Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

 

ЄВРАЗІЯ

  Геологічний розвиток Євразії. Основу більшої частини Євразії складають Євразійська й Китайська літосферні плити, які складаються з окремих ділянок — платформ, «спаяних» між собою областями складчастості.   Найбільш давні платформи — Східноєвропейська, Сибірська, Корейська та Південно-Китайська. В основі платформ залягають давні кристалічні гірські породи, вкриті, як правило, потужною товщею осадових порід. У далекому геологічному минулому ці платформи були окремими континентами, а на місці областей складчастості лежали океани і моря. Активізація процесів у земній корі привела до з'єднання цих континентів і утворення близько 200 млн років тому колосального континентального масиву — материка Пангеї.

  Як відомо, надалі Пангея розпалася на Лавразію й Гондвану, між якими розташовувався океан. У наш час на його місці знаходяться сучасні Середземне, Чорне й Каспійське моря. рухи літосферних плит наприкінці протерозою — початку палеозою сприяли утворенню між Східноєвропейською, Сибірською й Китайською платформами областей складчастості, які з'єднали їх. Протягом палеозою окремі складчасті споруди у внутрішніх районах материка навпаки, опускалися та утворювали складчастий фундамент молодих палеозойських платформ — Західносибірської та Туранської.

  У мезозойську еру в результаті тривалого процесу рухів літосферних плит відбулося остаточне відділення Північної Америки від Європи й почалося формування улоговини Атлантичного океану. У кайнозої приблизно 50-25 млн років тому відбулося додаткове нарощування суходолу Євразії за рахунок приєднання частин стародавньої Гондвани у вигляді великих півостровів — Аравійського й Індостану. У результаті розлому між Аравійським півостровом і Африкою виникло Червоне море. Зближення Африканської та Індостанської літосферних плит із Євразією привело до утворення гігантського складчастого пояса — Альпійсько-Гімалайського. Другий гігантський пояс кайнозойської складчастості — тихоокеанський — утворився уздовж  узбережжя Євразії внаслідок зіткнення Тихоокеанської та Євразійської літосферних плит.

  Таким чином, формування земної кори в межах Євразії привело до того, що континент складається з кількох давніх платформних ядер, з'єднаних різновіковими складчастими поясами. Це істотно відрізняє Євразію в геологічному відношенні від раніше вивчених материків, основу яких складає давня стійка платформа й більш молоді та рухливі складчасті пояси, які приєднались до неї.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.