Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік

Синтаксис і пунктуація

§ 32. Вставні слова (словосполучення, речення)

2. А. 1. Здається, часу і не гаю, а не встигаю, не встигаю! 2. Ліс був живий. Він не прощався. Віки, здавалось, прошумить. 3. Старенька груша дихає на пальці, їй, певно, сняться повні жмені груш. 4. Може, десь є лотоси і ґінкго, тихі ріки і рожева даль — у краю неляканих фламінго, де росте неламаний мигдаль. 5. Чи нафта розпливлась, чи, може, це казки — на Командорах, кажуть, серед літа з морської піни вийшла на піски коров’яча остання Афродіта. 6. Одплачеться природа. їй стане легше, певно. Як мені. 7. Може, вранці десь на Чорногорі сонце встало з лівої ноги. 8. Ліс теж змінився. Може, постарів. Чи траса порозхитувала сосни. 9. Я дерево, я сніг, я все, що я люблю. І, може, це і є моя найвища сутність.

Б. Безумовно, не важко помітити, що, звертаючись у своїх творах до теми «Людина і природа», Ліна Костенко вживає переважно вставні слова, які виражають невпевненість, припущення: здається, може, здавалось, певно. Дійсно, чому? Я, розуміється, переконаний у тому, що за допомогою таких . вставних слів поетеса хоче краще передати уважне, делікатне, інтелігентне ставлення до навколишнього світу. Авжеж, лірична героїня її творів часто розмірковує над проблемами збереження природи, порятунку її краси від недбалого ставлення людини.

5. 1. Сьогодні в Європі під утилізацією сміття розуміють, по-перше, його сортування та, по-друге, використання як вторинної сировини. 2. Найкраще зі своїм сміттям вдається впоратися, напевно, Швеції. 3. Ці країна, як стверджують, переробляє 52 % від загальної кількості відходів. 3. У Нью-Джерсі (США), наприклад, відкрито музей сміття. Там зберігаються зразки нестандартного цікавого й небезпечного сміття. 4. Безперечно, величезною проблемою є утилізація старих комп’ютерів. У них містяться небезпечні для навколишнього середовища сполуки, мабуть, тому в Європі для комп’ютерної техніки існують спеціальні закриті звалища. 5. Добування енергії за рахунок спалювання сміття в британському місті Едмонтоні, кажуть, щорічно економить 100 тисяч тонн вугілля. 6. Зверніть увагу, найпоширеніше сміття на планеті — недокурки. Щороку, уявіть, їх накопичується понад 4,5 млрд. штук.

6. А. Напевно, колись завдяки людям Марс знову стане квітучим, зеленим, прекрасним. Звісно, не одразу, але поступово можна перетворити планету на розкішний сад. Ось завтра він, безперечно, зробить перший крок: закине насіння із Землі в цей ґрунт. На щастя, взяв із собою його доволі. А потім, наприклад, можна завезти пагони дерев, кущів. Отже, вирішено: він допоможе цій землі стати знову стати чарівним садом!

7. Безсумнівно, ніхто з нас не хоче, щоб Земля перетворилася на пустелю. На жаль, численні техногенні катастрофи та систематичний негативний людський вплив на екологію лише сприяють тому, щоб зробити з планети величезний смітник. Багато міжнародних організацій борються за чистоту довкілля, але, здається, їх зусилля не дуже помітні. На мою думку, змінити Ситуацію може кожен, почавши із себе. Якщо всі люди будуть сумлінно ставитися до проблеми збереження природи, чистоти довкілля, то просто не залишиться тич, то чинить зло. Я хочу бачити нашу планету розкішним квітучим садом, рости й розвиватися якому не заважатимуть сучасні високі технології, а, навпаки, допомагатимуть Землі ставати красивішою. Мрію, щоб ми та наші нащадки, зокрема, зростали в здоровому середовищі. Зрештою, вірю, що так і буде!

ДЗ. У різних місцях світу в різний час спостерігалися кольорові атмосферні опади, зовсім, на щастя, не пов’язані з людською діяльністю.

Про червоні дощі, наприклад, писали Гомер і Плутарх. У XIX столітті вони були вже більш строго задокументовані, і їх, як стверджують, спостерігали в Італії, Греції та південних районах Іспанії. Він складається, напевно, з найдрібніших організмів червоного кольору. Видно, утворюється такий пил в Африці, після чого переноситься пасатами в Європу.

Стверджують, у цьому випадку до звичайної дощової води домішується вулканічний пил. Напевно, дивуватися немає чому, особливо якщо десь у радіусі кількох тисяч кілометрів від місця випадання чорного дощу вивергається вулкан. Білі дощі, припустимо, утворюються, коли змішується вода з крейдяним пилом, який утворюється під час вивітрювання вапнякових гірських порід. Зелений дощ за все минуле століття був зареєстрований, зверніть увагу, лише один раз — в Індії. Забарвлювали його, до речі, домішки продуктів бджільництва та пилку квітів мангових дерев.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити