Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ЄВРАЗІЯ

Геологічний розвиток Євразії. Основу більшої частини Євразії складають Євразійська й Китайська літосферні плити, які складаються з окремих ділянок — платформ, «спаяних» між собою областями складчастості. Найбільш давні платформи — Східноєвропейська, Сибірська, Корейська та Південно-Китайська. В основі платформ залягають давні кристалічні гірські породи, вкриті, як правило, потужною товщею осадових порід. У далекому геологічному минулому ці платформи були окремими континентами, а на місці областей складчастості лежали океани і моря. Активізація процесів у земній корі привела до з'єднання цих континентів і утворення близько 200 млн років тому колосального континентального масиву — материка Пангеї.

Як відомо, надалі Пангея розпалася на Лавразію й Гондвану, між якими розташовувався океан. У наш час на його місці знаходяться сучасні Середземне, Чорне й Каспійське моря. рухи літосферних плит наприкінці протерозою — початку палеозою сприяли утворенню між Східноєвропейською, Сибірською й Китайською платформами областей складчастості, які з'єднали їх. Протягом палеозою окремі складчасті споруди у внутрішніх районах материка навпаки, опускалися та утворювали складчастий фундамент молодих палеозойських платформ — Західносибірської та Туранської.

У мезозойську еру в результаті тривалого процесу рухів літосферних плит відбулося остаточне відділення Північної Америки від Європи й почалося формування улоговини Атлантичного океану. У кайнозої приблизно 50-25 млн років тому відбулося додаткове нарощування суходолу Євразії за рахунок приєднання частин стародавньої Гондвани у вигляді великих півостровів — Аравійського й Індостану. У результаті розлому між Аравійським півостровом і Африкою виникло Червоне море. Зближення Африканської та Індостанської літосферних плит із Євразією привело до утворення гігантського складчастого пояса — Альпійсько-Гімалайського. Другий гігантський пояс кайнозойської складчастості — тихоокеанський — утворився уздовж узбережжя Євразії внаслідок зіткнення Тихоокеанської та Євразійської літосферних плит.

Таким чином, формування земної кори в межах Євразії привело до того, що континент складається з кількох давніх платформних ядер, з'єднаних різновіковими складчастими поясами. Це істотно відрізняє Євразію в геологічному відношенні від раніше вивчених материків, основу яких складає давня стійка платформа й більш молоді та рухливі складчасті пояси, які приєднались до неї.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити