ФІЗИКА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. Г. Бар'яхтара - 2017 рік

РОЗДІЛ IIІ. МЕХАНІЧНІ ТА ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ХВИЛІ

§ 20. Шкала електромагнітних хвиль

Контрольні запитання

1. Види електромагнітних хвиль: радіохвилі, інфрачервоне випромінювання, видиме світло, ультрафіолетове випромінювання, рентгенівське випромінювання, γ-випромінювання.

2. Усі електромагнітні хвилі мають спільну природу та поширюються у вакуумі з однаковою швидкістю. Але різні види електромагнітних хвиль відрізняються частотою, а отже, й довжиною хвилі.

3. Зі збільшенням частоти хвилі (зі зменшенням її довжини) збільшуються проникна здатність і хімічна активність електромагнітного випромінювання.

4. Електромагнітні хвилі радіодіапазону застосовують найширше: сучасний мобільний зв’язок, радіомовлення, телебачення, радіолокація, GPS-навігація, зв'язок із космічними апаратами тощо.

Інфрачервоне (теплове) випромінювання в промисловості використовують для сушіння лакофарбових поверхонь, деревини, зерна та ін. Інфрачервоні промені застосовуються в пультах дистанційного керування, системах автоматики, охоронних системах тощо. Ультрафіолетове випромінювання має високу хімічну активність, тому його застосовують для дезінфекції повітря в лікарнях і місцях великого скупчення людей.

Рентгенівське випромінювання най- ширше застосовують у медицині, рентгенівську зйомку використовують у промисловості (для виявлення тріщин), хімії (для аналізу сполук), фізиці (для дослідження структури кристалів), у-випромінювання, яке має велику проникну здатність, використовують у дефектоскопії, у сільському господарстві та харчовій промисловості (для стерилізації харчів), чітке спрямоване та дозоване у-випромінювання застосовують у лікуванні онкологічних захворювань для знищення ракових клітин (променева терапія).

5. Електромагнітні хвилі різних діапазонів мають дуже різні властивості, тому по-різному впливають на людину. Так, наприклад, ультрафіолетове випромінювання є особливо небезпечним для сітківки ока, тому високо в горах, де ультрафіолетові промені найменше поглинаються атмосферою, слід обов’язково захищати очі.

Вправа 20

1. Розташуйте електромагнітні хвилі в порядку збільшення їхньої довжини:

4) рентгенівське випромінювання;

2) ультрафіолетове випромінювання;

1) видиме світло;

3) радіохвилі.

2. Установіть відповідність між випромінювачем та електромагнітними хвилями, які він здебільшого випромінює:

1. Мобільний телефон — Д. Радіохвилі

2. Батарея опалення - В. Інфрачервоне випромінювання

3. Світлячок - Г. Видиме світло

4. Радіоактивний препарат - А. γ-випромінювання

3. Дано:

Розв'язання:

За формулою хвилі де маємо:

Відповідь: v = 5,3 ∙ 1014 Гц.

4. Дано:

Розв’язання:

За формулою хвилі де маємо:

Відповідь: λ = 100 мкм, ця хвиля належить до діапазону інфрачервоного випромінювання.

6. Дано:

Розв’язання:

Час, за який звукова хвиля досягає перешкоди, яка відбиває звук,—

Людина почує відлуння через час t = 2 ∙ t1, тобто

Відповідь: t = 0,4 с.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити