Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік

Синтаксис і пунктуація

§ 14. Прикладка як різновид означення

Пояснення

Прикладки можуть писатися окремо й через дефіс, що залежить від значення поєднуваних складників.

Через дефіс прикладки пишуться, якщо:

✵ в ролі прикладки виступає родова назва: Йордан-ріка;

✵ узгоджуваний іменник, що має означальне значення, виступає в ролі прикладки в постпозиції: сини-опоненти, сосни-щогли, стежки-одиначки;

✵ пояснюваний іменник і прикладка можуть мінятися місцями: стежки-стрічки, пілот-початківець;

✵ прикладка входить до складу терміна, перетворюючись у складний іменник: груша скороспілка.

2. 1. Виступає круглий місяць з сестрою-зорею. 2. їх було тільки двоє: у чистому полі — красуня Валя, військовий фельдшер 71-го полку, і в небі — пілот-фашист. 3. Це і є найулюбленіша в наших краях груша-скороспілка! 4. Є зимові стежки-одиначки, а є стежкй-стрічки, що по них, рівно протоптаних, проходять чимало людей до церкви чи до магазину. 5. Ще з-під столу я дізнався про страшне гріхопадіння Адама та Єви, їхніх синів-опонентів Каїна й Авеля. б. Ріку Латорицю, що несла нашу карпатську воду до Угорщини, я, звісно, охрестив Йордан-рікою. 7. Сосни-щогли стогнуть не менше за інших.

3. Окремо: філософ Сковорода, космонавт Каденюк, дослідник Патон, співачка Ріанна, озеро Балатон, красень хлопець.

Разом: Поет-романтик, споруда-символ, Коцюбинський-школяр, Дністер-ріка, замок-фортеця, учений-біолог, льон-довгунець, будинок-музей, хімік-учений, очі-волошки, звіробій-трава, друзі-земляки, дівчина-чешка, Сапун-гора, драма-казка, хлопець-богатир, гриб-паразит, карась-риба.

Пояснення

Умовні власні назви підприємств, установ, організацій, творів мистецтва, журналів, газет, пароплавів, колективів тощо пишуться в лапках (господарство «Екзотика», теплохід «Тарас Шевченко», гурток «Промінчик»), Прикладки, приєднувані до означуваних слів за допомогою слів імені, пам'яті, на ім’я, по імені, в лапки не беруться (Національний академічний театр опери й балету імені Тараса Шевченка).

5. А. Поет-гуморист, школяр Євген, філософ Діоген.

Поет-гуморист — прикладка (іменник з означальним значенням) стоїть після означуваного слова, тому ставиться дефіс.

Школяр Євген, філософ Діоген — головним словом виступають імена людей, таким чином прикладка стоїть перед означуваним словом і дефіс не потрібний.

Б. Павло Глазовий — мабуть, найвідоміший український поет-гуморист. У своїх творах він порушує актуальні, часто гострі проблеми сучасного суспільства. Так, наприклад, у гуморесці «Автобіолірика» йдеться про важливість ролі письменника та його творчості в житті суспільства. Літературні критики ж мають при цьому допоміжну, другорядну роль. У творі «Кругла хата» автор нагадує про актуальну для багатьох українців тему власного житла й засобів здобути його. Спосіб життя філософа Діогена батько пояснює синові як спробу випросити у влади помешкання. Мені сподобалися гуморески П. Глазового. Вони хоча й невеликі за обсягом, проте кумедні та ідейно змістовні.

7. Учні слухали екскурсовода, зачаровані старовинною легендою. Львів — це місто-легенда..

На канікулах ми відвідали Чернівці. Місто Чернівці славиться своєю історією.

Суддівське журі було вражене виступом юної гімнастки. Гімнастка Аліна упевнено виконала вільну програму.

На уроці ми багато довідалися про Ай-Петрі. Не кожному в житті вдається побувати на горі Ай-Петрі.

Сом — одна з найбільших риб наших водоймищ. Рибалки наполегливо намагалися впіймати величезну рибу — сома.

Б. Стиль — художній. Епітети: мальовнича родина, зелені довгі віти, плакуча верба. Персоніфікації: з’юрмилася родина верб, хвилі приносять листочки-привіти, трава шепочеться.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити