Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 3

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ. ВНУТРІШНІ ВОДИ. ГРУНТИ І ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. РОСЛИННИЙ ПОКРИВ. ТВАРИННИЙ СВІТ

Кліматичні умови та ресурси. Клімат України помірно континентальний, з певними особливостями в Кримських і Карпатських горах, а також на Південному березі Криму, якому властиві риси субтропічного середземноморського типу клімату. На території країни континентальність клімату зростає з північного заходу на південний схід.

На клімат будь-якої території впливають три основні чинники кліматотворення: 1) кількість сонячної радіації; 2) циркуляція повітряних мас; 3) характер підстилаючої поверхні. Клімат залежить від географічної широти, висоти над рівнем моря, наявності льодового і снігового покриву, віддаленості території від океанів і морів тощо.

Сонячна радіація — головний фактор кліматотворення. її розподіл залежить від географічної широти місцевості. Остання обумовлює кут падіння сонячних променів і тривалість світлового дня (тобто показники сумарної сонячної радіації, а також певною мірою — середні температури повітря за рік). Сумарна радіація — це загальна кількість сонячної радіації, що надходить до земної поверхні. Величина сумарної сонячної радіації в межах України коливається від 3500 до 5300 мДж/м2. її показники збільшуються з півночі на південь. Також виділяють пряму сонячну радіацію, розсіяну, відбиту й поглинуту.

Завдяки циркуляції атмосфери відбувається перерозподіл тепла і вологи. Циркуляція атмосфери обумовлює перенесення повітряних мас, їх трансформацію і взаємодію, що відбивається у вигляді атмосферних фронтів (теплих і холодних) циклонів і антициклонів.

На клімат України впливають арктичні, помірні і тропічні повітряні маси. Арктичне повітря холодне, сухе, чисте. Не зустрічаючи перешкод, воно проникає далеко на південь Східноєвропейської рівнини. Взимку арктичні маси приносять морозну суху та малохмарну погоду, навесні та восени — заморозки. Морське помірне повітря з Атлантичного океану, просуваючись на схід, поступово віддає свою вологу. Влітку воно зменшує спеку, особливо на заході України, підвищує вологість повітря і приносить опади, а взимку пом'якшує морози, викликає снігопади і відлиги. континентальне помірне повітря надходить в Україну з внутрішніх районів Євразії і надає клімату сухості. На клімат нашої країни впливають і тропічні повітряні маси, морські — з боку Середземного моря, континентальні — з внутрішніх районів Євроазіатського континенту.

Характер підстилаючої поверхні впливає на розподіл сонячної радіації та рух повітряних мас. Рівнинність більшої частини України зумовлює поступове зростання показників сонячної радіації і середньої температури з півночі на південь, водночас вона не перешкоджає просуванню повітряних мас у різних напрямках. Карпатські і Кримські гори — бар'єри для проходження певних повітряних мас (тому клімат Закарпаття і Південного берега Криму відрізняються). У горах з висотою зростає кількість опадів і знижується температура повітря, формується кліматична поясність.

На мікроклімат впливають також річкова мережа, ґрунтово-рослинний покрив, забудова населених пунктів тощо.

Основні показники клімату — температурний режим повітря і кількість опадів.

Середні температури найхолоднішого місяця в Україні (січня) на північному сході -7 °С, на Південному березі Криму — +2...4 °С; найтеплішого місяця (липня) — від + 18 °С на заході до +22...23 °С на півдні.

Території України притаманний перехідний до континентального річний режим атмосферних опадів з максимумом улітку і мінімумом узимку. Спостерігається поступове зменшення річної кількості опадів із заходу і північного заходу на південний схід і південь (від 550-650 мм до 300-350 мм).

тільки на Південному березі Криму спостерігається середземноморський субтропічний тип річного режиму опадів: максимум узимку, мінімум — улітку. Максимальна річна кількість опадів спостерігається в Українських Карпатах — до 1500-2000 мм.

Несприятливими погодно-кліматичними (або метеорологічними) явищами називають явища, що завдають шкоди господарству та населенню. До них відносять грози, посухи, суховії, пилові та піщані бурі, сильні вітри, град тощо.

Ці явища трапляються і в Україні, де вони також пов'язані з порами року: грози та зливи, наприклад, пов'язані переважно з літнім періодом. Розгляньмо особливості несприятливих погодних явищ на території України.

Грози та сильні дощі, коли протягом декількох годин випадає 50 мм опадів і більше, найчастіше бувають у горах і лісостепу і пов'язані з надходженням холодних атмосферних фронтів на прогріту влітку поверхню. Зливові дощі або бурхливе танення снігів можуть стати причиною виникнення селевих потоків. Селі — короткочасні потоки з різким підйомом рівня води, що містить уламки гірських порід і глинисті маси; вони раптово виникають на схилах і в руслах гірських річок. Найчастіше селі виникають у гірських районах Карпат і Південного берега Криму. Селі руйнують будинки, дороги, споруди, орні землі. Для боротьби із селевими потоками необхідно споруджувати спеціальні греблі і дамби на річках.

Посухи та суховії найчастіше бувають у південно-східній частині України. Тут упродовж весни і на початку осені трапляються пилові бурі, коли швидкість вітру сягає понад 10 м/с. Ці явища приносять великої шкоди сільськогосподарським культурам, особливо вони небезпечні в період цвітіння і дозрівання рослин.

Ожеледі та хуртовини притаманні всій території України у зимовий період. Ожеледь триває від кількох хвилин до 10 днів, товщина льодового шару становить 5-10 мм, у горах — до 200 мм. Хуртовини найчастіше трапляються в січні — лютому і тривають 20-25 днів на південному сході та 3-5 днів на південному заході.

Кліматичні умови — це оцінка елементів клімату для діяльності людини. Кліматичні ресурси — кількість сонячного сяйва, тепла, вологи, вітрова енергія.

Особливості клімату, що забезпечують певну сільськогосподарську діяльність, називають агрокліматичними ресурсами. Показником таких ресурсів є насамперед тривалість вегетаційного періоду рослин (перехід температури повітря через +5° С, для теплообмінних культур через + 10 °С) та коефіцієнт зволоження. Тривалість вегетаційного періоду в Україні зростає від 190 днів на північному сході до 290 днів на Південному березі Криму. Коефіцієнт зволоження на північ від осі Воєйкова більше 1 (територія надмірно зволожена), на південь від осі Воєйкова — менш 1 (недостатньо зволожена).

Енергетичні ресурси клімату використовуються для отримання електроенергії на сонячних та вітрових електростанціях. Декілька таких електростанцій працюють у Криму.

Клімат є важливою складовою, що впливає на здоров'я людей та сприяє розвитку санаторно-курортного господарства. Найбільше оздоровчі ресурси клімату використовуються в Карпатах та на Південному березі Криму.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити