ФІЗИКА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. Г. Бар'яхтара - 2017 рік

РОЗДІЛ V. РУХ І ВЗАЄМОДІЯ. ЗАКОНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ

§ 32. Третій закон Ньютона

Контрольні запитання

1. Тіла завжди взаємно діють одне на одне — взаємодіють. Взаємодію тіл описує третій закон Ньютона (закон взаємодії): сили, з якими тіла діють одне на одне, напрямлені вздовж однієї прямої, рівні за модулем і протилежні за напрямком:

2. Під час ходьби людина відштовхується від поверхні Землі, отже, на неї діє сила з боку Землі. Відповідно до третього закону Ньютона, з такою самою силою людина штовхає Землю назад. Однак через велику масу Землі результат дії цієї сили непомітний. Якщо ж людина буде йти по легкому човну на воді, то її дія на нього змусить човен рухатись у напрямку, протилежному руху людини.

3. Пари сил, що виникають під час взаємодії двох тіл, завжди мають одну природу. Земля притягує до себе Місяць (і Місяць не «відлітає» в космічний простір); Місяць теж притягує Землю (і на Землі спостерігаються припливи та відпливи). Граючи з м’ячем, дитина діє на нього, наприклад, ногою. М’яч теж діє на ногу.

4. Пари сил, що виникають під час взаємодії, не зрівноважують одна одну, тому що прикладені до різних тіл.

Вправа 32

1. Дівчинка вдарила по м’ячу із силою 10 Н. За третім законом Ньютона: сили, з якими тіла діють одне на одне, напрямлені вздовж однієї прямої, рівні за модулем і протилежні за напрямком. Тому м’яч «ударив» дівчинку із силою 10 Н. Ця сила діє в протилежному напрямку.

2. За третім законом Ньютона: сили, з якими тіла діють одне на одне, напрямлені вздовж однієї прямої, рівні за модулем і протилежні за напрямком. Тому гравітаційна взаємодія яблука, що висить на гілці, і Землі однакова.

3. Дано:

Розв’язання:

За третім законом Ньютона: сили, з якими тіла діють одне на одне, рівні за модулем, тобто F1 = F2. За другим законом Ньютона F = mа, тобто m1а1 = m2а2, тоді

Відповідь: а1 = 0,5 м/c2.

4. Якщо четверо (по двоє з кожного боку) тягнуть мотузку в протилежні боки силами по 100 Н, то натяг мотузки 200 Н і вона не порветься. Якщо один кінець мотузки закріпити, а всі четверо тягтимуть її за другий кінець в одному напрямку, то натяг мотузки 400 Н і вона порветься.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити