УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. В. Заболотного - 2017 рік

Вправи 200-246

Вправа 200.

Куди голка, туди й нитка.

Куди піч, туди й день.

Куди серце лежить, туди й око глядить.

Де відвага, там і перемога.

Де свої б’ються, хай чужі не заважають.

Де згода панує, там і горе танцює.

Де м’яко стелять, там твердо спати.

Де рідний край, там під вербою рай.

Вправа 202.

1. Уночі, як Чумацький Шлях сріблисту куряву простеле, вийди на Дніпро (П. Тичина). 2. Та в порожнечі нам блукати, аж поки ми тягар того хреста донесемо до нашої Голгофи (І. Качуровський). 3. Поранилась, скривилася хмаринка, коли із вітром юним пустувала й на заході шовковою хустинкою кривавий пальчик тихо витирала (Г. Дудка). 4. Щойно за Дніпром виткнулося сонце, в Січі раз, і вдруге, і втретє стрельнула гармата (П. Панч). 5. Тільки-но вдарять у лісі морози, засипають у барлогах ведмеді (І. Соколов-Микитов). 6. Щоразу, коли я дивлюся на зелені мережива полезахисних лісосмуг на ланах, мені пригадуються радісні години нашої праці (В. Сухомлинський).

Вправа 204.

1. Ледве сонце сховалося за хмарами, квіти стали менш барвистими. 2. Удень, коли світило сонце, лід вигравав у його промінні міріадами іскор. 3. Поки у хаті всі засипали, я навшпиньках виходив на вулицю. 4. Після того як текст листа відреагували, його переслали електронною поштою. 5. Як тільки закінчилася доповідь, лектор почав відповідати на запитання.

Вправа 205.

II. Якою холодною здається вода рано-вранці, коли повітря вже нагрілося. [ ], (коли ...).

Увечері, як потягне холодком, купатися влітку особливо приємно. [..., (як ...), ...].

Вправа 206.

1. Усі дерева, що росли над водою, вдяглися в зелене вбрання (За Олегом Ольжичем). 2. Там, де річка перетинає давнє кристалічні породи, над її стійким правим берегом височить велика кам’яна брила (За Т. Скурлатом). 3. Коли люди перестають читати, вони перестають думати (За Д. Дідро). 4. Поки дрімає в місті темний вітровій, стежками лісовими ходить сон (За М. Сингаївським). 5. Над озером, де плачуть верби, стоїть вродлива мавка чорноброва (За. Л. Забаштою). 6. Коли ще тільки має скреснути річка, прилітає маленька пташка (За В. Пархоменком).

Вправа 209.

1. Григорій намагався забутися, особливо в години дозвілля, коли спостерігав зовнішній світ. 2. Коли Іван Франко писав про молодого В. Винниченка, щиро-радісно вигукнув: «І звідки ти такий узявся?» 3. Коли подорожні перейшли довгим дощаним мостом через Дніпро, вони обернулись назад і поклали три земних поклони святому місту.

Вправа 210.

Ольжин, доньчин, доччин, Ївжин, онуччин, Мелешчин, свекрушин, Надіїн, Coломіїн, товаришів, лікарів, школярів, оленів.

Вправа 213.

1. Сонця так багато, що аж небо побіліло від нього (Олесь Гончар). 2. Скільки хвиль у бурхливому морі, стільки співів у серці моїм (Леся Українка). 3. Треба так звалити дерево, щоб кряжиста дубина, гуркнувши на землю, не зламала і не пошкодила інших дерев (В. Близнець). 4. Хмари повзли так низько, що перехожі несподівано виринали з них і так само несподівано тонули (В. Симоненко). 5. Тарас був такий схвильований, що йому аж перехоплювало подих (В. Ткаченко). 6. Голос так дзвенить, плете шовки-узори, що серце завмира (А. Малишко).

Вправа 216.

Вправа 220.

Вправа 221

Складнопідрядні з підрядними порівняння: 1. Неначе ліхтар Діогена, над вічністю місяць висить (П. Харченко). 3. Вже вростає в історію літо, як у рани вростає сіль... (О. Пухонська).

Складнопідрядні з підрядними способу дії й ступеня: 2. Чим більше темніло, тим вітер, здавалося, дужчав (М. Коцюбинський). 4. Поза хатами тяглися виноградники на всі боки, скільки можна було бачити оком (I. Нечуй-Левицький). 5. Гострі іскорки сиплються донизу так, як навесні пелюстки з розквітлої черешні та вишні (С. Гуцало).

Вправа 222.

Пишемо, можемо, ричимо, муркотимо, бурмотите, буркочеш, гуркочеш, белькочете, бачимо, волочите, стелеш, свистимо, косите.

Вправа 227.

1. Ми маємо потужний веб-сервер, так що обробка звітів проходить швидко. 2. Я часто із старшим братом ходив у боулінг, так що під час командної гри я показав найкращий результат. 3. Міська рада прийняла рішення про зміну назв вулиць і провулків, так що наша вулиця відтепер називається Максима Рильського.

Вправа 232.

1. Не бував ти у наших краях, бо відтіль не таким би вернувся (П. Тичина). 2. Теплий туман слався по полю і налив балку по самі вінці, так що дерева потопали в ньому (М. Коцюбинський). 3. Сердега так перелякався, що аж тремтить (Л. Глібов). 4. Погода стояла тепла і сонячна, так що шибки на вікнах аж миготіли (Гр. Тютюнник). 5. Молоді, чорняві скрипалі позакидали голови назад, так що на ї ледве держалися шапки (І. Нечуй-Левицький). 6. Здоровенний дуб розлягся, розширився своїм кострубатим гіллям, так що аж темно під ним (М. Коцюбинський). 7. На березі ставало темно, тому що з берега пасувала важка чорна хмара (О. Донченко).

Вправа 233.

Пів-Києва, півдороги, пів-околиці, пів-Одеси, пів-яблука, пів-Ялти, пів-апельсина, пів-Харкова, пів-ялини, пів сторінки, міні-диктант, пів-їдальні, прес-конференція, прем’єр-міністр.

Вправа 235.

1. Краще я зберу джерела, зроблю з них цимбали, щоб тобі, дівчино мила, вони красно грали (В. Івасюк). 2. Щоб тих щасливих днів не загубити, потрібно працювати цілий вік (Д. Павличко).

Вправа 240.

1. Ні, ти не знаєш добре України, якщо на Запорожжі не бував (П. Ребро).

2. Якщо не зможу нічим любій Вітчизні прислужитись, тоді з усієї сили намагатимусь ніколи ні в чому їй не шкодити (Г. Сковорода).

Вправа 241.

1. Якщо немає пісні, життя стає безбарвним і сумним. 2. Якщо бажаєш розібратися в людях, прагни спочатку пізнати себе. 3. Якщо добре підготовиш домашні завдання, можна отримати гарні оцінки. 4. Лише коли усвідомиш своє призначення, отримаєш змогу по-справжньому відчути задоволення від життя. 5. Якщо наполегливо працювати, можна досягти успіху.

Вправа 243.

1. Незважаючи на те, що в нашому місті немає велотреку, наші земляки були найкращими з вело туризму. 2. Підготовка до експедиції продовжувалася, хоча була дуже холодна зима. 3. Хоч у вікно вривалося свіже повітря, було душно. 4. Мені не вдалося зустрітися з фаворитами футбольного турніру, дарма що до бліц-інтерв’ю з ними я готувався дуже ретельно. 5. Хоча ставок був далеко від нашого села, ми часто ходили на ставок ловити рибу.

Вправа 246.

1. Скориставшись нагодою, я, щоб відновити в нам’яті берег свого дитинства, вирішив відвідати рідне поліське обійстя... (В, Скуратівський). - підрядне мети. 2. Якщо людина прагне слави й насолоди, це може збити її в протиприродний стан (Г. Сковорода). - підрядне умови. 3. Молодий капітан, дарма що ця частина океану була далеко поза морськими шляхами, вимагав од нічної вахти якнайсуворішої пильності (Жуль Берн). - підрядне допусту. 4. Аби не втрачати зайвих снарядів, мусив зробитися снайпером (О. Довженко). - підрядне мети. 5. Якби був хліба край, то й під вербою рай (Нар. творчість). - підрядне умови. 6. Як приємно чути голос дорогої людини, хоч вона і за тисячі кілометрів (Г. Дудка). - підрядне допусту. 7. Десь об груди землі розбиваються лебеді, щоб училися вірності люди у них (Є. Летюк). - підрядне мети.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити