Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 8 клас - 2017 рік

Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями)

§ 27. Речення зі звертаннями

Пояснення

Звертання — це слово або кілька слів, які називають того, до кого звернена мова в реченні. І це не обов’язково іменники, які означають істоти (напр.» У впр. 285: люба племінничко, вороне). Дуже часто звертання вказують на неістоти, до яких звертаються в реченні (приклади з тієї ж впр.: зелен луже, теплий вітре, о краю мій, мій отчий незабутній доме, земле рідна, старі дуби, земле).

Звертання можуть бути виражені як одним словом, так і двома та більше словами. Звертання, що складаються з одного слова, — непоширені, ті, що складаються з двох і більше слів, — поширені (див. впр. 285).

Звертання ніколи не буває членом речення, тому його-ніяк не підкреслюють.

278. Грай, моя пісне, як вітер сей грає. Линьте ж, дні, котіться весни до мети. Шуми, вітре, шуми, буйний, на ліси, на гори... Спи, мій малесенький, поки є час. Скажи, Україно, скажи, моя мила, звідки могутність незламна твоя? Кораблі! Шикуйтесь до походу! Мрійництво! Жаго моя! Живи! В океані рідного народу відкривай духовні острови.

281. Дніпро могутній вийшов із берегів. Дніпре (звертання), почуй мене.

Однокласники швидко зібралися в дорогу. Однокласники (звертання), збираймося швидко в дорогу.

Рідна земля і в жмені мила. Рідна земле (звертання), вічно живи.

Галина Іванівна оголосила оцінки за контрольну роботу. «Галино Іванівно, чи перевірили Ви наші зошити?» — питали учні наперебій.

283. І. Добридень, квітню, повелитель квіту. Заходь в мій сад, — він жде тебе завжди. Здрастуй, пташечко маленька, звідкіля ти, звідкіля? Понеси мене на крилах, радосте моя, де на пагорбах і схилах сонця течія. Скажи, брате, кобзареві: хай собі співає! Бо кобзаря на Вкраїні народ поважає. Молодієш, Києве, хоч старий літами. Нехай живе поезія, мій друже! Не шуми ти, луже, і не гасніть, далі! Ти припав, мій сину, до лиця мудрої кринички польової.

II. Радість — радосте, Київ — Києве, друг — друже, луг — луже.

284. Зеленійте, доли і лужечки, і, орли, здіймайтесь ув імлі, розливайтесь, круті бережечки, по вкраїнській молодій землі!

285. Речення з поширеними звертаннями: Зашуми весною, зелен луже, теплий вітре, шелести в гіллі! «Знаєш, люба племінничко, — мовила нарешті Сніжана, — ходімо погуляємо!» О краю мій, в ті грізні зими завжди з тобою ми були. Мій отчий незабутній доме, зі мною скрізь твоє тепло. Земле рідна! Мозок мій світліє і душа ніжнішою стає... Старі дуби, спасибі вам за осінь, за відлітання радості і птиць!

Речення з непоширеними звертаннями: Дай мені, земле, від своєї любові , хліба, і рясту, й зеленої крові... «Вороне, ти живий?» — почувся голос.

286. Прощай, синє море моє безкрає, просторе (поширене звертання). Прощай, мій зошите (поширене звертання)! Спасибі тобі, друже, що ти думок моїх не відцуравсь. Тобі, кохана, й пролісків не треба. Вони цвітуть під віями у тебе. Краю мій, колиско пісні й танцю (поширені звертання)! На колись згорьованій землі вже гуцули, бойки, наддністрянці — свого щастя вдатні ковалі. Журавлина пісне, кетяже калини (поширені звертання), пломеніть вам вічно в серці України. Красо України (поширене звертання), Подолля! Розкинулось мило, недбало!

288. Ні сіло ні впало: «Дай, мамо, сало!» Хапай, Петре, поки тепле. Скачи, Данило, хоч тобі не мило. Не тратьте, куме, сили, спускайтеся на дно. Заплач, Матвійку, дам копійку. Хоч нічого не виходить, а ти, Марку, грай. Грай, грай, глечику, а підеш без вушка. Ой піч моя, піч! Коли б я на тобі, а ти на коні, козак був би з мене.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити