УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. В. Заболотного - 2017 рік

Вправи 105-148

Вправа 105.

1. Згода дім будує, а незгода руйнує (протиставний). 2. За морем тепліше, а вдома миліше (зіставний ). 3. Показує дорогу, а сам у болото лізе (протиставний ). 4. Хвальби повні торби, а в торбах нема нічого (протиставний).

Вправа 106.

III. Р. в. (мн.): возів, вітрил.

Вправа 112.

1. У нашому парку так весело шумлять дерева і чується дитячий сміх. 2. Вечорами в кабінеті стоїть тиша і горить настільна лампа. 3. У неділю тато повезе нас до озера або ми самі підемо в парк (події взаємовиключаються). 4. Під час хвороби і брат допоміг мені, і однокласники підтримали.

Вправа 114.

(М. Павленко). 2. А за Дніпром купалися в мареві знайомі мені вже села й куріли димки над садками (Гр. Тютюнник). 3. Може, так закінчується казка або починається роман (М. Людкевич). 4. То вітерець дихне по ниві, то коник в житі засюрчить... (Л. Глібов). 5. Буде чисте небо ніжне і тривожне, і земля вбереться в золоту красу (С. Жадан). 6. Потемніло і стало моросити дрібно та тихо (Олесь Гончар). 7. Таке розкішне над нами небо, й такі ми до безмежності молоді! (В. Шевчук).

Вправа 121.

1. Біліє сніг в лелечому гнізді, і льоду вже замерзло півбадді (Л. Костенко). 2. Усяк правду знає, та не всяк про неї дбає (Нар. творчість). 3. То вечірній туманець повився над покосами чи й досі висить димок від багаття? (Є. Гуцало ). 4. Славко лежав на вигрітій сонцем траві і, спершись па лікті, байдуже дивився в чисте поле (В. Кучер). 5. Нову лінію оборони збудовано, і можливо, навіть завтра на світанку її займуть наші частини (В. Кучер). 6. Десь пливуть дощі по шибках і бредуть сніги в полях (Є. Сарапулова). 7. Бліді на небі гасли зорі, і вітер плутався в мережах верховіть, і не гойдалися берези білокорі (М. Рильський).

Четверте речення ускладнене дієприслівниковим зворотом; п’яте речення - вставним словом.

Вправа 122.

1. А сьогодні над Харковом зупинились табуни південних хмар, і йде справжній тропічний дощ, густий, запашний і надзвичайно теплий (Микола Хвильовий). 2. Рвучкий вітер бушував над лісом, і дерева то гули грізно і тривожно, то шуміли тихо і приємно (М. Коцюбинський). 3. Щоразу до нас прилітають і відлітають журавлі, і щороку люди з якимось дивним почуттям зустрічають і прощаються з ними (В. Земляк). 4. Стоять верби, опушені зеленню, і здається, чують сплески журавлиних сурем у піднебессі (Є. Гуцало). — просте речення. 5. Зоряно над селищами було, а там, десь у степах, хмара заходила й безгрішно ламалися стебла блискавок (Олесь Гончар).

Вправа 123.

Вправа 124.

Списати, сфотографувати, зчистити, зсипати, сказати, стерти, зшити, схитрити.

Вправа 127.

1. Орач торкнеться до керма руками — і нива дзвонить темним сріблом скиб (М. Стельмах). — наслідок дії. 2. Ударив грім — і зразу шкереберть пішло життя (В. Стус). — раптова зміна подій. 3. Блискавка блисне — й камінь трісне (Нар. творчість). — наслідок дії. 4. Ще мить — і Дрогочинська битва загримить (М. Бажан) — швидка зміна подій.

Вправа 130.

Речення, в яких слід ставити тире: 1. Старий схилився тихо — і нараз па вії чистий затремтів алмаз (М. Рильський). 3. Дощик перестав - і все навколо запахло, посвіжішало, заблищало (Гр. Тютюнник).

Речення, в яких між частинами ставиться кома. 2. Так, можна грати Баха й на гармошці, але тоді це буде вже не Бах (В. Коротич). 5. Сяйливо блима яснозорий сад, і місяць тане в ночі на долоні (Г. Дудка).

Четверте речення не слід списувати, тому що у цьому складносурядному реченні є спільний член — в житі.

Вправа 131.

1. Рвонув за поли вітер дику грушу — і ґудзиками впали горобці (Г. Дудка). 2. Низенький чоловік махнув рукою — і машина зупинилася, від’їхавши трохи вперед (О. Копиленко). 3. Додому ніч собі на небо йшла, і на зорю дивилася мурашка (М. Вінграновський). 4. Тільки за Бугом, у лісах, шумів вітер та безкраїм проваллям хиталася темрява (Гр. Тютюнник). 5. Малинові язички полум’я весело зазміїлися по хмизові — і вгору з тріском шугнули золотисті іскри (Гр. Тютюнник). 6. Береза плаче тихими слізьми, а ми ті сльози навесні збираєм (І. Коваль).

Схема першого речення: [ ] — і [ ].

Вправа 133.

1. Тире між підметом і присудком: Мистецтво — найкращий педагог (Олесь Гончар ).

2. Тире на місці пропущеного члена речення: Без витоку нема ріки, як без коріння — крони (Олесь Гончар).

3. Тире при відокремленій прикладці: Там, по тому боці, були хащі кущів і дерев — густі й непролазні зарослі (М. Стельмах).

4. Тире між частинами складносурядного речення: Защебетав соловейко — пішла луна гаєм (Т. Шевченко), або: Сьогодні світ руками я обняв — і навзаєм зі мною світ обнявся (Є. Гуцало).

Вправа 134.

1. Дерева мене чекають, і падає листя на стежку, і падають зорі в долоні, і падає сон у траву... (І. Драч). 2. Вдосвіта знову загули на морозі сосни і закричали півні на горищах (Г. Тютюнник). 3. Тягуче закашлявся грім - і об листя запорощали великі, мов боруб’яхи, краплі (В. Симоненко). 4. Село — це ще й безмір тяжкої роботи, і ти в нім ізмалечку — робітничок (Н. Горик). 5. Горобці зірвалися при моєму наближенні з копиці сіна, та ще неподалік застрекотала сорока (Є. Гуцало). 6. Минає день-другий — і клени поволі скидають парчевий одяг (В. Гжицький). 7. В’ється смуга сірого бетону під крилом могутнім літака — і Бориспіль вечоровий тане в повені зеленій вишняку (М. Боровко).

Вправа 138.

Вправа 139.

1. Одним однісінький бовваніє серед морської рівнини крейсер вдалині, і, крім нього, ніде ні паруса, ні катерка (Олесь Гончар). 2. Тут і в небі тихо. Ані шум потічка, ні вітру шум, ні пташка лісова (Л. Костенко). 3. Одягнувши шапку, кошовий махнув рукою — і вмить сотні весел, ударивши в прозорі хвилі, заблищали срібною сльозою, а блискуча пелена Дніпра скаламутилася (А. Кащенко).

Вправа 141.

1. Ще лід блищить на заспаній ріці, і вдень на ледь проталеній дорозі уже смакують воду горобці.

2. Дощ одхлюпався но асфальту, змив гарячого дня сліди, і веселка грайливим сальто перекинулась до води.

3. Ще бурчить громовиця, а небесний косар входить сонцем в світлицю з-за завітрених хмар.

Вправа 148.

1. Хочеться в дитинство повернутись, щоб з криниці неба зачерпнути (Є. Гуцало).

2. Де був колись бір, стало велике село Бірки (П. Мирний).

3. І скрізь, де тропа моя в’ється, лишав я частиночки хмари (Д. Луценко).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити