Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ЄВРАЗІЯ

Географічне положення, розміри, характер берегової лінії. Євразія — не тільки найбільший материк Землі, але і єдиний материк, що складається з двох частин світу й омивається водами всіх океанів. Умовна межа між Європою та Азією проходить уздовж східного схилу Уральських гір від Північного Льодовитого океану на південь, далі по річці Урал (або Ембі), північним узбережжям Каспійського моря до Азовського узбережжя Кума-Маницькою западиною, по Чорному морю та протоках Босфор і Дарданелли. Площа Європи є значно меншою за площу Азії, їх можна співставити приблизно як 1:4.

Велика частина материка лежить у Північній і Східній півкулях, крайні західна й східна його частини розташовані в Західній півкулі, а частина островів — у Південному. З урахуванням островів територія Євразії лише близько 10° не досягає Північного полюсу й на 11° заходить у Південну півкулю. Крайня північна точка — мис Челюскін — 77°43 ' пн. ш. і 104°18 ' сх. д., крайня південна точка — мис Піай — 116 ' пн. ш. і 103 30 ' сх. д., крайня західна точка — мис Рока — 38°47 ' пн. ш. і 9°34 ' зх. д., крайня східна точка — мис Дежньова — 66°05 ' пн. ш. і 169°40 ' зх. д.

Найближче до Євразії розташовані Африка й Північна Америка. На південному заході її відокремлюють від Африки вузькі Ґібралтарська і Баб-ель-Мандебська протоки й Суецький канал на Суецькому перешийку, який з'єднує Євразію з Африкою. На сході Євразія дуже близько «підходить» до берегів Північної Америки — їх розділяє неширока Берінґова протока. Острови Малайського архіпелагу, які прилягають із південного сходу, простягаються недалеко від північного узбережжя Австралії. Тільки Південна Америка й Антарктида відділені від Євразії широким простором океанів.

Євразію омивають чотири океани — Атлантичний, Північний Льодовитий, Тихий і Індійський. Вони утворюють біля берегів материка багато морів, заток і проток, які, урізаючись у суходіл, утворюють численні острови й півострови. Найбільш зрізану берегову лінію мають західна частина Євразії, а також схід і південний схід із дугоподібно вигнутими ланцюгами островів, відділених морями від материка.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити