Я обираю географію - комплексний довідник

Розділ 3

ФІЗИЧНА ГЕОГРАФІЯ УКРАЇНИ

КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ. ВНУТРІШНІ ВОДИ. ГРУНТИ І ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. РОСЛИННИЙ ПОКРИВ. ТВАРИННИЙ СВІТ

Тваринний світ. Тваринний світ України досить різноманітний. Він налічує до 45 тис. видів. Формування тваринного світу, близького до сучасного, почалося в середині палеозою. В епоху зледеніння видовий склад тварин зазнав значних якісних змін. Різноманітність тваринного світу

України пов'язана з особливостями рельєфу і клімату, але в першу чергу — із певними рослинними угрупованнями, географія розміщення яких пов'язана з широтною зональністю і висотною поясністю.

Для лісової зони характерні: лось, козуля, кабан, олень, бурий ведмідь, рись; із птахів зустрічаються тетерук, рябчик, глухар, шпак, синиця, дрізд, лелека, дика качка.

У степовій зоні водяться ховрахи, хом'яки, тушканчики, польові миші, байбаки, із птахів — дрохва, хохітва, жайворонок, перепелиця, вівсянка, рожевий шпак, степовий орел.

Тваринний світ лісостепової зони поєднує лісові і степові види тварин.

В Українських Карпатах водяться козуля, олень, дикий кабан, білка, куниця, борсук, полівка; із птахів — тетерук, глухар, рябчик, дятел, беркут, сова; із плазунів — полоз, гадюка, ящірка.

У Кримських горах водяться олень, козуля, куниця, борсук, кажан, лісова миша; із птахів — гриф, дрізд, сорока, синиця; із плазунів — полоз, ящірка.

Дуже різноманітним є тваринний світ на Азово-Чорноморському узбережжі. Особливо багато птахів: чайки, качки, баклани, пелікани, чаплі.

Для Азовського моря характерними є риби: оселедець керченський, хамса, камбала, тюлька, бичок. Для Чорного — осетер, білуга, севрюга, скумбрія, ставрида, кефаль, кілька видів лосося тощо.

У ріках, озерах, штучних водоймах водяться окунь, лящ, судак, щука, карась, сазан.

Відтепер інтенсивне полювання, активізація господарської діяльності людини призвели до істотних змін видового складу тварин. Багато які з них стають рідкісними і зникаючими, поповнюючи Червону книгу України, у якій уже нараховується кілька сотень видів тварин. Так, у XVI ст. зникли кулани, у XVIII — тури і зубри, у XIX — росомахи і білки-летяги, тарпани (дикі коні), сайгаки. З метою збереження та відновлення тваринного світу України в заповідних територіях проводяться заходи щодо акліматизації нових видів (плямистий олень, єнотовидний собака, ондатра, нутрія, фазан, товстолобик, білий амур тощо) та реакліматизації видів, що були раніше знищені (лось, дикий кабан, зубр, бобер, бабак тощо).


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити