Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік
Синтаксис і пунктуація
§ 20. Узагальнено-особові речення
2. 1. Батьків не вибирають. 2. Ночвами моря не перепливеш. 7. Дарованому коневі в зуби не дивляться. 9. Свого щастя і колесом не об’їдеш. 11. 3 полови хліба не спечеш. 13. Журбою поля не виореш. 15. За одного битого двох небитих дають.
Пояснення
Правопис частки не |
|
Окремо |
Разом |
1. 3 дієсловами, займенниками (винятки: неабиякий, не абичий, неабихто, не абищо), числівниками, дієприслівниками (не навчив, не кожний, не четверо, не перемігши). 2. При протиставленні (Не високий, а низький. То не глибока річка клекоче, то шумить зелений ліс). 3. Якщо слово в реченні є присудком 4. Із прикметниками й дієприкметниками, які мають залежні слова |
1. Якщо слово без не не вживається (негода, ненавидіти, несамовито). 2. У складі префікса недо- із значенням неповноти: недобачати, недочувати, недовиконаний. 3. 3 іменниками, прикметниками, прислівниками, до яких можна дібрати синонім без частки не (немалий — великий, неправда — брехня). 3. Якщо не входить до складу інших часток, сполучників (немовбито, неначе, невже, нібито). |
4. 1. Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води... В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди. Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно живу і нову, і мову її солов’їну. 2. Борітеся — поборете, вам Бог помагає. І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь. Хоча лежачого не б’ють, то і полежать не дають ледачому.
5. 1 — Ґ; 2 — В; 3 — Г; 4 — Б; 5 — Е; 6 — А; 7 — Є; 8 — Д.
6. 1. Семеро одного не ждуть. 2. Говори до гори, а гора горою. 3. Зробив діло — гуляй сміло. 4. Вище себе не підскочиш. 5. Від своєї тіні не втечеш.