Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 8 клас - 2017 рік

Речення з відокремленими членами

§ 35. Відокремлені обставини

Пояснення

Найчастіше відокремлюються поширені обставини, виражені дієприслівниковим зворотом у будь-якій позиції стосовно означуваного дієслова-присудка (впр. 365: ).

Також відокремлюються непоширені обставини, виражені одиничними дієприслівниками (впр. 363: ).

Але не слід їх плутати з одиничними дієприслівниками, які виступають у ролі обставин способу дії, позначають фізичний чи психічний стан або положення в просторі. Такі дієприслівники стоять ПІСЛЯ дієслова-присудка, до якого відносяться, набувають значення прислівника і тому НЕ ВІДОКРЕМЛЮЮТЬСЯ! Напр.:

За бажанням автора можуть відокремлюватись обставини, що починаються словами всупереч, наперекір, на зло, попри, залежно від, відповідно до, подібно до, у зв’язку з, завдяки, внаслідок, на випадок, за браком, за відсутністю, на відміну від, особливо ( полки незборені і вперті боям виходили навстріч). _____________________________________

358. Пропливаючи повітряними «коридорами» (стосується слова махають). Прислухавшись (можна почути). На відміну від інших комах (зближуються). Іноді видаючи при цьому звуки (суміщаються). Зближуючись (стикаються), ніби видавлюючи наявне між ними повітря (стикаються). Повільно вигинаючи крила (плавають).

359. І. Зрозумівши завдання, зрозумівши це завдання, зрозумівши це завдання не одразу. Малюючи портрет, малюючи портрет письменниці, малюючи портрет відомої письменниці. Відійшовши вбік, відійшовши швидко вбік, відійшовши дуже швидко вбік.

II. Зрозумівши це завдання, я зателефонував другові. Малюючи портрет відомої письменниці, Сашко замислився про риси її вдачі.

362. Діти знаючи, виконували це завдання (художній). Знаючи, зробимо висновок про особливості роботи дихальної системи (науковий).

Заселились ми, збудувавши, у свій будинок (художній). Вітчизняні інженери, збудувавши, почали випробування нової ракети (науковий).

Дівчинка, знайшовши, понесла м’ячик додому (художній). Археологи, знайшовши, засвідчили існуванні на цьому місці поселення древлян (науковий).

364. Коли ми додивилися цікавий фільм, настав вечір. Коли виконавець виступав на концерті, зал уважно його слухав. Коли ми вийшли з машини, несподівано пішов дощ. Коли ми під’їжджали до лісу, несподівано вискочив вовк.

366. Незважаючи на пізню годину, ми з матусею розмовляли й не хотіли спати. Починаючи з квітня, студенти практикуватимуться в міській лікарні. Згідно з рішенням педради, уроки починатимуться о дев’ятій годині.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити