УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. В. Заболотного - 2017 рік

Вправи 52-98

Вправа 52.

1. Люба довірливо сказала мені, щоб я не журився. 2. Дід нам розповідав, що колись, дуже давно, Григорій був найдужчим парубком па всю губернію. 3. Чоловік поцікавився, чи далеко ще до міста. 4. Всякий, хто гляне, скаже, що Дніпро чудовий. 5. Маленька сестра просить Сергія, щоб він прочитав їй казку. 6. Дівчина мовила, що вона приїжджала до матері.

Вправа 60.

Повсякчас, навіть коли Україну злії люди робили для її дітей мачухою, і тоді вона залишалася дорогою вірним її сипам. Тарас Шевченко немало зазнав лиха за неї, але любов до матері України горіла в його серці невгасимим вогнем, бо «нема на світі України, немає другого Дніпра!»

«Царствено красива ця земля», — писав колись про неї французький письменник Бальзак.

Був захоплений і художник Васнецов. «Я споглядав багато красот землі, — казав він, — але нічого подібного ніде не знаходив і певний, що й не міг би знайти» (П. Панч).

Вправа 61.

«Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь», — звертався до сучасників та нащадків Т. Шевченко. Славетний український письменник і філософ Г. Сковорода так висловлював свою любов до України: «Коли не зможу ніколи ні в чому не шкодити». «Несправедливість, скоєна відносно однієї особи, є загрозою для всіх», — так формулював свої переконання Ш.-Л. Монтеск’є, французький правник і письменник. «Результат великих справ, — писав римський історик Тіт Лівій, — часто залежить від дрібниць». Великий український педагог, письменник В. Сухомлинський говорив: «Будь-яка праця стає творчістю, якщо ти вкладаєш у неї душу».

Вправа 65.

Донецький — Донеччина; чернігівський — Чернігівщина; харківський — Харківщина; Хмельницький — Хмельниччина; полтавський — Полтавщина; турецький — Туреччина; козацький — козаччина.

Вправа 69.

— Пустіть мене, дядьку, в театр.

— Чого захотів! Я тебе пущу, але так, щоб ти знав, де раки зимують.

— Я вже знаю, де вони зимують, — жалісно заскімлив я, бо не раз чув про це од дорослих.

— А куди Макар телят ганяє, теж знаєш? — уже із цікавістю покосував на мене нарубок.

— І це знаю, — бадьоріше відповів я.

— А де козам роги правлять?

— Теж знаю.

Любитель приказок засміявся і ще запитав:

— А чого ж ти не знаєш?

— Не знаю, що таке театри. Пустіть мене побачити (За М. Стельмахом).

Вправа 75.

I. Затишшя, піднебесся, стаття, статей, проллється, подорожжю, молодістю, лляний, попідвіконню, тушшю, Ілля, гілля.

II. Запоріжжя, Поділля, узлісся, узвишшя, глазур’ю, міддю, розрісся, радістю, узбережжя, суддівський, збіжжя, обличчя.

Вправа 81.

Вправа 91.

Вправа 93.

Вправа 98.

1. Я завжди мріяв написати пісню про маму, / та різні поети всі слова вже сказали (А. Кузьменко). 2. Не то настане нічка темна, / не то веселий день шумить (Л. Глібов). 3. Тут, кажуть, уночі горять вогні болотні / або світяться корчі, зотлілі до трухи (М. Руденко). 4. Мене водило в безвісті життя, / однак я вертався на свої пороги (Д. Павличко).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити