Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 3

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

ТЕКТОНІЧНІ СТРУКТУРИ. ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА. РЕЛЬЄФ. ГЕОМОРФОЛОГІЧНА БУДОВА. МІНЕРАЛЬНО-СИРОВИННІ РЕСУРСИ УКРАЇНИ

Мінерально-сировинні ресурси

Мінерально-сировинні ресурси — сукупність розвіданих запасів корисних копалин, які використовуються або можуть використовуватися в господарській діяльності.

На території України поєднуються різні за віком та умовами утворення тектонічні структури, тому в її межах сформувалися різні гірські породи і відповідно — корисні копалини.

За ознакою використання в господарстві корисні копалини поділяються на паливні (енергетичні, горючі), рудні (металеві) та нерудні (неметалеві).

До групи паливно-енергетичних ресурсів відносять вугілля, нафту, природний газ, горючі сланці, торф. Усі ці копалини представлені на території України. Вони, або продукти їх хімічної переробки, використовуються для виробництва енергії на теплових електростанціях. Серед паливних (горючих) корисних копалин найбільшу цінність мають родовища нафти й газу, зосереджені у Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області, Карпатській і Причорноморсько-Кримській нафтогазоносних провінціях. В Україні знайдено до 150 нових родовищ нафти й газу. Найбільші родовища нафти в Прикарпатті — Долинське, Бориславське, газу — Дашавське, Калуське. У Дніпровсько-Донецькій області відзначаються родовища газу — Західнохрестищенське, Шебелинське, Єфремівське (Харківська обл.), нафти — Прилуцьке (Чернігівська обл.), Радченківське, Сагайдацьке (Полтавська обл.). Перспективним є Причорноморський регіон. Тут у прибережних частинах Чорного моря виявлено поклади газу на глибині 700-750 м. Велике значення мають кам'яне та буре вугілля, що видобуваються у Донецькому, Львівсько-Волинському кам'яновугільних і Дніпровському буровугільному басейнах.


Характеристика вугільних басейнів України

Назва

Місцеположення

Особливості

Донецький кам'яновугільний басейн (Донбас, українська частина)

Східна частина

України, території

Луганської,

Донецької,

Дніпропетровської

і частково Харківської

області.

У межах України займає територію понад 50 тис. км2. Площа Великого Донбасу в межах України перевищує 150 тис. км2

Вугленосність Донбасу пов'язана з відкладами Карбону, у яких зосереджено понад 300 пластів вугілля. Потужність більшості робочих пластів не перевищує 1,2 м, рідко — 1,5 м. Загальні геологічні запаси в українській частині Донбасу становлять 109 млрд т.

Видобувають коксівне, газове, жирне вугілля, антрацит та ін.Львівсько-Волинський кам'яновугільний басейн

Північний захід України, межа Львівської

і Волинської областей. У межах Галицько- Волинської западини

Площа — 10 тис. км2. Вугілля зосереджене в шарах пересічної потужності 0,5-1,5 м (максимальна потужність 2,8 м), відклади розвідані на глибинах до 2500 м. Запаси — 2,3 млрд т. Коксівне вугілля — 40% загальних запасів

Дніпровський буро-вугільний басейн

Вздовж Дніпра (Житомирська, Черкаська, кіровоградська, Дніпропетровська та Запорізька обл.)

Площа — 100 тис. км2. Запаси 2,4 млрд т (з них 0,5 млрд т придатні для видобування відкритим способом). Глибина залягання пластів 5-140 м. розробка родовищ проводиться підземним та відкритим способами


Також добувають горючі сланці, родовища яких розташовані в Карпатах, на Поділлі, у Кіровоградській області (найбільше родовище — Бовтиське). Торф'яні родовища зосереджені на Поліській низовині.

Рудні корисні копалини — гірські породи і мінерали, з яких при існуючих технологічних можливостях доцільно виробляти метали. Як правило, рудні корисні копалини належать до магматичних і метаморфічних гірських порід. Саме тому їх пошуки геологи ведуть у районах виходів фундаменту Українського щита, Донецького кряжа, Вулканічного хребта Карпат. Україна має величезні запаси залізних руд та практично необмежені можливості для їх експорту. Є запаси титанових і ртутних руд; не до кінця розвідані запаси мідних, хромових, алюмінієвих руд і золота. Деякі руди кольорових металів до України імпортуються.

Географія розташування родовищ рудних корисних копалин в Україні представлена так: залізні руди — Криворізький, Керченський басейни, Кременчуцький, Білозерський залізорудні райони; марганцеві руди — Нікопольський і Великотокмацький басейни; титанові руди — Іршанське (Житомирська обл.) і Самотканське (Дніпропетровська обл.) родовища; уранові руди — Жовті Води (Дніпропетровська обл.); нікелеві руди — Деренюське і Липовеньківське родовища (Кіровоградська обл.); алюмінієві руди — Малишевське і Вовчанське родовища

(Дніпропетровська обл.); поліметалеві руди — Берегівське і Мужіївське родовища (Закарпатська обл.); ртуть (за запасами Україна входить до країн-лідерів) — Микитівське (Донецька обл.) і Вишківське родовища у Закарпатській області; золото — Сауляцьке та Мужіївське родовища (Закарпатська обл.).


Характеристика основних залізорудних басейнів України

Місце розташування

Стисла

характеристика

Криворізький залізорудний басейн

Придніпровська височина в Дніпропетровській і частково кіровоградській областях (300 км2). Витягнутий вузькою смугою з півночі на південь у басейні річок Інгулець, Саксагань і Жовта, смугою завдовжки 100 км і завширшки 2-7 км

Перше місце з розвіданих запасів (18 млрд тонн).

Понад 300 родовищ багатих залізних руд. Основне значення мають магнетитові й залізисті кварцити з умістом Феруму до 65 %.

Залізні руди виходять на поверхню, глибина їх залягання досягає 2,5 км.

Високоякісна руда видобувається шахтним способом (глибина до 1000 м), відкритим способом — збіднені руди

Білозерський залізорудний район

Простягається смугою завширшки 20 км і завдовжки 65 км у південній частині українського щита (Запорізька область)

Друге місце за запасами.

Основне значення мають магнетитові й залізисті кварцити з умістом Феруму до 61 %.

Видобування здійснюється шахтним способом

Кременлуцький залізорудний район

Знаходиться в північно-східній частині українського щита (Полтавська область). Простягається в меридіональному напрямку на 45 км

Запаси Кременчуцької магнітної аномалії оцінюються в 4 млрд тонн (третє місце). Основне значення мають магнетитові кварцити з умістом Феруму 27-40 %. у межах району знаходиться п'ять самостійних родовищ залізних

руд

Керченсякий залізорудний басейн

Територія Керченського півострова. Геологи припускають, що перспективним на залізну руду є дно Азовського моря

Запаси оцінюються в 1,8 млрд тонн.

На значних глибинах залягає бурий залізняк осадового походження (уміст Феруму — до 40 %). руди містять легуючі компоненти, що збільшують їх цінністьНерудні корисні копалини є найрізноманітнішими та найпоширенішими. Запаси деяких з них, наприклад пісків чи глин, практично необмежені. Одну й ту саму породу може бути використано в різних галузях. Так, вапняк є сировиною для виробництва соди, вапна, цементу, добавкою для металургійного виробництва (флюс), матеріалом для виготовлення щебеню, вапнування ґрунтів тощо. Кухонна сіль використовується як у харчовій, так і в хімічній промисловості, а з піску виробляють цеглу та скло, застосовують його у будівництві.

За запасами нерудних корисних копалин Україна посідає одне з провідних місць у світі.

Родовища сірки і озокериту розміщені в Передкарпатті; кам'яної солі — в Донбасі, Закарпатті та у затоці Сиваш; калійних солей — у Передкарпатті; будівельної та металургійної сировини — майже в усіх областях України. Україна відома своїми лікувальними мінеральними водами (Миргород, Свалява, Трускавець, Феодосія), лікувальними грязями (Саки, Євпаторія).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити