ФІЗИКА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. Г. Бар'яхтара - 2017 рік
РОЗДІЛ IIІ. МЕХАНІЧНІ ТА ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ХВИЛІ
§ 20. Шкала електромагнітних хвиль
Контрольні запитання
1. Види електромагнітних хвиль: радіохвилі, інфрачервоне випромінювання, видиме світло, ультрафіолетове випромінювання, рентгенівське випромінювання, γ-випромінювання.
2. Усі електромагнітні хвилі мають спільну природу та поширюються у вакуумі з однаковою швидкістю. Але різні види електромагнітних хвиль відрізняються частотою, а отже, й довжиною хвилі.
3. Зі збільшенням частоти хвилі (зі зменшенням її довжини) збільшуються проникна здатність і хімічна активність електромагнітного випромінювання.
4. Електромагнітні хвилі радіодіапазону застосовують найширше: сучасний мобільний зв’язок, радіомовлення, телебачення, радіолокація, GPS-навігація, зв'язок із космічними апаратами тощо.
Інфрачервоне (теплове) випромінювання в промисловості використовують для сушіння лакофарбових поверхонь, деревини, зерна та ін. Інфрачервоні промені застосовуються в пультах дистанційного керування, системах автоматики, охоронних системах тощо. Ультрафіолетове випромінювання має високу хімічну активність, тому його застосовують для дезінфекції повітря в лікарнях і місцях великого скупчення людей.
Рентгенівське випромінювання най- ширше застосовують у медицині, рентгенівську зйомку використовують у промисловості (для виявлення тріщин), хімії (для аналізу сполук), фізиці (для дослідження структури кристалів), у-випромінювання, яке має велику проникну здатність, використовують у дефектоскопії, у сільському господарстві та харчовій промисловості (для стерилізації харчів), чітке спрямоване та дозоване у-випромінювання застосовують у лікуванні онкологічних захворювань для знищення ракових клітин (променева терапія).
5. Електромагнітні хвилі різних діапазонів мають дуже різні властивості, тому по-різному впливають на людину. Так, наприклад, ультрафіолетове випромінювання є особливо небезпечним для сітківки ока, тому високо в горах, де ультрафіолетові промені найменше поглинаються атмосферою, слід обов’язково захищати очі.
Вправа 20
1. Розташуйте електромагнітні хвилі в порядку збільшення їхньої довжини:
4) рентгенівське випромінювання;
2) ультрафіолетове випромінювання;
1) видиме світло;
3) радіохвилі.
2. Установіть відповідність між випромінювачем та електромагнітними хвилями, які він здебільшого випромінює:
1. Мобільний телефон — Д. Радіохвилі
2. Батарея опалення - В. Інфрачервоне випромінювання
3. Світлячок - Г. Видиме світло
4. Радіоактивний препарат - А. γ-випромінювання
3. Дано:
Розв'язання:
За формулою хвилі де
маємо:
Відповідь: v = 5,3 ∙ 1014 Гц.
4. Дано:
Розв’язання:
За формулою хвилі де
маємо:
Відповідь: λ = 100 мкм, ця хвиля належить до діапазону інфрачервоного випромінювання.
6. Дано:
Розв’язання:
Час, за який звукова хвиля досягає перешкоди, яка відбиває звук,—
Людина почує відлуння через час t = 2 ∙ t1, тобто
Відповідь: t = 0,4 с.