Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ЄВРАЗІЯ

Кліматичні пояси й типи клімату Євразії. Завдяки великій протяжності з півночі на південь Євразія розташована в усіх кліматичних поясах Північної півкулі, у межах яких виділяються всі типи клімату Землі.

Для найпівнічніших островів Євразії, а в азіатській частині й для узбережжя материка, що прилягає до Північного Льодовитого океану, характерний арктичний клімат. Тут цілий рік панує сухе й холодне арктичне повітря.

Субарктичний пояс простягається вузькою смугою, захоплюючи острів Ісландія, північну частину Скандинавського півострова й поступово розширюючись на схід. Клімат тут різко континентальний із суворою тривалою зимою й порівняно теплим, але коротким літом. Узимку тут панують арктичні повітряні маси, а влітку — помірні. На південному узбережжі Баренцова моря й півночі Скандинавського півострова зима більш волога й м'яка, а літо прохолодне, що пов'язано із впливом теплої Норвезької течії (відгалуження Північноатлантичної).

Найбільш широка й масивна частина Євразії лежить у межах помірного кліматичного поясу. Завдяки його великій протяжності із заходу на схід і розмаїтості рельєфу в його межах виділяють чотири кліматичні області.

Область помірного морського клімату включає крайній захід Євразії уздовж берегів Атлантичного океану. тут протягом усього року клімат формується під впливом повітряних мас із Атлантичного океану. Літо прохолодне, зима відносно тепла. Опади випадають протягом усього року. Під час проходження циклонів погода швидко змінюється, улітку можуть бути похолодання, узимку — відлиги.

На схід, до Уральських гір, розташована область помірно-континентального клімату, яка переходить від морського до континентального. За умови віддалення від океану зростає різниця літніх і зимових температур, зима стає холоднішою, опадів — менше й випадають вони здебільшого влітку. Це пов'язано з перетворенням атлантичного повітря над суходолом і зростанням впливу континентальних повітряних мас.

Значна частина Азії за Уралом — Сибір і Центральна Азія лежать в області континентального клімату, де весь рік панують континентальні повітряні маси. Протягом тривалої зими поверхня суходолу сильно переохолоджується, а влітку перегрівається, створюючи великі температурні контрасти між порами року. Повітряні маси з океанів сюди майже не доходять, тому опадів випадає мало. Відсутність снігу узимку приводить до промерзання поверхні на велику глибину.

На сході Євразії лежить область мусонного клімату, яка характеризується різкими відмінностями температур, опадів і показників зволоження влітку й узимку. Літній мусон приносить вологе повітря з тихого океану, тому літо тепле й дощове. Зимовий мусон несе холодне континентальне повітря з внутрішньої сильно охолодженої частини материка, де узимку утворюється область високого тиску. Унаслідок цього зима суха й морозна, із сильними вітрами.

Субтропічний пояс пролягає через усю Євразію від Піренейського півострова на заході до Японських островів на сході. тут виділяють області середземноморського, континентального й мусонного клімату.

Область субтропічного середземноморського клімату охоплює територію на південному заході Євразії на узбережжі Середземного моря. У літній період Середземномор'я перебуває під впливом тропічних повітряних мас, установлюється суха, жарка погода. Узимку вітри з Атлантичного океану приносять вологе повітря помірних широт, тому зима дощова й тепла.

У центральній частині субтропічного поясу клімат субтропічний континентальний зі спекою влітку, холодною зимою й невеликою кількістю опадів. На сході субтропічного поясу лежить область субтропічного мусонного клімату з характерним для нього режимом опадів.

Розміщення тропічного пояса в Євразії має, на перший погляд, незвичайну особливість. Сухий пустельний тропічний клімат формується на Аравійському півострові, півдні Іранського нагір'я й на частині низовини вздовж річки Інд. А на схід тропічний пояс закінчується і заміщається субекваторіальним поясом із мусонним кліматом. Такий зсув субекваторіального поясу далеко на північ відбувається завдяки дії мусонів із Індійського океану. У літню пору на півостровах Індостан, Індокитай, Філіппінських островах панує вологе екваторіальне повітря, що приноситься мусоном, тому літо в субекваторіальному поясі жарке й дуже вологе. Узимку територія півостровів перебуває під впливом сухого зимового мусону, який дме з материка. У результаті на півночі субекваторіальний пояс межує із субтропічним. Це єдине місце на Землі, де спостерігається таке «сусідство».

В екваторіальному поясі лежать півострів Малакка й більша частина Зондських островів. Для нього характерні перевага протягом усього року екваторіальних повітряних мас, рівномірні й високі температури й рясні опади.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити