ФІЗИКА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. Г. Бар'яхтара - 2017 рік

РОЗДІЛ IІ. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§ 10. Світловий промінь і світловий пучок. Закон прямолінійного поширення світла. Сонячне та місячне затемнення

Контрольні запитання

1. Світловий промінь — це лінія, що вказує напрямок поширення енергії світла.

2. Закон прямолінійного поширення світла: у прозорому однорідному середовищі світло поширюється прямолінійно.

3. Через те що світло поширюється прямолінійно, непрозорі тіла відкидають тінь (повну тінь, півтінь). Також підтвердженням є явища сонячного і місячного затемнення.

4. Якщо джерело світла є точковим, то утворюється тільки повна тінь. Якщо тіло освітлене протяжним джерелом світла, то утворюється не тільки повна тінь, а ще й півтінь

5. Якщо Місяць розташований між Сонцем і Землею, то тінь від Місяця падає на Землю, — на Землі спостерігається сонячне затемнення. У тих місцях Землі, на які впала повна тінь Місяця, спостерігається повне сонячне затемнення, а в місцях півтіні — часткове сонячне затемнення.

6. Коли Місяць, обертаючись навколо Землі, потрапляє в зону тіні, яку відкидає Земля, настає повне місячне затемнення. Часткове місячне затемнення можна спостерігати коли Місяць потрапляє в зону півтіні.

Вправа 10

1.

З точки А спостерігач побачить частину дерева.

З точки А' він побачить дерево повністю.

2.

Область О1 — утворення повної тіні.

Область О2 — утворення півтіні.

3. Точка 1 — повне сонячне затемнення (рис. Г), точки 2 і 3 — часткове сонячне затемнення (рис. В і рис. Б).

Відповідь: 1 — Г; 2 — В; 3 — Б.

4. Дано:

Розв’язання:

Для того, щоб тенісна кулька не відкидала тінь на екран, а давала тільки півтінь, повинна виконуватись умова тоді

Відповідь: l1 = 0,67 м.

5. Повна тінь — це область простору, в яку не потрапляє світло від джерела. В умовах даної задачі Сонце — протяжне джерело світла. Оскільки літак летить на великій висоті, то точка сходження повної тіні знаходиться вище поверхні Землі. Тому літак, що летить на великій висоті, не утворює тіні на поверхні Землі навіть сонячного дня.

6. Коли на Землі буде повне місячне затемнення, космонавт, перебуваючи на Місяці, буде знаходитись в зоні повної тіні від Землі, тобто космонавт побачить повне сонячне затемнення.

Якщо на Землі буде часткове затемнення Місяця, то космонавт, перебуваючи на Місяці, буде знаходитись в зоні півтіні від Землі, і побачить часткове сонячне затемнення.

9. Дано:

Розв’язання:

І спосіб. Із властивості прямокутного трикутника маємо: c = 2 ∙ а = 10 см (якщо катет знаходиться навпроти кута в 30°, то його довжина дорівнює половині довжини гіпотенузи). Тоді за теоремою Піфагора:

II спосіб. Із співвідношення між сторонами і кутами у прямокутному трикутнику маємо: тоді тоді

Відповідь: b = 8,7 см; с = 10 см.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити