, Іван Богун, Данило Нечай — були добре відомі всім.

342. 1. Маємо трьох геніїв, а саме: Лесю Українку, Тараса Шевченка та Івана Франка (непошир.). 2. У заповіднику «Каскади» є рідкісні рослини, як-от: горицвіт, барвінок сланкий, барвінок трав’янистий, тюльпан бузький, мигдаль (непошир.). 3. Людську порядність утворюють п’ять рис, а саме: відповідальність, щедрість душі, щирість, старанність (непошир.).

343. 1. Зазеленіло все: дерева, трава. 2. І небо, і поля, і тварини — усе раділо теплу. 3. Мої друзі: ні Микола, ні Сергій, ні Денис — ніхто й гадки не мав про контрольну. 4. Усі готувалися до нової подорожі: Роман та Артем, його менший братик.

344. 1. Усе знайоме і рідне до болю в душі: і криниця в саду, і червона калина. 2. Наші нащадки будуть милуватися рідною природою: червоною калиною, квітучою вишнею, жовтою кульбабкою. 3. У цьому світі дивне все: квітка і плід, вітер і зірка, краплина води й дрібна піщинка. Та, мабуть, для самої людини найдивніша вона сама. 4. Є на світі плоди і дерева: незнані помаранчі, цитрини, кокоси, банани, виногради, солодкі інжир і маслини. А для нас наймиліша червона калина.

345. Для сучасної цивілізації футурологи придумали назву «глобальний чоловічник». У типовому його представникові виділяють такі риси: високий інтелект, практицизм, винахідливість, підвищене почуття власної гідності, добросовісність у роботі, почуття переваги над іншими, прагнення керувати, самодисципліна та самоорганізованість.

Хіба ж не чудові риси? Але немає серед них найголовніших рис українського менталітету: людяності, співчутливості, почуття справедливості, товариськості й совісті. Совість — це та Божа іскра в душі, що не дасть порушити жодної Божої заповіді.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити