Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ПІВНІЧНА АМЕРИКА

Для допитливих

- Про існування Південної Америки європейцям стало відомо після третього плавання Х. Колумба 14981500 рр. Думку про те, що відкриті Колумбом землі є не західними берегами Індії, а новою частиною світу, вперше було висловено італійським мореплавцем Амеріґо Веспуччі, на честь, ймовірно, якого і було названо материк. В ХV-ХVI ст. найбільший вклад у вивчення материка було зроблено іспанськими та португальськими завойовниками, які поступово перетворили материк на свої колоніальні володіння. Дослідження внутрішньоконтинентальних областей стимулювалося легендами про «країну Ельдорадо» — «золоту країну», на пошуки якої іспанські експедиції Д. Ордаса, П. Ередіа та інших перетинали Анди у різних напрямках. Експедиція Ф. Магеллана в 1520 р. пройшла протокою, що відділяє материк від острова Вогняна Земля, яку пізніше назвали Магеллановою протокою, вивчили долину річки Парана, обстежували Патагонію (південні області материка) і західне узбережжя материка вздовж відрізка завдовжки майже 1500 км.

- Німецький географ та мандрівник Олександр Гумбольдт разом з французьким ботаніком Еме Бонпланом вивчали внутрішні території Південної Америки, збирали гербарій, описували незвичайні явища та ландшафти, досліджували вулкани та проводили спостереження за землетрусами, складали карти та визначали висоти місцевості. В 1824-1826 рр. російська експедиція під керівництвом Г. Лангсдорфа досліджувала внутрішні райони Бразилії. В 18311832 рр. Ч. Дарвін під час навколосвітньої подорожі на кораблі «Бігль» пройшов уздовж узбережжя Південної Америки, збирав колекції тварин та рослин, досліджував рештки давніх тварин. У 1848-1859 рр. англійська експедиція під керівництвом Генрі Бейтса вивчала геологічну будову, клімат, рослини та тварин Амазонської низовини. Ботанік М. Вавілов 1932-1933 рр. установив давні географічні центри хліборобства Центральної та Південної Америки, походження деяких культурних рослин, у тому числі картоплі.

- Європейці кілька разів відкривали для себе північноамериканський континент. Перший раз, більш як тисячу років тому його досягли давні жителі Скандинавії — вікінги. У 981 р. з Ісландії на захід вирушив Е. Рудий, який відкрив південний берег острова і назвав його Гренландією, що означає «Зелена країна». Вікінги заснували там постійні поселення з храмами, залишки яких збереглися до наших днів. Син Рудого — Л. Ериксон у 1000 р. досяг берегів Північної Америки в районі півострова Лабрадор. Однак вікінги не підозрювали, що відкрили новий материк, уважаючи його узбережжя продовженням уже відомих їм островів Ісландії і Гренландії. — Після відкриття Х. Колумбом нових земель у 1492 р., який уважається роком відкриття Америки, почалося активне дослідження берегової лінії і внутрішніх частин континенту іспанськими, англійськими і французькими мандрівниками. Англійська експедиція під керівництвом Дж. Кабота в 1497-1498 р. пройшла вздовж східного берега Північної Америки від Ньюфаундленда майже до півострова Флорида. Слідом за мандрівниками-першовідкривачами йшли конкістадори-завойовники, яких вабили розповіді про казкові багатства нових земель.

- Відкриття Північної Америки із заходу відбулося в XVIII ст. У 1732 р. до північно-західних берегів материка підійшло російське судно під керівництвом І. Федорова і М. Гвоздьова. У 1741 р. експедицією В. Берінґа й О. Чирикова було обстежено й нанесено на карту Алеутські острови й узбережжя Аляски. росіяни заснували на цих берегах поселення, звідки продовжували вести обстеження нових територій. У 1798 р. всі відкриті росіянами землі на північному заході материка було приєднано до Росії під назвою «Російська Америка». Ці володіння в 1867 р. царський уряд продав США.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити