Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 8 клас - 2017 рік

Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями)

§ 28. Вставні слова (словосполучення, речення)

Пояснення

Вставні слова та словосполучення обов’язково виражають ставлення мовця до того, про що говориться в реченні. Вони, як і звертання, ніколи не бувають членами речення, тому при синтаксичному розборі речення їх ніяк не підкреслюють, лише вказують в характеристиці речення, що воно ускладнене вставним словом (словосполученням).

Слід розрізняти групи вставних слів і словосполучень за значенням, оскільки ставлення мовця до того, про що говориться в реченні, може бути різним, а саме:_______

Групи вставних слів і словосполучень за значенням

Значення

Приклади

Приклади речень із вправ

1. Упевненість, достовірність того, про що говориться в реченні

безумовно, безперечно, без сумніву, очевидно, дійсно, справді, звичайно, правда, певна річ

Впр. 298: У когорті відомих українців чільне місце, безперечно, посідає Микола Сядристий, роботи якого об’їхали весь світ.

2. Непевність, припущення, гаданість повідомлюваного в реченні

мабуть, може, може бути, здається, як видно, вочевидь

Впр. 295: Пізнати й оцінити Довженка один чоловік, мабуть (невпевненість), не в змозі.

3. Радість, задоволення, незадоволення, співчуття, жаль, здивування

на жаль, шкода, на радість, на щастя, на сором, дивна річ, як на біду, як навмисне, на диво

Впр. 297: На щастя, її запросила до себе на село наша старша тітка.

4. Зв’язок висловлюваної думки з попередньою, послідовність викладу

по-перше, по-друге, нарешті, інакше кажучи, наприклад, однак, навпаки, таким чином, значить, отже, словом

Впр. 298: За словами умільця, будь-яка насінина, по-перше, є дуже гарною від природи, по-друге, довговічною.

5. Джерело повідомлення

з точки зору, на мій погляд, на думку, за повідомленням, як кажуть, як відомо, як зазначено, по-моєму, по-твоєму, по-вашому

Впр. 297: Звикне, кажуть, собака за возом бігти, то й за саньми Добіжить.

6. Активізація уваги слухача або читача

знаєте, вірите, уявіть собі, зверніть увагу, зрозумійте

Впр. 298: Складається цей годинник, уявіть собі, зі ста тридцяти деталей.

291. Сподіваюся — упевненість, далебі — упевненість, скажімо — привернення уваги, однак — зв’язок думок, отже — зв’язок думок, на жаль — емоційне ставлення (вираження жалю).

294. Мій друг може (присудок) дуже швидко вивчити напам’ять навіть великий текст. Може (вставне слово), сьогодні нарешті буде сонячна погода.

З нашого вікна видно (присудок) піролу. Видно (вставне слово), він сьогодні не прийде.

Правда (підмет) очі коле. Дівчинка, правда (вставне слово), загубила портфель.

У кожного свої погляди на щастя (додаток). На щастя (вставне слово), ми приїхали вчасно.

295. І. Того, можливо (невпевненість), не знайду я слова, щоб наш прекрасний оспівати світ. До речі (зв’язок думок), можу підказати, де зараз дістати прекрасних стиглих черешень. І я виходжу в гомін трав і припадаю до сліда, бо, значить (зв’язок думок), хтось мене чекав, а, може (невпевненість), й зараз вигляда. За східним звичаєм (джерело інформації), гості не сміють відмовлятися від дарунків, бо то була б господарям образа. їй-богу (упевненість), ніби вперше Київ побачила. Пізнати й оцінити Довженка один чоловік, мабуть (невпевненість), не в змозі. Нащо, бачте (увага співрозмовника), згадувать, що давно минуло. Полювання, як ви потім побачите (увага співрозмовника), (Речення розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, повне, ускладнене вставним реченням).

297. Гори, здавалось, стояли тут поруч. Перебування в Києві, уяви собі, багато дало мені для п’єси. Чим більше темніло, тим вітер, здавалося, дужчав. На щастя, її запросила до себе на село наша старша тітка. Звикне, кажуть, собака за возом бігти, то й за саньми побіжить. Відступати нам, по-перше, пізно, і, по-друге, немає підстав. Кажуть, люди жили табунами, спали покотом в млі печер... Старенька груша дихає на пальці, їй, певно, сняться повні жмені груш.

298. І. 1. Микола Сядристий — відомий українець.

2. Зацікавлення майстра.

3. Чудове гніздечко.

4. Найменший годинник і золотий сервіз.

ІІ.

Українець, який здивував світ

У когорті відомих українців чільне місце, безперечно, посідає Микола Сядристий, роботи якого об’їхали весь світ.

Майстра здебільшого цікавлять природні матеріали: метали, мінерали, насіння трав і дерев. За словами умільця, будь-яка насінина, по-перше, є дуже гарною від природи, по-друге, довговічною.

З половини макової зернини, як це не дивно, маестро примудрився зробити чудове гніздечко для трьох золотих пташенят, а зі шматочка вишневої кісточки — портрет-барельєф Соломії Крушельницької.

Деякі його твори такі дрібні, що можуть загубитися серед порошинок. Наприклад, найменший у світі годинник, якого Сядристий уставив замість ока золотій бабці. Складається цей годинник, уявіть собі, зі ста тридцяти деталей. А золотий сервіз на цукровій піщинці навіть не можна покласти на хустинку, бо кавничок і бокальчики проваляться крізь волокна тканини.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити