Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 2 ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

ЄВРАЗІЯ

Зміна природи материка людиною. Природні комплекси Євразії значно змінені господарською діяльністю людини. Оскільки сільське господарство здавна було найважливішим заняттям населення, освоювалися в першу чергу зручні для землеробства райони — рівнини й плато з теплим і вологим кліматом, долини річок. Люди вирубували ліси, розорювали землі, споруджували зрошувальні канали, і природні комплекси поступалися місцем антропогенним — полям, садам, плантаціям. Найвищий ступінь зміни природних комплексів спостерігається майже в усій Європі, Східній і Південній Азії. Менш за все змінена людиною природа нагір'їв Індокитаю, Тибету, Сибіру, північних районів, а також пустель і напівпустель Центральної Азії.

Значно скоротилися площі лісів у Європі. У хвойних лісах Півночі водилися бурі ведмеді, росомахи, рисі, які тепер залишилися тільки на охоронюваних територіях. На диких кабанів, козуль, зубрів, оленів посилено полювали протягом сторіч. Останнього тура було вбито в першій половині XVII ст. Неодноразово на межі повного винищування опинялися зубри. Рідко зустрічаються норки, лісові куниці, тхори, горностаї. У зв'язку з вирубуванням лісів і розширенням площ посівів змінилися умови життя багатьох тварин. У райони колишніх лісових просторів стали проникати степові тварини, головним чином дрібні гризуни, які завдають шкоди посівам. У зв'язку з осушенням боліт і забрудненням водойм скоротилася кількість водоплавних птахів.

В Азії, незважаючи на те що ліси займають тут величезні простори, проблема збезлісення також існує. Мусонні ліси, які колись укривали рівнини й гори, збереглися лише окремими острівцями. Вторгнення людини у вологі екваторіальні ліси ще недавно обмежувалося узбережжями морів і долинами річок. Але зараз їхня територія освоюється такими швидкими темпами, що вчені пророкують зникнення лісів протягом найближчих 50 років.

Не уникли змін й інші природні комплекси. Розорано близько 90% степових просторів. Негативними прикладами «перевикористання» територій із сухим кліматом стала поява антропогенних пустель, таких, як Аралкум у Центральній Азії, східна окраїна пустелі Тар в Індії, що насувається на сусідні райони зі швидкістю 800 м на рік.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити