Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік

Синтаксис і пунктуація

§ 30. Звертання непоширені й поширені. Розділові знаки в реченнях із звертанням

2. І. Сестрице, Юліє, вовче, юначе, козаче, Богдане, хлопче, їжаче.

II. Учителю, охоронцю, Андрію, дядьку.

III. Дарино, чайко, Уляно, Богдано, жінко, Інно.

Б. При творенні кличного відмінка в деяких словах відбуваються характерні для української мови чергування приголосних: к — ч — ц (юнак — юначе, хлопець — хлопче, вовк — вовче), г — ж — з (друг — друже, Олег — Олеже), х — ш — с (Явтух — Явтуше).

В. Юліє, допоможи мені, будь ласка, розв’язати задачу. Щось ти, юначе, ідеш не тією дорогою. Зроби мені чаю, сестрице! Я ж казала, Андрію, що екскурсія до історичного музею відбудеться в суботу. Дарино! Ти сьогодні маєш чудовий вигляд! Ви не помилилися адресою, жінко?

Пояснення

Звертання в усному мовленні виділяється паузами, а на письмі — розділовими знаками — комою або знаком оклику.

Комою звертання виділяється тоді, коли вимовляється без окличної інтонації та стоїть

1) на початку речення;

2) у середині речення (виділяється з обох боків комами);

3) у кінці речення.

Якщо звертання стоїть у кінці речення, то перед ним ставиться кома, а після нього — той знак, якого вимагають зміст речення та інтонація.

3. 1. Іж, Мартине, мати ще підкине. 2. Куме Андрею, не будьте свинею! 3. З Богом? Парасю, як тебе люди хотять. 4. Сиди, Тетяно, бо ще рано. 5. На тобі, небоже, що мені не гоже. 6. Хапай, Петре, поки тепле. 7. Засмійсь, Матвійку, дам копійку. 8. Терпи, козаче, отаманом будеш. 9. Тікайте, куме, бо біда суне. 10. Гуляй, Семене, я до тебе, а ти до мене.

4. А. 1. Світе ясний! Світе тихий! Світе вольний несповитий! За що ж тебе, світе-брате, в своїй добрій теплій хаті оковано, омурано. 2. Погибнеш, згинеш, Україно, не стане знаку на землі, а ти пишалася колись в добрі і розкоші! Вкраїно! Воскресни, мамо! 3. Ой Дніпре, мій Дніпре, широкий та дужий! Багато ти, батьку, у море носив козацької крові; ще понесеш, друже! 4. Місяцю мій ясний! З високого неба сховайся за гору, бо світу не треба. Сховайся ж за гору? сховайся, мій друже, щоб не довелось на старість заплакать. 5. Сонце пресвятеє, на землю радість принесло і людям, і землі моєї туги-нудьги не розвело. Святий огненний господине! Спалив єси луги, степи, спалив і князя, і дружину, спали мене на самоті!

5. Твір — «Тореадори з Васюківки» В. Нестайка.

— Ванькооо! Вилазь зараз же!

— Вилазь, убоїще, бо гірше буде! Ти ж мене знаєш!

— Діду! — жалібно озивається він.

— Діду, — ще жалібніше повторює мій друг, — ви одійдіть за хату, ми виліземо.

Одійдіть, діду.

6. Жінко (дівчино) ви виходите? Пане (шановній пане, добродію, пані, шанов

на пані, добродійко), ви виходите на наступній зупинці? Юначе (хлопче, козаче, сину, доню, дітки, малюки), дозволь (дозвольте) пройти. Пасажири (шановні пасажири, пасажире, шановний пасажире, пасажирко, шановна пасажирко), будь ласка, пройдіть уперед.

ДЗ. 1. Голубонько мила, не сердься, читаючи скарги мої. 2. Заворожи мене, волхве... 3. Припливайте до колиски, лебеді, як мрії, опустіться, тихі зорі, синові під вії. 4. Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину. 5. Дяка щирая тобі, ніченько-чарівниченько, що закрила ти моє личенько. 6. Ви щасливі, високії зорі, все на світі вам видко звисока. 7. Рідна мати моя, ти ночей не доспала.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити