УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О.М. Авраменко - 2017 рік

§ 3. Просте ускладнене речення

Вправа 1, с. 12

1. Звісно, то скрипіли охоплені полум’ям дерева. 2. Усе небо, здавалося, здригається, трепече спалахами світла голубого, нетутешнього. 3. Того, можливо, не знайду я слова, щоб наш прекрасний оспівати світ. 4. І я виходжу в гомін трав, і припадаю до сліда, бо, значить, хтось мене чекав, а може, й зараз вигляда. 5. За східним звичаєм, гості не сміють відмовлятися від дарунків, бо то була б господарям образа. 6. Справді, два деркачі, що почали перегукуватися в траві над Десною, раптом притихли? 7. До речі, раз уже мова зайшла про погоду й про мисливця, який відмовився вбивати вищеописану ворону, доведеться описати й самого мисливця.

Вправа 1, с. 12

1. Старі дуби, спасибі вам за осінь, за відлітання радості і птиць! 2. І ти, моя єдиная, встаєш із-за моря, з-за туману, моя слухняная рожевая зоре. 3. Оставайтеся здорові, мої високії тополі і хрещатий мій барвіночку. 4. Зоре моя вечірняя, зійди над горою, поговорим тихесенько в неволі з тобою. 5. Весно, вітре, люблю вас, гори, ріки, тучі! 6. Припливайте до колиски лебеді, як мрії, опустіться, тихі зорі, сипові під вії. 7. Ой біжи, біжи, досадо, не вертай до хати, не пущу тебе колиску синову гойдати.

Вправа 3, с. 12

А, Б 1. Холодні осінні тумани клубочаться вгорі й спускають на землю мокрі коси. 2. На високих жовтогарячих тополях іскрилося осіннє сонце. 3. Сірий припорошений весняного пилюкою степ збігає на південь і стигне там голубим маревом. 4. По узліссі й на галявині зеленій — перший ряст і цвітуть проліски та сон-трава. 5. Дерева ще безлисті, але вкриті бростю. 6. На озері туман то лежить пеленою, то хвилює од вітру, то розривається, одкриваючи блідо-блакитну воду. 7. Усе це: повітря і покручені лози, і зів’яла трава, — все це мимохідь нагадує щасливі хвилини життя. 8. Тепла липнева ніч пролітає садками, посадками, скиртами в полях. 9. Навколо тільки дрімучий тютюн і мак, і кукурудзяні тополі й соняшники.

Вправа 4, с. 12

А 1) Упевненість/невпевненість: сподіваюся.

2) Джерело інформації: скажімо.

3) Позитивні/негативні емоції: на жаль.

4) Зв’язок між думками: однак, отже.

5) Активізація уваги слухачів/читачів: далебі.

Б «Підкова на щастя»

В Ратай — плугатар, орач.

Вправа 5, с. 13

Роботи Миколи Сядристого, напевно, відомі в усьому світі. Здебільшого майстра цікавлять природні матеріали, тобто ті, що не окислюються (метали, мінерали), а ще насіння трав і дерев. Будь-яка насінина, по-перше, є дуже гарною від природи, а по-друге, довговічною. Маестро, уявіть собі, примудрився зробити з половинки макової зернини чудове гніздечко для трьох золотих пташенят. З-поміж створених Сядристим див найменший у світі годинник, який він поставив замість ока золотій бабці. До речі, це годинник складається зі ста тридцяти деталей.

Д/з, с. 15

1. Дивлюсь на зорі опівнічні. На жаль, вони також не вічні. 2. І гори, і долини, і поля, і сади, і ставок, і хати були залиті й обмиті чистим прозорчастим білим, як срібло, світлом. 3. Знову, ластівочко-серце, та вернулась, знов звела в нас під хатою кубельце. 4. Виноград ріс густими невисокими кущами, листя було чорно-зелене, соковите, буйне. 5. Виростеш ти, сину, вирушиш в дорогу, виростуть з тобою приспані тривоги. 6. Неспокій, рух і боротьбу я бачив скрізь: у дубовій, вербовій корі, у старих пеньках, у дуплах, у болотяній воді, на поколупаних стінах. 7. Дяка щира тобі, ніченько-чарівниченько, що закрила ти моє личенько. 8. Буває, в дорозі десь трапиться чиста криниця. 9. Ну що б, здавалося, слова... А серце б’ється, ожива, як їх почує!


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити