Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

Населення Північної Америки. Далекі предки корінних жителів материка — індіанців — прийшли з Азії близько 40 тис. років тому. У пошуках нових мисливських угідь вони поступово зайняли весь материк і, розділившись на безліч громад, заклали основи своєрідної американо-індіанської цивілізації. Основна частина індіанського населення була зосереджена на гірських плато Кордильєр у південній частині материка, де сформувалися могутні держави ацтеків і майя. Вони займалися землеробством, мали розвинуте господарство і високу культуру.

Як і в Південній Америці, прихід європейців мав для корінних народів трагічні наслідки. Спроби колонізаторів поневолити аборигенів, використовувати їхню працю у своєму господарстві не вдалися, і вони знищили більшість індіанців, а тих, хто залишився серед живих, відтіснили на найменш зручні для проживання території.

І якщо до початку колонізації кількість індіанців становила близько 80-90 млн осіб, то два сторіч потому вона скоротилася до 15 млн осіб, а в наш час становить близько 1,6 млн осіб. На півночі материка й у Гренландії збереглися невеликі поселення ескімосів і алеутів, які з'явилися на материку пізніше індіанців і стали освоювати арктичні та субарктичні території. Усього їх нараховується близько 60 тис. осіб. Основну ж частину населення Північної Америки становлять нащадки переселенців із різних країн Європи: англійців, ірландців, іспанців, французів, німців.

Три століття работоргівлі привели до того, що в Північній Америці опинилося багато мільйонів африканців. У деяких острівних країнах у Карибському морі вони згодом стали переважною частиною населення. Чимало людей переселяються до США і Канади і в наш час. У цих країнах Північної Америки проживають багато наших співвітчизників: українська діаспора тут нараховує більш як 1,6 млн осіб.

Великий приплив переселенців у XVIII-XIX ст. і досить високі показники народжуваності забезпечили швидке зростання кількості населення на материку. Однак починаючи з другої половини ХХ ст. народжуваність стала знижуватися, у США і Канаді природний приріст становить приблизно 6-7 осіб на 1000 жителів у рік. Винятком є країни на півдні материка, де природний

приріст більш високий: 12-15 осіб на 1000 жителів за рік. Загальна кількість населення материка становить близько 507 млн осіб.

Розміщення населення по території материка є нерівномірним і залежить насамперед від історії заселення материка та його природних умов.

Північна Америка — один із найбільш урбанізованих регіонів світу. У містах проживає близько 3/4 його населення. На північноамериканському континенті розміщені найбільші міста світу: Мехіко (із передмістями близько 20 млн осіб), Нью-Йорк (16,6 млн), Лос-Анджелес (13,1 млн), Торонто (4,5 млн), Монреаль (3,4 млн).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити