УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. В. Заболотного - 2017 рік

Вправи 450-479

Вправа 450

Разом:

півлимона

двадцятибальний

верболіз

декого

Окремо:

на щастя

рік у рік

в цілому

будь ласка

па добраніч

кінець кінцем

будь у кого

все одно.

Через дефіс:

з-поміж

по-домашньому

пів-Європи

пліч-о-пліч

яскраво-синій

сяк-так

фізико-математичний

міні-диктант

прем’єр-міністр

рано-вранці

будь-що

будь-що-будь

екс-чемпіон

міні-футбол.

Вправа 453.

Пів’юрти, пів’Ялти, транс’європейський, духмяний, миш’як, торф’яний, інтерв’ю, різдвяний, комп’ютер, п’єдестал, ін’єкція, гравюра, черв’як, пів’ящика, Монтеск’є, мавпячий, пів’яблука, дит’ясла, ад’юнкт, різьбяр, перев’язати, розіб’ють, під’єднати, святковий, Лук’янченко, солов’їний, між’ярусний, мюзикл, розм’яклий, роз’єднати, від’ємний, морквяний.

Вправа 454.

Промінчик, портьєра, курйоз, Слов’янськ, Харків, Ірпінський, Наталчин, бульйон, серйозний, конферансьє, тонший, Юленьці, дощ, ляльці, барабанщик, криниченьці, хатинці, ковальський, камінчик, бурульці, рибалчин, бриньчати, кузня, кишеньці, Маринці, няньчин, краплинці, снігуроньці, сопілці, женьшень, рибалці, змагається, Галинці, скриньці, менший, річеньці, розріж, купальський.

Вправа 455.

Скрипіти, пленарний, третина, хлопець, півень, зимовий, лейтенант, бережливий, верховина, характеризувати, категорія, стратегічний, проблематичний, величати, семінар, продешевити, принциповий, терплячий, витирати, прибирати, повертати, вимерзати, декада, симетрія, дисертація, препарат, претендент, акредитація, брикет, бенефіс, вестибулярний, декламатор, інтелект, кредитор, альтернатива, апендицит, детектив, специфічний, експресивний, інгредієнт.

Вправа 456.

З пропущеною -з-: розпитати, безпечний, розсадник, безпорадний, зчистити, розклад, зсохнути, розсаджувати, безкультурний, розформувати, розпущений, зшитий, зцідити, зцілити, розхитати, з-під лоба.

З пропущеною -с-: неспроможний, схвалити, сфабрикувати, склеювати, скріпити, схитрувати, стоптати, сфотографувати, споконвічний, стерти.

Вправа 457.

Префікс пре-: предавній, прехитрий, престарий, прекрасний, прехороший, премудрий, преславний, предобре, пречудовий.

Префікс при-: присоромити, приазовський, приберегти, прихилити, прифронтовий, привабити, пригнобити, приорати, прибалтійський, пригорілий, примовити, прибрати, привільний, прилетіти, притулитися, придніпровський, придумати, примусити.

Вправа 461.

Льон-довгунець, Свят-вечір, півдороги, пів-Одеси, перекотиполе, євшан-зілля, жар-птиця, народно-поетичний, народно-визвольний, мовно-літературний, мовно-стильовий, північно-східний, івано-франківський, всесвітньо відомий, всесвітньо-історичний, заєць-русак, військовозобов’язаний, м’ясо-молочний, кисло-солодкий, зерносховище, дизель-моторний, навчально-виховний, машинобудівний, темно-сірий, гіркувато-кислий, жовтогарячий, контр-адмірал, віце-президент, свіжозрубаний, темно-зелений, історико-культурний, краєзнавчий, екс-чемпіон, агітаційно-масовий, чорноземний, фізико-математичний, історико-культурний.

Вправа 459.

Зап’ястя - зап’ястний, виїзд - виїзний, студент - студентський, капость - капосний, радість - радісний, тиждень - тижневий, баласт - баластний, кількість - кількісний, якість - якісний, користь - корисний, совість - совісний, доблесть - доблесний, заздрість - заздрісний, пристрасть - пристрасний, аванпост - аванпостний, ненависть - ненависний, щастя - щасливий, швидкість - швидкісний, область - обласний, честь - чесний, злість - злісний, діяльність - діяльний, вартість - вартісний, особистість - особистісний.

Вправа 464.

1. Хоч і зазирало сонце крізь листя старих буків усередину лісу, проте віяло прохолодою (О. Маковей). 2. Я син народу, що вгору йде, хоч був запертий в льох (І. Франка). 3. Розповідають легенду, що колись у давнину тут, де тепер розкинулось її рідне село Крукове, була поліська рівнина (В. Канкан). 4. Як джерельної води з живим сріблом досвітньої зірниці, йди на світанку в степ і припади гарячими вустами до криниці (Л. Дмитерко). 5. Навшпиньки тиша ходить у саду, щоб гілку не труснути ненароком (Г. Дудка).

Вправа 467.

1. Підійшла черешня тихо до воріт, простягнула пишні віти білосніжні, щоб плодом прийдешнім чарувати світ (Г. Хорташко), 2. Вона першою показала, як плаче од радості дерево, коли надходить весна, і як у розквітлому соняшнику ночує сп’янілий джміль (М. Стельмах). 3. Ще в дитинстві я ходив у трави, в гомінливі трепетні ліси, де дуби мовчали величаво у краплинах ранньої роси (В. Симоненко). 4. Здавалося, що він і зимою зеленіє, бо коли танули сніги, то на світ пробивалося його цупке зелене листя, не змучене холодом, не скалічене морозом (Є. Гуцало). 5. Уже кружляє листя жовто-ржаве, щоб на асфальті мокрому спочить (М. Рильський ).

Вправа 474.

1. Найкраще буде, якщо перед початком виступу, доки у вас ще немає великого лекторського досвіду, ви не говоритимете багато з іншими людьми, а зосередитися на змісті свого виступу. 2. Лекція, що супроводжується демонстрацією слайдів і фільмів, зрозуміло, викликає більше зацікавлення, ніж та, протягом якої лектор користується лише словесним описом. 3. Слухачі інстинктивно відчувають різницю, якщо вона існує, між зовнішньою впевненістю промовця та його внутрішнім побоюванням, браком віри у власні сили. 4. Запам’ятайте: критики роблять промовцеві різні закиди, що він надто зарозумілий, уже багато говорить, висловлюється занадто по-науковому тощо, але майже ніколи не дорікають йому за стислість викладу (І. 'Гаман).

Вправа 477.

Вправа 479.

1. Внизу буває, що літати складно, вгорі ж не знають, де подіти крила (О. Box). 2. Розповідають легенди, щось колись у давнину тут, де тепер розкинулось її рідне село Крукове, була поліська рівнина, на якій гуляли вітри (В. Канкан). 3. Ось тут я вже пильную: це ж таке місце, де не тільки земля, але й дерево пахне грибами (М. Стельмах). 4. Відвертість завжди чиста, як сльоза, та треба знати, з ким відвертим бути, бо підлість піділлє тобі отрути, і ти зів’янеш, як тонка лоза (В. Грінчак). 5. Вишні вже почали червоніти, і Вадим, оглянувши вишняк, залишився задоволений: цього літа він поїсть вишень досхочу, бо дядькова садиба була обнесена молодим, родючим вишняком (Ю. Збанацький). 6. А може, крутиться голова через те, що тут, у полі, так завзято сюрчать коники, ширяє вгорі шуліка, і в його плавному льоті відчувається причави а хижість, та ще й наче небо не стоїть на місці, а обертається навколо землі (Є. Гуцало). 7. Хмари, які з’являлися потім, було послано, здавалося, для того, щоб підкреслити його незвичайну, трохи виблідлу синяву, і щоб посилати на землю срібне сяйво (В. Шевчук). 8. Хоч народне прислів’я і стверджує, що сумний грудень і в свято, я в будень, але саме останній місяць року налаштовує кожного з пас на оптимістичну хвилю, бо хоч зима і повертає на мороз, проте сонце вже йде на літо (В. Скуратівський).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити