Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. П. Глазової 8 клас - 2017 рік

Просте ускладнене речення

§ 32. Звертання. Розділові знаки при звертанні

352. 1. Добридень же, тату, в хату! (непошир.) 2. Добрий вечір тобі, мамо! (непошир.) 3. Пусти ж мене, моя мати, у сад погуляти (пошир.). 4. Одягніть вишиванку, моя доне і сину! (пошир.). 5. Гуцулко Ксеню, я тобі на трембіті лиш одній в цілім світі розкажу про свій жаль (пошир.). 6. Їхав козак за Дунай, сказав: «Дівчино, прощай! (непошир.) Ти, конику вороненький, неси та гуляй!» (пошир.)

1. Оксано, Наталю! Швидше біжімо до школи. 2. Свою любов я віддаю вам, краю мій рідний, земля моя світла, небо моє чисте.

353. 1. Веди нас, князю! 2. А на чому ми спинились, дорогий ти мій козаче? 3. Пусти мене, чоловіче добрий, на волю! .4. Скажи, враже, коли козак каже! 5. А було б тобі, парубче, неньку слухати. 6. Вийся, гороше, в три стручки. 7. Не цурайся, пташе, рідного гнізда! 8. Язиче, лихо тебе миче, у мені сидиш, а добра мені не зичиш.

355. 1. Поспішай, людино, вже вранішня година. 2. Гуляймо, Марку, я до тебе, а ти до мене! 3. Сиди, Тетяно, бо ще рано. 4. Тягни, кобило; хоч тобі не мило. 5. Балакай, Свириде, побачим, що вийде. 6. Нерозумний Семене, ходиш по ярмарку, ні купуєш, ні торгуєш, тільки робиш сварку.

356. 1. Добридень вам, друже добрий! 2. Не гнівайтесь на мене, шановний добродію, що я довго не озивавсь до вас. 3. У краю придніпровськім ми стрілись з тобою, веселко моя золота. 4. Серденько моє, поговорити треба, справа є. 5. Красунечко моя! Заспівай же й мені цю колискову.

358. 1. Степане Івановичу, вас до телефону. 2. Кириле Степановичу, що там у вас сталося в степу? 3. Наталю Миколаївно! Ми вам помагати будемо. 4. Як вам подорожувалося, Юрію Володимировичу? 5. Марку Еммануїловичу, чи варто в такий час поспішати? 6. Катерино Михайлівно! Панно Катрусенько, де ваша праця?

359. 1. Тарасе Григоровичу, навчіть нас правди. 2. Розкажіть нам про Україну, Іване Яковичу. 3. Ларисо Петрівно, подивіться на рідну Волинь! 4. Богдане Ігоровичу, дякуємо вам за щире слово. 5. Ольго В’ячеелавівно! Сьогодні вас чує кожен українець. 6. Ігоре Юрійовичу, ваш рідний край вітає вас. 7. Олеже Віталійовичу! Ваше слово горде і правдиве.

365. 1. Ой, як крикнув козак Сірко на своїх козаченьків: «Та сідлайте ж ви коней, хлопці-молодці!» 2. «Ах, ти бешкетнику! Ти що наробив!» — насварилася бабуся. 3. «Оце, Кирику Єлисейовичу, хата моя», — сказав Микита Іванович, заходячи у двір.

367. 1. Легка хода у тебе, юносте! 2. Рости й подвоюйсь, гордосте моя! 3. Ноче, не боюсь тебе ніскільки! 4. Молодосте, не буваєш вдруге. 5. Встань, моя любове, біля хати сонечком ранковим на поріг. 6. Здрастуй, свіжосте нив! Не покидай мене, моя щиросте вірна. Людяносте, пануй у всьому світі. Радосте, наповнюй наші серця.

368. 1. Бувайте здорові, красний пане та красная пані, з Новим роком! Сійся, родися, жито, пшенице! Вийся, хмелю, на ліску! Родися, пшенице, на піску! 2. Заспівайте, ангели в небі, пташки в лісі, жабоньки попід берегами, дівчаточка під вербами. 3. Скрипко моя дубовая, струни мої шовковії, заграйте до танцю! 4. Розступіться, горе да біда, дайте щастю й радості дорогу. 5. Цвітіть, буковинські верхів’я і доли!

371. 1. Гуркочи у долю мою, світе, хвилями прадавнього Дніпра! 2. Поезіє, будь чесна і хоробра! 3. Ой, візьміть мене, лебеді, разом з собою понесіть мене, лебеді, в теплі краї. 4. Байдужосте! Озлобо! Неуваго! Ти обійди мене, смертельно не порань. Ти ж, доброто, хлюпни мені відваги та виведи з безволля і вагань. 6. Обов’язково, друже мій, візьми словник Грінченка.

373.

Речення розп., оклич., просте, односкл., пошир., повне, ускладн. звертанням «братове», непошир., вираж. імен, у Кл. в. множ.

Речення спонук., неоклич., просте, односкл., пошир., повне, ускладн. звертанням «човне мій», пошир., вираж. займ. та імен, у Кл. в. одн.

Речення спонук., оклич., просте, односкл., пошир., повне, ускладн. звертанням «друзі кохані», пошир., вираж. прикм. та імен, у Кл. в. мн.; ускладн. однор. чл. реч. «і душу, і тіло».

Речення розп., оклич., просте, двоскл., пошир., повне, ускладн. звертанням «дитинства золоті причали», пошир., вираж. імен., прикм. та імен, у Кл. в. мн.

Речення спонук., оклич., просте, односкл., пошир., повне, ускладн. звертанням «доле», непошир., вираж. імен, у Кл. в. одн.

Пояснення

У групі звертання можуть бути однорідні члени, відокремлені означення тощо. Тоді всередині такого поширеного звертання ставляться розділові знаки відповідно до загальних правил. Якщо ти, ви підсилюють вигук, то вони теж відділяються разом з вигуком. Не відділяються лише слова о, ой, якщо вони вжиті як підсилювальні частки. У звертаннях, що складаються із загальної назви та імені, обидва слова вживаються в кличному відмінку: пані Олено, друже Ярославе. У звертаннях, що складаються із загальної назви та прізвища, загальна назва вживається в кличному відмінку, а прізвище — в називному: добродійко Квітка, пане Іваничук.

374.

Речення розп., неоклич., просте, двоскл., пошир., повне, ускладн. звертаннями «Дніпре, Шевченку, Україно», непошир., вираж. імен, у Кл. в. одн.

Речення розп., неоклич., просте, двоскл., пошир., повне, ускладн. звертанням «Жагуча пісне України!», пошир., вираж. прикм., імен, у Кл. в. одн., імен, у Р. в. одн.

Речення спонук., неоклич., просте, односкл., пошир., повне, ускладн. однор. присудками «трудися», «гнівайся» «люби», «набирай».

Речення розп., неоклич., просте, двоскл., непошир., повне, ускладн. звертанням «шановні мої друзі і співвітчизники», пошир., вираж. прикм., займ., імен, у Кл. в. мн.

379. 1. Я вважаю, що до інтерв’ю треба готуватися дуже старанно. 2. Має рацію журналіст, який задає найважливіші питання. 3. До наступного запитання можна переходити, почувши відповідь на попереднє. 4. Щира подяка телебаченню за гарні зразки інтерв’ю. 5. Упевнений, що переважні оцінки нашої праці будуть найкращі.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити