Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 8 клас - 2017 рік

Речення з однорідними членами

§ 25. Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами

Пояснення

Узагальнювальне слово та однорідні члени речення співвідносяться як родове й видове поняття. Узагальнювальні слова виконують ту саму синтаксичну роль, що й однорідні члени речення. Приклад із впр. 263: Велика галявина поросла рослинами: папороттю, конвалією, деревієм (узагальнювальне слово «рослинами» означає родове поняття, а «папороттю, конвалією, деревієм» — види рослин; і узагальнювальне слово, й однорідні члени — додатки (відповідають на питання чим?, належать до присудка «поросла»).

Узагальнювальні слова найчастіше виражаються займенниками, прислівниками, проте вони бувають виражені й прикметниками, іменниками, числівниками, дієсловами.

262. 1. У саду росли різні дерева: і груші, і сливи, і яблуні. 2. Земля і небо, море і гори — усе нахмурилося перед бурею. 3. Різні гриби: піддубники, лисички, опеньки — виглядали з кошика. 4. На клумбі ми побачили різні квіти, а саме: троянди, гладіолуси і гвоздики.

263. 1. Українські авіаконструктори створили різні типи літаків, а саме: транспортні, пасажирські, спеціального призначення.

2. Усе: і кам’яні гроти, і дзеркальні ставки, і фрагменти лісу — можна побачити в парку.

3. Мати дала нам усе: і сонце, і долю. Велика галявина поросла рослинами: папороттю, конвалією, деревієм.

264. Усе навколо лиш для нас з тобою: ці сині квіти, ця пахка земля. Вода в озері Світязь і надзвичайно м’яка, і така прозора, що навіть на глибині 8 метрів видно дно. Корисні копалини мають велике значення не тільки для енергетики чи металургії, а й для лікування. Відомий лікар-мікробіолог Данило Заболотний був високоосвіченою людиною, любив книжки, живопис, театр, писаввірші рідною мовою.

265. Усе тут радує зір: рівні, стрункі берізки, не понівечені любителями березового соку гінкі бурштинові сосни, що, мов корабельні щогли, сурмлять у сизу небовінь. Я полюбив усе, що суще: і ліс, і хмиз, і хвилі плин, і звірів таємниці в пущі, і комашину, і полин. Усе: і небо, і перемелене на труху в глибоких коліях дороги сіно, і вогкий гнилуватий повів ріки, і тривожний крик птиці, і невисока росиста отава — сповіщало, що літо вже здає ключі сумовитій осені. Всяке птаство, як-от: деркачів, перепілок, куликів, курочок — можна було викосити косою в траві або впіймати.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити