Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

Висотна поясність Кордильєр. Висотна поясніть у Кордильєрах визначається висотою гір та їх положенням у кліматичному поясі. Західні схили Сьєрра-Невади до висоти 1000-1200 м укриті чагарниками, вище до 1700-1800 м на бурих лісових ґрунтах зростають вологолюбні хвойні ліси із сосни, кедра, білої ялини, на висоті 1500 м — гігантської секвої, до 2800-3000 м — ялинові ліси на підзолистих ґрунтах. Вище, на гірських лучних ґрунтах зростають альпійські луки. На північному заході у Кордильєрах Аляски нижні частини гір укриті хвойними лісами до 1000—1500 м, вище починаються гірська тундра, сніги та льодовики. Під час просування на південь на схилах з'являються більш теплолюбні породи дерев та ділянки, укриті альпійськими луками.

Зміна природи материка під впливом діяльності людини. Під впливом людини природа Північної Америки сильно змінилася. Господарська діяльність торкнулася всіх компонентів географічної оболонки — атмосфери, гідросфери, ґрунтів, органічного світу, і оскільки всі вони взаємозалежні, руйнування або зміна природних компонентів набувають повсюдного характеру.

Сформовані ще в період освоєння материка першими колоністами уявлення про унікальні багатства американських земель сприяли формуванню марнотратного ставлення до них. Зрештою це призвело до виснаження орних земель, забруднення водойм, вимирання унікальних видів тварин, скорочення площ природної рослинності.

Заміна природних комплексів на сільськогосподарські та міські призвела до погіршення складу атмосфери. У містах, де багато автомобілів і промислових підприємств, утворюється насичений отруйною парою туман — смог, що згубно позначається на рослинному і тваринному світі материка та спричиняє погіршення здоров'я людей.

Розорювання земель фактично призвело до знищення природних комплексів прерій і широколистих лісів. У районах інтенсивного землеробства стоки з полів, які містять хімікати, призвели до забруднення водойм, підземних вод.

Найбільш згубні наслідки для стану природних комплексів виникають у результаті видобування корисних копалин. Великі родовища знайдено на півночі материка — у тундрі й лісотундрі, тайзі. Коротке холодне літо, довга морозна зима сповільнюють розвиток рослинності та ґрунтового покриву. Для відновлення природних комплексів необхідно набагато більше часу, ніж в інших районах. Видобувна промисловість із її кар'єрами і шахтами, під'їзними коліями і сучасною технікою стає руйнівною силою, яка загрожує істотно змінити природний вигляд тундри та північної тайги.

Заповідники та національні парки. На відміну від Африки і Південної Америки питанням охорони природи в країнах Північної Америки, особливо в останні десятиліття, приділяється багато уваги. Прийнято закони про охорону та відновлення природи, створено та діють державні програми відновлення природних комплексів, ведеться суворий облік стану окремих компонентів природи, відновлюються зруйновані компоненти — ліси, річки, озера. Поряд із державними організаціями, питаннями охорони природи займаються безліч громадських організацій, у тому числі й дитячих, які добровільно допомагають здійснювати природоохоронні заходи.

Саме в Північній Америці, у США в 1872 р. було створено перший у світі Єллоустонський національний парк, розташований у східній частині Кордильєр — Скелястих горах. Парк дістав свою назву від великого озера в центрі парку — Єллоустоуна, по берегах якого б'ють гарячі джерела. На території парку збереглися сліди активної вулканічної діяльності, багато гейзерів. Парком охороняються незаймані соснові ліси, де живуть ведмеді, олені, лані, антилопи, бізони, койоти та інші лісові тварини. Найбільшим на континенті є канадський національний парк Вуд-Баффало, який охоплює територію безкрайніх лісів, озер і боліт площею майже 45 тис. км2. На великих заплавах річок, укритих лугами, пасуться череди бізонів, які перебувають під охороною, на водоймах гніздиться величезна кількість водоплавних птахів. До унікальних мешканців Вуд-Баффало належать білі американські журавлі, яких на Землі залишилося кілька десятків.

За площею заповідників і національних парків Північна Америка посідає перше місце у світі. До найбільш відомих заповідних територій належать такі національні парки та заповідники, як Йосемітський, Великий Каньйон, Секвойя, Мамонтова печера, Долина Смерті, Катмай.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити