Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

Природні зони. Розміщення природних зон у Північній Америці має певні особливості. На півночі материка, відповідно до закону широтної зональності, природні зони арктичних пустель, тундри, лісотундри і тайги витягнуті із заходу на схід, а от лісостепи, степи й пустелі в середній і південній частині — із півночі на південь. Таке «незвичайне» розташування природних зон у Північній Америці пояснюється, головним чином, значним впливом азональних чинників: рельєфу, океанів, особливістю обрисів континенту. Ще однією особливістю природних зон Північної Америки є їхня різноманітність. На континенті представлені майже всі природні зони Північної півкулі, за винятком вологих екваторіальних лісів.

Значні площі в західній частині материка займають області висотної поясності.

Зона арктичних пустель займає більшу частину Гренландії і канадського арктичного архіпелагу. У довгу полярну зиму температури повітря тут падають до -40°... -50 °С, які в поєднанні із сильними вітрами створюють дуже суворі умови життя. На сході зони величезні простори зайняті крижаними, а на заході — кам'янистими пустелями. Протягом короткого літа на прогрітих ділянках кам'янистих пустель з'являється бідна рослинність — мохи й лишайники. Життя тварин — тюленів, моржів, білих ведмедів — пов'язане з морем. У водах полярних морів багато видів риб. На суходолі зустрічаються полярні лисиці, зайці, лемінги. На крутих скелястих берегах можна побачити пташині базари.

Північне узбережжя материка і острови, що прилягають до нього, займає зона тундри. Південний кордон тундри на заході лежить північніше Полярного кола, а з просуванням на схід заходить далеко на південь, займаючи половину півострова Лабрадор. Це пояснюється, головним чином, «охолоджуючим» впливом холодної Лабрадорської течії та «мішка з льодом» — Гудзонової затоки. На тундрово-болотних і тундрово-глеєвих ґрунтах, утворених в умовах прохолодного літа і багаторічної мерзлоти, ростуть мохи, лишайники, болотні трави. Більш сухі ділянки вкриті чагарниковою тундрою з карликової берези, лохини. Улітку тундра покривається квітками яскравого забарвлення і являє собою неймовірно красиве видовище. Рослини тундри служать їжею для багатьох тварин. На лишайникових пасовищах пасуться череди північних оленів карібу. Тільки на Американській Півночі зберігся вівцебик. Із хижаків живуть песці, полярні вовки. На численних озерах й узбережжі океану гніздяться безліч птахів.

На південь тундра переходить у рідколісся — лісотундру, яка змінюється хвойними лісами. Зона хвойних лісів, або тайга, широкою смугою розкинулася на півночі помірного пояса від Кордильєр до Атлантичного океану, а також на західному узбережжі материка приблизно між 40 і 60° п. д. ш. В умовах прохолодного літа і надлишкового зволоження на мерзлотно-тайгових і підзолистих ґрунтах ростуть хвойні ліси з чорної і білої ялини, бальзамічної ялиці, сосни й модрини. У лісах живуть багато тварин: ведмеді, вовки, лисиці, рисі, олені, цінні хутрові звірі — єнот, ондатра, бобер, норка. Площі тайгових лісів за останні десятиліття значно скоротилися у зв'язку з промисловою вирубкою цінних порід дерев. Серйозних збитків тваринному світу тайги завдають мисливські промисли. У західній частині тайгової території часто трапляються лісові пожежі.

У міру просування на південь відбувається порушення широтного простягання природних зон: у східній частині материка хвойні ліси поступово переходять у мішані, розповсюджені в області Великих озер і в басейні річки Св. Лаврентія, а в середній частині материка тайга змінюється широколистими лісами, лісостепом і степом.

У мішаних лісах на сірих лісових ґрунтах разом із хвойними ростуть широколисті дерева, серед яких поширені береза, ясен, в'яз, бук, липа і, звичайно, клен. У південному напрямку від мішаних лісів у східній частині материка лежать широколисті ліси, які займають майже всі Аппалачі та рівнини на південь від Великих озер майже до 40° пн. ш. Ці ліси ростуть в умовах вологого м'якого клімату на бурих лісових ґрунтах і належать до найбагатших на земній кулі. Тут поширені дуби, липи, клени, тюльпанове дерево, магнолії, чорний горіх, західний платан. Багато фруктових дерев: дикі яблуні, груші, вишні. Усе багатство і розмаїтість цих лісів зараз можна оцінити лише на заповідних територіях. Природна фауна широколистих і мішаних лісів погано збереглася. Тут водяться Віргінських олень, сіра лисиця, скунси, куниці, зустрічається бурий ведмідь. Поширені білки-летяги. На озерах і болотах багато водоплавних птахів.

На північному узбережжі Мексиканської затоки на схід від Міссісіпі на півострові Флоріда поширені вічнозелені субтропічні ліси на червоноземних і жовтоземних ґрунтах. Вони не менш багаті, ніж широколисті, чому сприяє теплий і вологий субтропічний клімат. У лісах переважають сосна, дуб, магнолія, бук, багато ліан, карликова пальма, болотний кипарис. У субтропічних лісах багато різноманітних птахів, наприклад карликовий папуга, білодзьобий дятел, ібіс, фламінго й пелікани. У водоймах поширені великі алігаторові черепахи, алігатори, а з великих звірів — видра, ондатра.

На захід від зони лісів у центрі материка опадів випадає менше, ліси переходять у лісостепи й степи, які в Північній Америці називаються преріями. Вигляд прерій сильно змінений людиною — вони розорані або перетворені на пасовища для худоби. В умовах відносно теплого помірно- континентального клімату із недостатнім зволоженням на чорноземоподібних, каштанових ґрунтах та чорноземах зростають ковили, індіанська трава, злаки, різнотрав'я. Тут водиться велика кількість гризунів — ховрахи, миші, лисиці, степові вояки койоти; багато степових птахів.

Пустелі та напівпустелі Північної Америки також не утворюють суцільної смуги та розташовані в помірному, субтропічному й тропічному поясах, займаючи внутрішні плоскогір'я Кордильєр і більшу частину півострова Каліфорнія. У ґрунтовому покриві пустель переважають сіроземи, бурі ґрунти та різновиди солончаків. рослинний покрив складається із заростей чорного полину і лободи. рослинний покрив пустель субтропічного пояса набагато різноманітніший. Тут поширені сукуленти — кактуси, юки, агави, зустрічаються акації. Серед тварин багато видів гризунів, ящірок, змій і птахів. Зустрічаються і представники південноамериканської фауни — броненосці, ягуари і пума.

Південна частина материка та острови Карибського моря лежать у зонах тропічних поясів, саван і рідколісь. Однак природна рослинність тут збереглася мало, уступивши місце плантаціям тропічних культур.






Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити