УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О. П. Глазової - 2017 рік

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У 8 КЛАСІ. ГРАМАТИЧНА ОСНОВА РЕЧЕННЯ. ОДНОСКЛАДНЕ ТА ДВОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

§ 5. Пряма мова

Вправа 65, с. 47-48

1. Хвиля мені говорила дніпрова: «Вдачею будь невгамовний, кипучий!» (спонук.) 2. Можна опустити руки, сказати: «Немає грошей, немає охоти...» А можна закасати рукава і вже зараз починати плекати своє майбутнє! (розп.) 3. А розум каже: «Ти берись до праці! Ніхто не піднесе майбутнього на таці» (спонук). 4. Відомий у світі економіст Богдан Гаврилишин радив молодим: «Усе в житті починайте з мрії, а не плану!» «Мисліть глобально, а дійте локально. Тоді у вас усе вийде»,— додавав він (спонук).

Глобальний -а, -е. 1) Який стосується всієї земної кулі, всього людства; всесвітній. 2) Загальний, що охоплює все або всіх. 3) Всебічний, вичерпний; комплексний.

Локальний, а, е. 1. Який не виходить за певні межі; місцевий. 1.1. Власт. певній місцевості, певному середовищу. 2. У живописі — такий, що незмінно, постійно властивий певному предмету (про колір, тон).

Примітка. Жирним шрифтом виділені речення, в яких пряма мова складається з двох речень.

Опустити руки — припинити діяти і чекати, що проблема розв’яжеться сама собою.

Закасати рукава — закачувати (засукувати) / закачати (засукати) рукава (рукави). Ревно братися до роботи.

Вправа 67, с. 49

1. Григорій Сковорода закликав: «Пізнай свій народ і себе в ньому». Ці слова стосуються кожного, хто бажає визначити своє місце в житті (За Л. Красицькою). 2. На порталі античного храму було накреслено: «Пізнай, самого себе». На порталі сучасного світу буде накреслено: «Будь самим, собою» (О. Уайльд). 3. Прокинувшись уранці, спитай себе: «Що я маю зробити?» Увечері перед сном запитай: «Що я зробив?» (Піфагор) 4. «Чим багата людина в цьому світі?» — запитують. «Собою», — відповідаю (О. Довгий). 5. Я кажу до мого народу: «Мусиш бути собою, цебто здоровим, природним, сильним, не ущербним» (За в. Маланюком).

Примітка. Жирним шрифтом виділені слова автора, курсивом — пряма мова. Пізнай себе — досліди в собі те добре, що в тобі є, а також свої недоліки.

Бути самим собою — демонструвати усі якості, не зважаючи на оточення.

Вправа 68, с. 49

1. Я спитав у води: « В чому сила твоя?» І сказала вода: «В чистоті ручая». 2. «Буде дощ», — затремтіли тополі. «Перепиним грозу», — піднялись берести. 3. Запитую траву: «Жива?» «Жива, — відповіда трава, — бо маю корінь». 4. А сосни вітами-руками мене все звали: «Йди до нас». 5. «Чому ти, вербо, в журбі? — каже верба вербі. — Хіба це, вербо, журба? — та їй відповіде. — Просто листочків нема. Не за горами зима».

Схема останнього речення. «П.м,-а,- п.м.»

Вправа 69, с. 50

Якось один багатій знайшов у лісі величезний камінь. На ньому було викарбувано: «Хто мене переверне, той не буде шкодувати». Чоловік дуже намучився, але якось підважив брилу. І зісподу прочитав: «Дякую! Па одному боці надоїло лежати». Отак жартували українці з людьми, ласими до дармових статків.

Виймати каміння з-за пазухи — тут. Прийшов час скинути із себе власні хижацькі бажання і працювати на благо інших людей.

Вправа 70, с. 50

Вправа 71, с. 51

1. Мамині руки просять: «Думайте». Хліб на столі промовляє: «Думайте». Зламане дерево квилить: «Думайте». Рідна земля вимагає: «Думайте». 2. «Я такий, що і в камінь вросту, — любив казати один із моїх односельців. — Ми - українці — справді такі». 4. «Українцями будьмо, — прошу вас усіх. — Убиймо в душі малороса!» 5. Не говори: «В нас мова солов’їна, бо ж мова вища за пташиний спів!».

— етнонім українців у Російській імперії. Також вживається, як шовіністична назва щодо українців.

До входження Козацької держави під протекторат Московського царства, після Переяславської ради 1654 року, [6] цей термін, як етнонім не вживався, натомість вживалася назва «русини». Термін «малороси» походить від топоніму Мала Русь, Назва Мала Русь виникла у на початку XIV століття у Візантії для визначення Галицько-Волинської держави. Утворена з Малої Руси назва Малоросія почала вживатися з XVII століття, але стосувалася тільки Лівобережної України — Гетьманщини.. У XIX на початку XX століть у Російській імперії назву Малоросія застосовували, як до всієї України так і лише для лівобережних Полтавської, Чернігівської та Харківської губерній.

Вправа 72, с. 51

1. «Вираз «прокрустове ложе» означає мірку, під яку підганяють те, що не піддається виміру», роз’яснено у Словнику фразеологізмів. 2. «У тебе задовгі ноги, - сказав Прокруст. — Коли відрубаємо, ти будеш щасливий». «У тебе задовгий язик, - сказав Прокруст. — Якщо відрубаємо, ти будеш щасливий!». 3. В одній із поезій Ліна Костенко зауважує: «Не треба все валити на Прокруста, коли не маєш дару Златоуста».

Златоуст — а, ч., жарт., ірон. Людина, яка вміє красиво говорити; красномовний балакун.

Схеми речень. 2. «П.м, — а. — П. м,». «П.м., — а . — П.м.». 3. А: «П.м.».

Вправа 75, с. 53

Вправа 76, с. 53

1. Морс нарікає, що води немає. 2. Хвалилися сороки, що пістряві в них боки. 3. Бур’ян пирію питається, де їхня рідня дівається. 4. Спитай людей, що в тебе дома роблять. 5. Йому хоч воду лий у вічі, а вій каже, що дощ іде.

Вправа 77, с. 53

1. Мати запитала сина, чи він й тепер складає вірші. 2, Редактор наказав Богдану Васильовичу, щоб висипати зі свого портфеля всі вірші, а потім додав, що сьогодні ж віддасть їх до друку. 3. Молодиця попросила Андрія, щоб він заспівав їм! 4. Юнак пояснював, що пісня веде до людського серця, а не до кіптяви на серці 5. Батько просив сина, щоб той тримався не тільки науки й розуму, а й душевності.

Вправа 78, с. 54

1. Пита земля мене, питають ріки, чи я Вкраїні син? Чи син навіки? Питає синь Дніпрова, чи я Вкраїні син? Шевченко і Франко мого чекають слова. 2. Хочеться мовити всім і кожному, що треба берегти свої таланти, бо ми на те й українці, народ, держава, щоб пишатися своїм національним багатством.

Вправа 79, с. 54

1. Співак пообіцяв слухачам, що зараз заспіває їхню улюблену пісню. 2. Оркестранти відказали, що в них немає нот, а напам’ять вони музику не виконують. 3. Публіка просила, щоб виконали пісню без музичного супроводу. 4. Музиканти порадилися й вирішили, що вони можуть, хоч ніколи цю пісню не виконували. 5. Вечірні ЗМІ написали, що читачі багато втратили, не відвідавши концерту, який закінчився хоровим співом.

Вправа 80, с. 55

1. Речення з прямою мовою.

«Як гарно в світі», — говорить сам до себе дід (М. Стельмах).

Дід про гідність казав знов і знов: «Світлим будь перед людом і. світом» (С. Литвин).

Їде й людей питає: «А де тут дорога до рідного краю?» (В. Симоненко).

«Вовки в нас цілі. Вівці ситі.» — Ведмідь зазначив у річному звіті (С. Коваль).

2. Речення з непрямою мовою.

Мій дід казав, що без волошки жито не жито ще, а лиш буденний злак (Б, Остапенко)

Їхав вершник, у людей питався, чи далекий шлях йому зостався (О. Довгий).

Вовк пішов кричать по світу, що Вівці з ним не хочуть в мирі жити (В. Симоненко).

Одваживсь Вовк у Лева попросити, щоб старшиною до Овець наставили його служити (Л. Глібов).

Вправа 81, с. 56

1. Яка складна ця заповідь проста: «Не оскверняй неправдою вуста!» (С. Коваль). 2. Мій хлопчику, не згадуй, не питай, чому на Честь така дороговизна (М. Матіос). 3. Якось у Сократа спитали, кого можна вважати щасливим. Філософ відповів: «Щасливець мас чесний спосіб мислення і гострий розум» (3 підручника філософії) 4. Подзвонив батько, питає, як ми, хто зараз дома. Кажу: «Я і дощ» (Л. Костенко) 5. Жито мені говорило уранці: «Вудь же на мене похожим, синочку, бачиш — мільйони колосся в багрянці, будь же, мов колос, не стій в одиночку!» (А. Малишко). 6. «Не ївши легше, поївши краще,» — істину відкрив Сковорода (Я. Кремінський).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити