УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. В. Заболотного - 2017 рік

Вправи 150-198

Вправа 150.

1. Ранньої пори він мандрував на околицю села, коли сонце ще тільки підкочувалося до верховіть.

2. Коли сонце ще тільки підкочувалося до верховіть, ранньої пори він мандрував на околицю села.

3. Ранньої пори, коли сонце ще тільки підкочувалося до верховіть, він мандрував на околицю села.

Вправа 153.

Вправа 155.

1. Бджола летить, де мед пахтить (Нар. творчість). 2. Там, до в росах стелиться трава, ти ходиш над рікою таємниче (В. Грінчак). 3. Добре тому ковалеві, що на обидві руки кує (Нар. творчість). 4. На початку жовтня ледве помітною стежкою, яка звивалася між старезних дубів, ішла дівчина років тринадцяти (О. Донченко). 5. День був прозорий, чистий, наче щойно вискочив з небесної ванни. 6. Рано-вранці, коли в селі позіхає ледащий туман, на лужок із полотном на плечі приходить господиня (М. Стельмах). 7. Хто має розум, той не їде зимою возом (Нар. творчість).

Вправа 157.

1. Сонце висушило блискучі сльозинки, які ще ранком котилися но пелюстках і по листячку (Н. Романович-Ткаченко). 2. Віддайте мені мову, якою мій народ мене благословив (Л. Костенко). 3. Свою хату не міг би уявити без подвір’я, що навесні заростає споришем (Є. Гуцало). 4. Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців (О. Довженко). 5. Ви чули, як шумлять бори у вересневі вечори? (А. Малишко). 6. Його очі розшукують дві чорні тополі, за якими на блакиті легенькою парою струмує світанок (М. Стельмах). 7. А там, де сонце торкнулося вершечків дерев, листя спалахнуло злато-зеленим вогнем (М. Коцюбинський).

Вправа 159.

Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур.

Де багато пташок, там нема комашок.

Гарно того вчити, хто хоче все знати.

Хто в липні спеки боїться, тому взимку немає чим погріться.

Куди серце летить, туди й око глядить.

Вівсяна каша хвалилась, ніби вона з маслом родилась.

Щоб багато знати, треба багато читати.

Вправа 163.

1. У барвінку купали немовлят, щоб росли здоровими та щасливими (Із журналу). 2. Йому здавалося, що їхатимуть цілу вічність без кінця і краю (О. Досвітній). 3. Коли навесні прилітають лелеки минулого, чую чужі голоси (В. Савченко). 4. Над ставком, над садками миготіло, грало, лилося хвилями золоте марево, немов на повітрі ворушились якісь пасма тонких золотих ниточок (І. Нечуй-Левицький). 5. Вони танцювали доти, поки зовсім потомилися (І. Нечуй-Левицький). 6. Пробач мені, серпневий степе, тому що завинив, здається, знов і на побачення до тебе я по зібрався, не прийшов (В. Крищенко).

Вправа 164.

II. Я швидко завантажив нову програму на планшет, який мені подарували на день народження.

Я швидко завантажив нову програму на планшет, щоб можна було швидко віднайти потрібну інформацію.

Я швидко завантажив нову програму на планшет, хоча вона мені й дуже потрібна.

Я швидко завантажив нову програму на планшет, бо часу було обмаль.

Я швидко завантажив нову програму на планшет, так що тепер зможу будь-коли зробити нові креслення.

Я швидко завантажив нову програму на планшет, аби користуватися нею за будь-яких умов.

Я швидко завантажив нову програму на планшет, щойно випала слушна нагода.

Вправа 166.

1. Прийде час, коли наука випередить фантазію (Жуль Верн). (складнопідрядне часу). 2. Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив (Сократ). (складнопідрядне мети). 3. Будь-яка праця стає творчістю, якщо ти вкладаєш у неї душу (В. Сухомлинський). (складнопідрядне умови). 4. Похибки друзів ми повинні вміти виправляти або зносити, коли вони несерйозні (Г. Сковорода). (складнопідрядне умови). 5. Людина, яка не вміє мовчати, не вміє й говорити (Ірина Вільде). (означальна підрядна частина). 6. Мова вмирає, коли наступне покоління втрачає розуміння значення слів (В. Голобородько). (складнопідрядне умови). 7. Слово, яке йде від серця, завжди проникає в серце (Нізамі). (з'ясувальна підрядна частина).

Вправа 168.

II. 1. Першим українським князівством, яке наприкінці XI століття відокремилося від Києва, було Галицьке.

2. Цей могутній володар, який повелівав Києвом і «закривав на замок» свої рубежі від Угорщини та Візантії, мав великий авторитет па міжнародній арені.

Вправа 170.

Вправа 171.

Депутата, кінотеатру, Парижа, Єгипту, кисню, морозу, Пирятина, батальйону, лимона, чагарника, кілометра, конуса, інтелекту, барабана, автобуса, інституту.

Вправа 173.

1. Мені дуже сподобався фільм «Поводир», у якому одну з ролей майстерно зіграла Джамала. (складнопідрядне з означальною підрядною частиною).

2. У липні я з батьками побував в Одесі, де проходив міжнародний кінофестиваль. (складнопідрядне з означальною підрядною частиною).

3. Мене вражає талант автора й режисера Рассела Кроу, чий фільм «Шукач води» нещодавно вийшов па екрани. (складнопідрядне з означальною підрядною частиною).

Вправа 174.

1. Сет — одна партія у грі в теніс. Для перемоги в сеті потрібно виграти не менше як шість геймів. — Сет — одна партія у грі в теніс, у якому для перемоги потрібно виграти не менше як шість геймів.

2. Я люблю фолк-рок. Фолк-рок поєднує музичні елементи року та сучасного міського фольклору. — Я люблю фолк-рок, який поєднує музичні елементи року та сучасного міського фольклору.

3. Завдання серфінгіста — піймати хвилю й проїхати на її гребені на спеціальній дошці лежачи або стоячи. Хвиля йде до берега. — Завдання серфінгіста — піймати хвилю, що йде до берега, й проїхати на її гребені на спеціальній дошці лежачи або стоячи.

4. Гомін гірських потоків вривався у відчинене вікно. Гірські потоки бігли вниз, підхоплюючи все па своєму шляху. — Гомін гірських потоків, які бігли вниз, підхоплюючи все на своєму шляху, вривався у відчинене вікно.

5. На вулиці міста Переяслава й досі росте акація. Акацію посадив Т. Шевченко зі своїм другом Козачковським. — На вулиці міста Переяслава й досі росте акація, яку посадив Т. Шевченко зі своїм другом Козачковським.

Вправа 175.

1. На повітряній кульці були дуже гарно намальовані червоні вуста, що усміхалися (І. Калинець). 2. На станції, де сходилися залізничні колії, було багато пасажирів (В. Бойко). 3. Над містом стояло розпечене сонце, яке швидко доїдало рештки туману (В. Шевчук). 4. Поезія — це чудо із чудес, яке бринить у Всесвіт звуком кожним (Г. Дудка). 5. На шляху під високим вузлатим шатром дерев, під яким, перегойдуючись, тріпотіло низьке небо, замаячила самотня постать (М. Стельмах). 6. І той лиш пошани достоїн, хто мову шанує свою (В. Сосюра).

Вправа 180.

1. Аркуші паперу, що списані дрібним почерком, устигли пожовкнути. 2. Земля, яку скропив легенький дощ, відпочивала після тижневої спеки. 3. Огорожа, яку встановили ще наприкінці століття, потребує заміни. 4. Мисливці тихо підійшли до греблі, що була обсаджена вербами. 5. Човен, який перекинуло під час бурі, гойдався на хвилях.

Вправа 182.

1. Сама ж місцина, де розташувалася Лісова Гута, напрочуд гарна (П. Дорошко). 2. Обминувши луг, що вкрився міддю, слід до хати губиться в бору (М. Стельмах). 3. Два деркачі, що почали перегукуватися в траві над Десною, раптом притихли... (О. Довженко). 4. Ті, що народжуються раз на століття, умерти можуть кожен день (Л. Костенко).

Вправа 184.

Цінна бандероль, небезпечний накип, сильний біль, страшне цунамі, гіркий полин, цінний Псалтир, могутній Сибір, нескінченний путь, виняткова розкіш, сильна мігрень, гарний шампунь, красивий тюль, стигле авокадо, рожевий фламінго, в'їдлива цеце, центральна авеню, яскравий какаду, кумедний шимпанзе, тепле кашне.

Вправа 187.

Вправа 188.

Складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними: 1. Раптом виявилося, що Павка - великий винахідник-конструктор (О. Копиленко). 3. Нехай же всі про те почують, що розповів Дніпро мені (П. Ребро).4. Ви чули, як шумлять бори у вересневі вечори? (А. Малишко). 6. Я б так хотів, щоб ти була щаслива (М. Луків). 7. Хто літом працює до поту, зимою поїсть в охоту (Нар. творчість).

Складнопідрядні речення з підрядними означальними: 2. Зорею станьмо для людей отих, яких на світі ще нема живих (В. Швець). 5. Бджола виповзла з вулика, посиділа на його вологій приступці, умилася холодною росиною, що скотилася з дашка (В. Яворівський ).

Вправа 195.

Вправа 196.

Щирістю, розкішшю, радістю, піччю, ніччю, ніжністю, любов’ю, педаллю, мораллю, областю, діагоналлю, користю, каламуттю, сухістю.

Вправа 198.

1. Там, де українці, там завжди мистецтво (Ю. Липи). 2. Де літо маки стеле килимами, дитя в городі ходить коло мами (Л. Костенко). 3. Може, там, де зоря, мрій зірву досхочу (Г. Овсієнко). 4. Нехай гнеться лоза, куди вітер погне (С. Руданський). 5. Там, де ти колись ішла, тиха стежка зацвіла (Б. Олійник). 6. Де щастя упало, там і приятелів мало (Нар. творчість).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити