Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 8 клас - 2017 рік

Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення

§ 4. Речення

49.

Фламінго

У зоопарку цього, на жаль, не побачиш. То справді захоплююче видовище, коли злітає табунець рожевих фламінго. Але в зоопарку можна спостерігати характерний танок птахів. Ходять фламінго басейном, кумедно дріботячи ногами. В такий спосіб вони на воді здіймають мул і виловлюють молюсків, рачків, збирають водорості. Мулу в цементованому штучному озері немає. А їжа є в годівницях. Навіть добре попоївши, сновигають птахи басейном, перебираючи ногами, «добувають» харчі. Ці птахи завжди вкупці і їдять, і купаються, і чепуряться, і відпочивають усі разом. На голос одного тієї ж миті відгукується інший. На воді зросли — водою їхньої приязні не розіллєш.

Пояснення

Якщо в реченні є хоча б один другорядний член, то таке речення називається поширеним. Якщо в реченні є лише головні (або один головний) члени речення (тобто немає жодного другорядного члена), то це речення називається непоширеним.

51. Скрипів 'старий клен. Листя дерев тихо шелестить. Великі чайки летять над морем. Довго плакало осіннє небо. Протягом двох діб накрапає дощик.

55. З великим пензлем у великих капцях фарбує гном оранжевий дашок. (Розповідне, неокличне) Ти від куща червоної калини свою пригаслу душу засвіти. (Спонукальне, неокличне) 3 темного моря білявая хвилечка до прибережного каменя горнеться. (Розповідне, неокличне) Вклоніться, люди, майстрові старому, володареві слова й ремесла! (Спонукальне, окличне) Дороги нищимо, завалюєм стежки, хоча ніхто за нами не женеться. (Розповідне, неокличне) Хай в маленьких очах відбивається світ од маленьких ромашок до стартів великих... (Спонукальне, неокличне) Хіба є хто на Землі крилатіший за людину? (Питальне, неокличне)

60.

(Речення розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене)

(Речення розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, ускладнене однорідними присудками)

II. 1. Хай шелестить під ногами покірно й тепло багряне листя. Чи шелестить багряне листя покірно й тепло під ногами? 2. Вийди, Колумбе, на берег Америки вранці, ступи на траву не відомої досі землі. Чи вийде Колумб на берег Америки вранці, чи ступить на траву не відомої досі землі? 3. Нехай сипле вересень сині загати, листям багряним шлях застила. Коли сипатиме вересень сині загати, листям багряним застелить шлях? 4. Гойдайся вгорі, місяцю, у гамаку нічного неба. Як довго вгорі гойдався місяць в гамаку нічного неба?

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити