УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. В. Заболотного - 2017 рік

Вправи 250-297

Вправа 250.

Дорогий — дорожчий, високий — вищий, дужий - дужчий, близький — ближчий, вузький - вужчий, довгий — довший, білий — біліший, низький — нижчий, поганий — гірший, великий — вищий.

Вправа 253.

Вправа 256.

1. Я ладен стати й грудкою земною, аби шуміла поруч десь ріка і небо голубіло наді мною (Д. Луценко). 2. Люблю весну, коли плюскочуть ріки, коли рида од щастя соловей і заглядає сонце під повіки у тишині задуманих алей (В. Сосюра). 3. А коли відлетять в далину журавлі і зів’яну десь квіткою в житах волошковою, та калина червона на могилі моїй буде вічно співати українською мовою (Є. Лещук). 4. Як гарно, коли йде надворі дощ, а в хаті теплий дух снує духмяний (Г. Дудка).

Вправа 258.

1. Супротивник, який розкриває ваші помилки, набагато корисніший за друга, що приховує їх (Леонарда да Вінчі.). 2. Коли папір з’явився на українських землях, сказати важко, бо через війни й пожежі мало старовинних документів збереглося (А. Коваль). 3. Тільки колй ми досягаємо мети, ми вирішуємо, що шлях був правильний (П. Валері). 4. Коли подме вітерець, зламана бадилина так поскрипує, наче дивовижна істота скімлить і легенько стукає зубами (Є. Гуцало). 5. Із щедрівок, які взимку виспівувались під вікнами добрих людей, я знав, що за плугом навіть сам Бог ходив... (М. Стельмах).

Вправа 260.

1. Шум дощу був такий спокійний і тихий, що зовсім не вірилося, що в таку ніч тисячі людей місять болото по грузьких дорогах (Гр. Тютюнник). 2. Я ніколи не забуду тих важких часів, які випали на долю мого народу, коли я ще грався в ляльки (Ю. Збанацький). 3. Школа є доброю тільки тоді, коли вона усвідомила ті основні закони, якими живе народ (Л. Толстой). 4. Машина мчить краєм степу, звідки на всю широчінь видно морську затоку і скелю крейсера, що видніє в сліпучій далечі (Олесь Гончар). 5. Мене приніс на наш город лелека, що знов за мною прилетить здалека і, вже навіки віднесе туди, де книг крильми шумить бібліотека (Д. Павличко).

Вправа 264.

Складнопідрядні речення з неоднорідною підрядністю:

2. Як тільки наступив вечір, попереду встали силуети гір, ніби вони виступали з блакиті самого небосхилу (Олесь Гончар). 3. Ми працю любимо, що в творчість перейшла, і музику палку, що ніжно серце тисне (М. Рильський). 7. Скільки б не судилося страждати, все одно благословлю завжди день, коли мене родила мати для життя, для щастя, для біди (В. Симоненко).

Складнопідрядні речення з однорідною підрядністю:

4. Напитай мені, брате, хату, щоб корінням росла з Дніпра і щоб вікнами для добра слала пісню свою багату (М. Баровко). 5. Тепер чекай, коли насниться літо і спогади у серці оживуть (І. Турчин).

Складнопідрядні речення з послідовною підрядністю:

1. Але правди в брехні не розмішуй, не ганьби все підряд без пуття, бо на світі той наймудріший, хто найдужче любить життя (В. Симоненко). 6. На твоєму людському шляху каміння, яке ти повинен прибрати, щоб тим, хто за тобою, було легше (В. Сухомлинський).

Вправа 268.

Попелястий, мерехтіти, продзвенів, принесу, чекати, справедливий, дрижати, крислатий, застилаю, шинель, вишенька, печиво, мереживо, марево, президент, директор, преамбула, престижний.

Вправа 270.

1. Мовили, що колись із цього каменя боги древлянської землі скинули в чорториї якогось київського заброду-священика, що хотів був їх віру замінити новою, ромейською (Р. Іванченко). — послідовна підрядність. 2. Коли землероби обсіювались і наставало більше часу, коли проміння сонця пропікало відчутніше і розвиток органічного життя йшов швидше, слов’яни справляли свято па честь Лада (Я. Головацький). — однорідна підрядність. 3. Там, де річка перетинає давні кристалічні породи, над її стійким правим берегом височить велика кам’яна брила, що нагадує голову древнього рицаря, який вдивляється в блакить річки (Г. Скурлат). — послідовна і неоднорідна підрядність. 4. Отакого вечора, коли цвітуть садки і з кожного лунає знеможливе пташине щебетання, гостріше відчуваєш самого себе і все те, що тебе оточує (Є. Гуцало ). — однорідна і неоднорідна підрядність. 5. Тиша стояла така містка, що Дмитро почув, як б’ється його серце (Є. Гуцало). — послідовна підрядність.

Вправа 277.

Вправа 280.

Перекотиполе, авіалайнер, геополітика, Новоукраїнка, лікар-терапевт, інженер-механік, сон-трава, євшан-зілля, жук-рогач, екс-чемпіон, міні-спідниця, кисломолочний, машинобудівний, кисло-солодкий, хіміко-біологічний, західноукраїнський, атомно-молекулярний, всесвітньо-історичний, жовто-блакитний.

Вправа 284.

Вправа 293.

2. Сад вишневий на порі, / повернулись журавлі (Б. Олійник). 3. І маленькі іти знають: / черепахи не літають (Г. Чубач). 5. Думає осінь кленовим золотом, / думають верби вербовим пухом (М. Руденко). 7. Прилетіла зозуля —/ великий клопіт дрібним співочим птахам (В. Пархоменко). 8. Підкажи найлагідніше слово, / я його слухняно повторю (Л. Костенко).

Вправа 297.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити