ФІЗИКА 9 клас - Готові домашні завдання до підручника В. Г. Бар'яхтара - 2017 рік

РОЗДІЛ І. МАГНІТНЕ ПОЛЕ

§ 7. Електродвигуни. Електровимірювальні прилади. Гучномовець

Контрольні запитання

1. Унаслідок дії сил Ампера рамка зі струмом може обертатися в магнітному полі. Через дію сил тертя рамка зупиняється.

2. Основні частини електродвигуна постійного струму: ротор, статор, колектор. За безперервне обертання ротора «відповідає» колектор - пристрій, який автоматично змінює напрямок струму в рамці.

3. У сучасних електродвигунах замість постійного магніту використовують електромагніт (індуктор). Такий електромагніт становить одне ціле з корпусом електродвигуна та слугує статором. Обмотка статора підключена до того самого джерела струму, що й обмотка ротора. Коли в обмотках ротора й статора йде струм, ротор обертається в магнітному полі статора і двигун працює.

4. Електродвигуни більш компактні, економічні (їхній ККД сягає 98 %), зручні в застосуванні (їхню потужність легко регулювати), не забруднюють довкілля.

5. Дія вимірювальних приладів магнітоелектричної системи ґрунтується на повертанні рамки зі струмом у магнітному полі постійного магніту.

6. За внутрішньою будовою амперметр і вольтметр є практично однаковими; відрізняються лише їхні електричні опори. Принцип дії амперметра і вольтметра однаковий.

7. Дія електродинамічного гучномовця (динаміка) ґрунтується на втягуванні котушки зі струмом у магнітне поле кільцевого магніту. Основні частини динаміка — котушка зі струмом, до якої прикріплений дифузор, і магнітна система, що складається із постійного кільцевого магніту, сталевого циліндра і двох сталевих дисків, які щільно прилягають до магніту. Магнітна система створює магнітне поле, напрямлене перпендикулярно до витків котушки. Якщо котушкою тече струм, на витки котушки діють сили Ампера, що змушують котушку рухатися вздовж керна, — котушка втягується в зазор кільцевого магніту. Коли сила струму в котушці змінюється зі звуковою частотою, так само змінюються й сили Ампера, й котушка то сильніше, то слабше втягується в зазор (коливається в такт зміни сили струму). Разом із котушкою коливається і прикріплений до неї дифузор, який «штовхає» повітря, створюючи звукову хвилю, — гучномовець випромінює звук.

Вправа 7

1. За напрямком дії сили Ампера та за правилом лівої руки можна визначити, що напрямок струму в рамці — за ходом годинникової стрілки.

2. Вольтметр приєднують до кола паралельно з пристроєм, на якому вимірюють напругу. Для того, щоб сила струму в колі майже не змінювалась, опір вольтметра має бути якнайбільшим. Якщо вольтметр приєднати в коло послідовно, то завдяки тому, що опір вольтметра великий, сила струму в колі зменшиться

3. Коли прилад магнітоелектричної системи вмикають в коло, в рамці починає йти струм і внаслідок дії сили Ампера рамка повертається в магнітному полі постійного магніту. Разом із рамкою повертається і стрілка вздовж шкали. Якщо, вмикаючи прилад, не дотриматися полярності, то стрілка буде повертатися в інший бік, де немає шкали. Це може зіпсувати прилад.

4. Теплові двигуни — двигуни, в яких теплова енергія перетворюється на механічну енергію. Далі механічну енергію можна перетворити в інші види енергії. І електричний струм виробляється переважно за допомогою теплових машин.

6. Електричний струм — напрямлений рух заряджених частинок. Для виникнення й існування електричного струму необхідна наявність вільних заряджених частинок та електричного поля, дія якого створює й підтримує їх напрямлений рух.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити