Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік

Синтаксис і пунктуація

§ 20. Узагальнено-особові речення

2. 1. Батьків не вибирають. 2. Ночвами моря не перепливеш. 7. Дарованому коневі в зуби не дивляться. 9. Свого щастя і колесом не об’їдеш. 11. 3 полови хліба не спечеш. 13. Журбою поля не виореш. 15. За одного битого двох небитих дають.

Пояснення

Правопис частки не

Окремо

Разом

1. 3 дієсловами, займенниками (винятки: неабиякий, не абичий, неабихто, не абищо), числівниками, дієприслівниками (не навчив, не кожний, не четверо, не перемігши).

2. При протиставленні (Не високий, а низький. То не глибока річка клекоче, то шумить зелений ліс).

3. Якщо слово в реченні є присудком

4. Із прикметниками й дієприкметниками, які мають залежні слова

1. Якщо слово без не не вживається (негода, ненавидіти, несамовито).

2. У складі префікса недо- із значенням неповноти: недобачати, недочувати, недовиконаний.

3. 3 іменниками, прикметниками, прислівниками, до яких можна дібрати синонім без частки не (немалий — великий, неправда — брехня).

3. Якщо не входить до складу інших часток, сполучників (немовбито, неначе, невже, нібито).

4. 1. Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води... В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди. Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно живу і нову, і мову її солов’їну. 2. Борітеся — поборете, вам Бог помагає. І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь. Хоча лежачого не б’ють, то і полежать не дають ледачому.

5. 1 — Ґ; 2 — В; 3 — Г; 4 — Б; 5 — Е; 6 — А; 7 — Є; 8 — Д.

6. 1. Семеро одного не ждуть. 2. Говори до гори, а гора горою. 3. Зробив діло — гуляй сміло. 4. Вище себе не підскочиш. 5. Від своєї тіні не втечеш.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити