Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік

Синтаксис і пунктуація

§ 42. Відокремлення обставин

Пояснення

Обставини відокремлюються комами, якщо:

✵ виражені дієприслівниковим зворотом;

✵ виражені поодинокими дієприслівниками, які не входять до складу присудка.

Увага! Не відокремлюються одиничні дієприслівники, які знаходяться після дієслова-присудка і позначають спосіб дії: Він ішов поспішаючи.

Не відокремлюються комами дієприслівники та дієприслівникові звороти, якщо:

✵ вони стали фразеологізмами;

✵ вони починаються підсилювальними частками і, й;

✵ два звороти чи дієприслівники з’єднані неповторюваними сполучниками і, або.

2. 1. Зібравшись у молодої напередодні весілля, дівчата співають обрядових пісень. 2. Подружки виконують пісні, виплітаючи весільні вінки. 3. Приступаючи до плетення вінка для молодої, дружки хором випрошують благословення. 4. У наш час іноді дівчата, беручи шлюб, нехтують традиційний український вінок, одягаючи на голову шматок прозорої тканини. 5. Багато весільних обрядів виконують співаючи. 6. Уплітаючи у вінок барвінок, дівчата сподівалися на вічне кохання. 7. Виконуючи роль оберега, вінок був ще й прикрасою.

4. А. У першому реченні обставина, виражена дієприслівником, не відокремлюється, оскільки має значення способу дії та стоїть після присудка.

Б. У другій строфі кома стоїть після і, тому що це слово не входить до складу відокремленої обставини, вираженої дієприслівниковим зворотом.

6. Зранку наречену готували до шлюбу: розплітали їй косу, а потім дружки, прощаючись із дівчиною, вплітали у волосся стрічки та монети, укладали часник (як оберіг від напасті), одягали вінок і найкращий одяг, щоб показати, який скарб мусять віддавати в іншу родину. Коли молодий вирушав за молодою, дорогою його зупиняли (і не один раз), вимагали викуп за наречену, наполегливо торгуючись: доводилося відкуповуватися символічною сумою або частуванням. Торги проводились і у дворі молодої — викуп вимагала ще й сім’я нареченої, змушуючи парубка приділити їй увагу. Нині з цієї традиції роблять цілу виставу, залучаючи сусідів та знайомих. Коли приходив молодий, наречені, трохи хвилюючись, ставали на рушник, щоб життя було довгим і гладеньким, їх благословляли батьки.

ДЗ. 1. Майже всі наречені, підходячи до вівтаря, усміхаються, у той час як женихи, навпаки, зберігають серйозний вигляд. 2. У Кенії жених хотів відчути себе в жіночій «шкурі», носячи цілий місяць жіноче взуття, одяг та аксесуари. 3. Раніше в Європі батьки нареченої, приготувавши пироги, складали їх у посудину й викидали з вікон свого будинку. Якщо посудина розбивалася на безліч уламків, уважалося, що шлюб буде довгим і щасливим. 4. Найдешевше у світі весілля святкували в індійському племені нандхарі, витративши на все трохи більше одній рупії. 5. На півночі Англії готували весільні коржі й обкидали ними молоду, поділивши їх на кілька рівних частин. Уважалося, що, з’ївши шматочок такого коржа, незаміжня гостя вві сні зможе побачити майбутнього жениха. 6. У Великій Британії для нареченої вважається великим успіхом у день весілля поцілувати сажотруса, тому що він відганяє злих духів, приваблюючи удачу.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити