Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. П. Глазової 8 клас - 2017 рік

Просте ускладнене речення

§ 37. Відокремлені додатки

441. 1. Не маю іншого тепла, окрім тепла отчого краю. 2. Ні небо, ні земля ніколи, навіть у снах, не покидають людини. 3. І з нулів можна дещо зробити, зокрема ланцюг. 4. На відміну від мудреця, дурник вимагає всього від інших, а не від себе.

442. 1. Ніхто не розрадить тебе у біді, крім вірного друга. 2. Уважним потрібно бути до всіх, зокрема слід приділяти увагу старим і дітям. 3. Школярі, навіть учні молодших класів, охоче опановують комп’ютерну грамоту.

443. 1. Немає для кожного більш дорогих на світі людей, крім матері та батька. 2. За винятком кількох друзів, мої однокласники вирушили в туристичну подорож. 3. Замість вдячності за виконану роботу тебе неочікувано чекає ціла експертиза.

Пояснення

Відокремлюються додатки зі значенням включення, виключення або заміщення, що починаються словами крім, окрім, опріч, замість, за винятком, щодо, що ж до, часто, часом, завжди, особливо, навіть, хоч і: Ви здійснюєте волю Батьківщини. Все відкиньте, все забудьте, крім неї, крім обов’язку.

Деякі додатки з прийменником замість не відокремлюються: замість можна замістити прийменником за: Шматочки мармуру на вулицях Помпеї колись служили замість ліхтарів (порівняйте: служили за ліхтарі); додаток можна замінити іншим: Замість квіток шаблі, списи виблискують у долині (порівняйте: не квіти, а шаблі, списи виблискують у долині).

444. 1. Запорожці постригались у ченці, брали до рук, замість шабель, книги Святого Писання. 2. Замість муру, відгородимося від ворога мужністю. 3. У п’єсі Котляревського «Наталка Полтавка» вперше вийшли на кін, замість лубочних селян, живі люди. 4. У його дворі, замість похилої хатини, стояв веселий будинок. 5. Ведмежа послуга — це безглузде втручання, яке, незважаючи на добрі наміри, замість допомоги завдає значної шкоди.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити