Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. В. Заболотного 8 клас - 2017 рік

Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення

§ 7. Узгодження головних членів речення

Пояснення

При однорідних підметах присудок може стояти як у множині, так і в однині.

Вибір однини чи множини присудка залежить від розташування присудка (після чи до однорідних підметів), від форми зв’язку підметів.

Якщо присудок стоїть після однорідних підметів, то він уживається в множині. Приклади із впр. 76: Івась і Грицько йшли по боках і доглядали овечат. Життя і мрія в згоді не бувають і вічно борються, хоч миру прагнуть.

Якщо присудок стоїть перед однорідними підметами, то він частіше вживається в однині, але й множина буде правильною. Приклади із впр. 76: Закарпатську низовину перетинає річка Тиса і чимало їі правих приток. Але можна й так: Закарпатську низовину перетинають річка Тиса і чимало їі правих приток.

Якщо між однорідними підметами вжито протиставні чи розділові сполучники, то незалежно від того, де стоїть присудок, він уживається лише в однині. Приклади із впр. 76: Іноді глибоку тишу порушує стукіт дятла чи (розділовий сполучник) шерех збитої білкою кедрової шишки. І пливе тоненькими, поплутаними струмочками не то думка, не то (розділові сполучники) мрія.

78. До приходу автобуса в мене лишилося десять хвилин. Шість класів було його очною освітою. Більшість дворової челяді подалася геть — на вільний хліб, до землі або й до міста. Решта квитків на денну виставу щезла з каси. І тепер сила-силенна вудіїв сидить по березі, а я дома. Невеликії три літа марно пролетіли... А багато в моїй хаті лиха наробили.






Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.