Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік

Повторення та узагальнення вивченого

§ 3. Фразеологія

Повторення

В. Фразеологізми: сидіти на шиї, боки відлежувати, плакати від побаченого, байдики бити, жити на широку ногу, робити з мухи слона.

Г. 1 — В; 2 — Б; 3 — Г; 4 — А.

1. Не із заячого пуху — сміливий, хоч картину малюй — красивий, на сьомому небі — щасливий, не видавиш і слова — неговіркий, стріляна птиця — досвідчений, голова варить — розумний, не всі вдома — дурний, мов у воду опущений — пригнічений.

2. А. Привітний — відкрита душа. Хоробрий — хвацька душа. Байдужий — мишача душа. Бездушний — черства душа. Підступний — темна душа. Дріб’язковий — канцелярська душа. Непринциповий — мотузяна душа.

Б. Снігова королева — черства душа; Гаррі Поттер — відкрита душа; Федько-халамидник — хвацька душа; Шапокляк — темна душа; П’єро — мотузяна душа.

3. Мати велике серце, хлібом і сіллю, сірі будні, не в тім’я битий, за словом не ліз у кишеню, гострий на язик, умів і язика за зубами тримати, язикатої Хвеськи, пасе задніх, працюй до сьомого поту, вишенькою на тортику, не розлий вода.

4. Любо оком глянути — гарний, голова варить — розумний, не всі вдома — дурний, жовтодзьобе горобеня — недосвідчений, два чоботи — пара — однакові, глянути гидко — неприємний, сам не свій — бути схвильованим, утратити спокій; сповідувати любов — любити.

5. Пригріти гадюку за пазухою — підступний, де раки зимують — далеко, давати горобцям дулі — байдикувати, брати бика за роги — рішучо братися до якоїсь справи, убити двох зайців — зробити дві справи одночасно, як кіт наплакав — мало, і свині не їдять — не потрібне, як риба у воді — комфортно, собака на сіні — жадібний.

6. Гострити зуби — злитися, скалити зуби — сміятися, вухом не веде — не слухати, ходити на задніх лапках — прислужувати, лестити; лізти зі шкури — старатися, потрібний як собаці печена цибуля — непотрібний; як собаці п’ята нога — непотрібний; заживе'як собаці — швидко, легко загоїться; другий хвіст — про щось непотрібне; і собаками не піймаєш — хитрий, спритний; жити як собака з кішкою — сваритися; присохне як на собаці — легко, швидко загоїться; дражнити собак — ходити від хати до хати жебраючи; собак ганяти — байдикувати; ось де собака заритий — дійти до справжньої причини чогось.

ДЗ. А. На одному диханні — швидко, без пауз; стріха не їде — не втрачаючи здорового глузду, самоконтролю; обсипає жаром — сильне хвилювання, збентеження.

Б. Фразеологізми використовуються для надання висловленню яскравості й виразності, слугують засобом створення образності. Також допомагають мовцеві дати більш виразні оцінки висловлюваному. Уживання фразеологізмів діє на уяву слухача або читача, змушує його співпереживати сильніше, ніж при сухому, логічному мовленні. Фразеологізми збагачують й урізноманітнюють мову, роблять її багатшою, красивішою й точнішою. Недарма кажуть, що володіння мовою буває неповним, якщо не знати фразеологію.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити