УКРАЇНСЬКА МОВА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника О. П. Глазової - 2017 рік

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО У 8 КЛАСІ. ГРАМАТИЧНА ОСНОВА РЕЧЕННЯ. ОДНОСКЛАДНЕ ТА ДВОСКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ

§ 10. Складні речення сполучникові та безсполучникові

Вправа 109, с. 71

1) складні сполучникові речення

1. Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий? (Г. Сковорода)

3. Честь людини полягає в тому, щоб у задоволенні своїх потреб вона залежала тільки від свого працелюбства і свого розуму (Г. Гегель).

4. Порожні кишені ніколи не завадять вам стати тими, ким ви хотіли б бути, і завадити цьому можуть лише порожні голови й порожні серця (Н. Піл).

2) складні безсполучникові речення

2. Не завидуй багатому: багатий не знає ні приязні, ні любові — він все те наймає (Т. Шевченко).

5. Заздрість ходить, носом водить, зло посіє — лихо вродить (В. Герман).

Примітка. Жирним шрифтом виділені у сполучникових реченнях сполучники (сполучні слова).

Вправа 111, с. 72

Муралізм — один з напрямів «вуличного» мистецтва, художній розпис стіни. Завдяки настінним розписам мистецтво стає дедалі ближчим до людей. Щоб долучитися до прекрасного, їм не треба йти до музею. Інколи достатньо вийти на вулицю чи просто з вікна глянути на будинок навпроти, і Україна в цьому вже не поступається Європі. Щоб розмалювати чергову багатоповерхівку, часто запрошують митців з-за кордону: британців, аргентинців, німців, іспанців, американців. Малюнки па стінах цілком можуть стати родзинкою міста, приваблюючи туристів, фотографів, блогерів, а місцеві мешканці отримають додатковий стимул прогулятися, обмінятися враженнями, обговорити зображення.

Вправа 112, с. 73

Колись думали: знання, технічні досягнення вирішать усі проблеми, і людське життя суттєво покращиться. Насправді ж знання заплутало людину. Воно закинуло її на Місяць, жене на Марс, лікує, проте атомна бомба і екологічні катастрофи похитнули віру в знання. Хоч знання покращує життя, воно руйнує природу. У всі віки пишалися неповторністю людини. Нині настає можливість людину тиражувати. Але ж єдина помилка може вбити весь тираж! Немає прогресу в площині моралі, скоріше рух зворотний, бо незабаром зникнуть зі словників такі поняття: співчуття, любов, милосердя. Ми цікавимося позаземними «братами», а чи часто провідуємо свою бабусю? Усі відкриття мають зворотний бік. Інтернет обплутав людину, як павук муху. Будь-яку інформацію можна добути за кілька хвилин, але більше третини людей, які марять Інтернетом, уже психічно хворі, тому вони потребують допомоги.

Примітка. Жирним шрифтом виділені речення, частини яких поєднано різними тинами зв'язку: безсполучниковим і сполучниковим.

Вправа 114, с. 73

Замітка на тему «Природу легко обібрати, якщо ти маєш душу ката».

«Природу легко обібрати, якщо ти маєш душу ката», зазначив хтось і з мудреців. Дійсно, природа — де дивовижна картина, неповторний витвір митця, знищити який легко, а відновити неможливо. Усі діти схожі на своїх мам, тому ми — віддзеркалення матінки-природи. Серед нас є і хижі вовки, і працьовиті бджоли, і хитрі лиси, і вірні собаки, і співучі пташки. Ми скрізь бачимо братів наших менших, але мало коли замислюємося, що схожі на них як дві краплі води. Можна приручити диких тварин, «олюднити» їхню поведінку, але чим стануть вони від цього більше схожими на нас? Навряд чи... Скоріше за все ми уподібнимось до них, обравши їхні найогидніші риси. Ми повинні пам’ятати — знищуючи природу, ми знищуємо і себе .


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити