УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О. П. Глазової - 2017 рік

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У 8 КЛАСІ. ГРАМАТИЧНА ОСНОВА РЕЧЕННЯ. ОДНОСКЛАДНЕ ТА ДВОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

§ 13. Складнопідрядне речення, його будова й засоби зв’язку в ньому. Підрядні сполучники й сполучні слова в складнопідрядних реченнях

Вправа 138, с. 89.

Вправа 139, с. 89

1. Живи так (прислівн.), щоб із людьми тобі було добре, а іншим із тобою ще краще (Українське). 2. День корисно прожитий тоді (прислівн.), як гарну справу зроблено (Латиське). 3. Троянди ростуть там (прислівн.), де ростуть колючі шини (Французьке). 4. Заздрість роз’їдає людину так (прислівн.), як іржа пищить залізо (Грецьке). 5. Прийшли гості так (прислівн.) ночувати, як не підмели хати (Баскське). 6. Людина доти (прислівн.) не тужить, доки здоров’я їй служить (Українське).

Вправа 140, с. 90

1. Будуймо дім, [де] (сполучн.) правда — господиня (В. Бровченко). 2. У тім мені був рай, [щоб] (сполучн.) вільним став мій край (Б. Грінченко). 3. Жили й живем ми тільки боротьбою, [якою](сполучн.) перетворюється світ (Л. Дмитерко). 4. Життя тільки тоді щасливе, [коли] (спол. слово) людина створює щось нове (М. Уненик). 5. Не буде роду переводу, [бо] (сполучн.) вічно житиме любов (10. Кравченко). 6. [Якщо] земля любов’ю не зігріта, [то] (сполучн.) де ж у світі візьметься тепло? 7. Той ліс, [що](спол. слово) я дитиною садив, гуде й шумить

Примітка. Курсивом виділені речення, що містять вказівні слова.

Вправа 141, с. 91

1) з підрядною частиною після головної

2) з підрядною частиною перед головною

3) з підрядною частиною всередині головної


Примітка. Курсивом виділено речення, ускладнене однорідними членами.

Вправа 142, с. 91-92

1. Брехня панує доти, поки не з’явиться правда. 2. Не вір, що за морем па виноградній лозі сосиски ростуть. 3. Легко в калюжі неслави застрягти, тому що важко звідти вилізати. 4. Вибирай у друзі людей добрих і чесних, щоб були вони з тобою в лиху годину. 5. Яку дружбу заведеш, таке життя проживеш. 6. Якщо дружиш із вовком, тримай собаку під боком. 7. Мало користі там, де багато балаканини. 8. Добре тому жити, хто вміє добре говорити. 9. Слухай, що люди кажуть, але думай по-своєму.

Примітка. Курсивом виділено складнопідрядні речення, частини яких поєднано сполучними словами. Жирним шрифтом виділено складнопідрядні речення, в яких є вказівні слова

Вправа 143, с. 92

4. Ми з дороги правди не звертали, хоч були ми на коні і під конем. 5. І певен я, що правда візьме гору. 6. Документи різні підготуйте, щоб і комар носа не підточив.

Тлумачення фразеологізмів. 1. Знайти себе (у ролі присл.) — виявити своє покликання, хист до чогось. 2. Ловити ґав — ґав (ґави) ловити, фам. — Марно витрачати час, нічим не займатися; нічого не робити, байдикувати. 3. Вийти із води сухим — вивільнится із несприятливих для себе обставин. 4. Бути на коні в ролі прис. — мати успіх, домогтися добрих наслідків своєї роботи. 5. Узяти гору над ким-чим, у ролі прис. — переважити. 6. І комар носа не підточить — не буде до чого причепитися, прискіпатися.

Інтелект (від латів. (латинський) intellectus — пізнання, розуміння, розум), здатність мислення, раціонального пізнання, на відміну від таких, наприклад, душевних здібностей, як відчуття, воля, інтуїція, уява і тому подібне.

Вправа 144, с. 92

1. [...], (якби ...). Не існувало б у світі добрих справ, якби не існувало добрих людей.

2. (Щоб ...), [...]. Щоб досягти бажаного результату, слід працювати над собою.

3. (Куди ...), [...]. Куди несло негодою перекотиполе, туди разом із ним і сухі колючки.

4. [...], (коли б ...). Треба було переїжджати вчасно, коли б не твоя погорда.

Вправа 145, с. 92

1. Суть людини розкривається лише тоді, коли її вчинками керує совість (В. Сухомлинський). 2. Де мовчить совість, там хизується красномовством підлість (Ю. Рибников). 3. Не хочу, аби замість мене думали. Не хочу, аби замість мене вирішували. Хочу бути самим собою настільки, щоб аж до серцевини совісті (За Р. Лубківським).

Совість — і, жін. Усвідомлення і почуття моральної відповідальності за свою поведінку, свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством; моральні принципи, погляди, переконання; сумління.

Вправа 146, с. 93

1. Про совість йде мова в багатьох прислів’ях. 2. Сумління являє собою почуття моральної відповідальності людини за свою поведінку, свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством. 3. Совість становить найсильнішу рису відмінності людини від тварин. З цієї причині навіть людина, що вдягла себе в броню безсоромності, рано чи пізно зустрінеться з муками совісті. 4. Як стверджує народна мудрість, сором гризе людину глибше за совість.

Вправа 148, с. 94

Чи знаєш ти найкращу в світі пісню, як ліс шумить і грає темний бір? Чи знаєш ти цю тишу благовісну, як ліс мовчить і молиться до зір? Чи знаєш ти прекрасну ту картину, як місяць-князь зійде на дерева, як срібний шовк обгорне всю долину і зблисне діамантами трава? (За Р. Купчинським)

Слова, ужиті в переносному значенні і вжиті у даних реченнях — це метафори (грає бір, ліс мовчить і молиться, місяць-князь зійде та ін.)

Висловлювання «Що місяць розповів деревам»

З-за розхристаної верховини карпатського лісу, повільно, наче велика сирна куля, виповзає Місяць. Його повільна хода ніжним сяйвом висвітлює ледь позолотілі й почервонілі пірамідки смерек та обважнілих від роси гілок буків та грабів.

— Вітаю, шановні, протяжно ллється над затихлими лісами його соковитий, густий, немов дозрілий виноград, баритон.

— Привіт, привіт, — ніжно шелестять маленькі, від перших морозів наче скорчені, долоньки кленів.

— А що розповім вам... — Таємничо притишує голос Місяць.

— А що? А що? — луною перепитують лісові господарі.

— А за пару днів Зима-Морена прийде,

— видихає холодними туманами Місяць і продовжує. — Гот-у-у-у-йтеся....

І ліси завмирають в передочікуванні важких і холодних тижнів, вже зарані розуміючи, що це короткий період у їх столітньому житті.

Вправа 150, с. 95

1. Я люблю дивитись, як гаї синіють. Як пташки співають, слухати люблю. 2. Послухай, як трава росте, напоєна дощами, і як веде розмову степ з тобою колосками. 3. Той ліс, що я дитиною садив, гуде й шумить на кам’янім узгір’ї. 4. Ліс шумів високим рівним шумом, що нагадував морський прибій. 5. Мене ліси здоров'ям напували, коли бродив у їхній гущині.

Примітка. Курсивом виділені складнопідрядні речення, частини яких поєднано сполучниками. Жирним шрифтом виділені складнопідрядні речення, частини яких поєднано сполучними словами.

Художній опис улюбленого куточка природи.

Харківщина... Моя мала батьківщина, живописні місцинки якої я не зможу забути ніколи! Виїжджаючи на міжнародну трасу М-18, милуюся твоїми живописними краєвидами!

Ліворуч — пісочинські левади, вкриті молодою соковитою зеленню, зрідка порослі тендітними берізками та стрункими осокорчиками; праворуч — затишний, милий серцю Пісочин із сучасними високоповерхівками та маленькими, наче з минулої епохи, цегляними будиночками.

Трохи згодом занурюєшся у розімліле від сонячних променів терпкувато-солодкувате повітря соснового бору, де мов солдати у випрасуваній формі, вишикувалися справжні гіганти — так звані «корабельні» сосни. У тіні хвойного лісу тихо, ледве чутно, тріскотливими дзвониками дзвенять комарі, задумливо нахиляється, ніби вітаючись, сон-трава... Пахне торішньою глицею та вологим присмаком маслюків.

І раптом сосни так несподівано закінчуються, що не встигаєш перелаштуватися па розкішні левади Заборянки і Криничок. Над трасою нависають справжні смаколики — соковиті, чорні, нацукровані шовковиці, що змагаються із медовими абрикосами та запашним ароматом достиглих дичок.

Харківщино! Люблю тебе повік, і любитиму, хоч куди занесе доля у цьому швидкоплинному світі!

Вправа 151, с. 95-96

Накресліть схеми складнопідрядних речень.

ІЛЮЗІЯ, ї, жін. 1. Оманливе, хибне сприймання дійсності; хибне уявлення про що-небудь. // Необґрунтована надія, нездійсненна мрія. 2. Програмний помер ілюзіоніста (у 1 знач.).

ЛОГОТИП — 1. Літера ручного набору з найбільш використовуваними складами або словами. Логотипи застосовували на ранніх стадіях книгодрукування для прискорення процесу набору. 2. Логотип (знак) — Символ, графічний знак компанії, організації, товару. Заголовок: Двовзори Шупляка.

ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗАЯВА

Вправа 154, с. 97

До поданих термінів доберіть із довідки

Терміни ділового мовлення

Їхнє лексичне значення

Реквізит

обов’язковий елемент оформлення офіційних документів

адресат

одержувач

адресант

відправник

довідка

документ, що містить підтвердження певних фактів

бланк

аркуш із частково надрукованим текстом

резолюція

рішення, прийняте нарадою, з’їздом, конференцією

Вправа 153, с. 97

1. Що містить заява як діловий папір?

2. Які реквізити повинна обов’язково містити заява?

3. У чому різниця між простою і складною заявами?

4. Як та у скількох примірниках пишеться заява?

Вправа 155, с. 99

Плющенковій С. В.

Семененка Олега Вікторовича,

який проживає за адресою:

м. Харків, вул. Коцарська, б. 29

Заява

Прошу зарахувати мене до 10-А класу ЗОНІ № 12 фізико-матеатичного профілю з російською мовою навчання. У 2018 році я закінчив із відзнакою 9 клас ЗОШ № 12.

До заяви додаю:

1. Свідоцтво про базову середню освіту.

2. Автобіографію.

07.08.2018 Підпис

Вправа 157, с. 99

1. Прошу звільнити мене за власним бажанням. 2. Нам надали рекомендації щодо оформлення ділового папера. 3. Лист не дійшов до адресата, бо той змінив адресу проживання. 4. Таким способом листування припинилось.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити